Ana SayfaEtkinliklerAnadolu psikedelik müziğin büyük buluşması: Air Anatolia

Anadolu psikedelik müziğin büyük buluşması: Air Anatolia

Air Anatolia, Anadolu psikedelik müziğinin öncülerini İngiliz müzik sahnesinin genç sanatçılarıyla bir araya getirmeye hazırlanıyor.

1960’lardaki özgürlük hareketinin bir parçası olarak doğan psikedelik rock’ın farklı kültürlerle karşılaşması, müzik türlerinin iç içe geçtiği, bambaşka sound’lara yelken açan, müziği zenginleştiren bir hale dönüşmüştü. Bizdeki yansıması ise bildiğiniz üzere Anadolu kültürüne ait ritimlerin ve çalgıların psikedelik rock ile birleşmesiyle ortaya çıktı. Cem Karaca, Barış Manço ve Erkin Koray‘ın ilk dönemleri Anadolu psikedelik rock’ın temellerini oluşturdu. Ve günümüze gelindiği noktada birçok sanatçımızın sound’unu da şekillendirmeye devam eden bir hal aldı.

14 Ekim’de ise Anadolu psikedelik müziği merkezine alan önemli bir etkinlik gerçekleşecek Zorlu PSM’de. Bu türün öncülerini İngiliz müzik sahnesinin genç sanatçılarıyla bir araya getiren Air Anatolia, hem İstanbul’da hem de Londra’daki sanatseverlere kültürlerarası bir deneyim yaşatarak kültürel benzerlikler ve farklılıklar üzerinden bir bağ kuracak. Anadolu psikedelik müziğine yeni bir bakış sunacak projede ikonik şarkıların füzyon düzenlemeleri yer alacak. Anadolu psikedelik dünyasının müzikal mirasını İngiliz müzik sahnesinin çağdaş melodileriyle birleştirerek birbirinden değerli Türk ve İngiliz müzisyenlerin aranjeleriyle sunacak Air Anatolia, Zorlu PSM, EFG Londra Caz Festivali ve British Council işbirliğiyle 14 Ekim’de Zorlu PSM’de, 18 Kasım’da ise Londra’da EFG Londra Caz Festivali kapsamında Royal Festival Hall’de sanatseverlerle buluşacak.

Projenin müzik direktörlüğünü Türkiye’den VeYasin (ModeXL, Hey! Douglas) ile Tolga Böyük’ün (Islandman), İngiltere’den ise Al MacSween (Maisha, Kefaya) yürütüyor. Projede Cahit Berkay, Okay Temiz, Ahmet Güvenç, Murat Ertel, Melike Şahin, Dunja Botic, Tamar Osborn, Jake Long, Chelsea Carmichael, Thodoris Ziarkas, Yazz Ahmed, Eralp Güven, Erdem Başer, Ekin Eti, Derya Yıldırım, Tolgahan Çoğulu ve Muhlis Berberoğlu yer alıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR