Ana SayfaÖzel DosyaAynı gün doğmuş iki deha: Andy Kaufman ve Jim Carrey

Aynı gün doğmuş iki deha: Andy Kaufman ve Jim Carrey

Hayat olağanüstü tesadüflerle dolu! Bugün zamanlarının ötesinde mizah yapan iki komedi ustasının da doğum günü: Andy Kaufman ve Jim Carrey!

Cemre Derici

Andy Kaufman… Yani tarihin gördüğü en aykırı komedyen! Kimilerine göre deli, kimilerine göre ise dahi. Tiz ve cılız bir sesle “Johnny Cash taklidi yapacağım.” dedikten sonra, sesinde hiçbir değişikliğe gitmeden “Merhaba, ben Johnny Cash.” diyip teşekkür ediyor ve taklidini bitiriyordu. Seyirci, neye uğradığını şaşırmış, büyük bir hayal kırıklığıyla olup biteni algılamaya çalışırken Kaufman bu kez de “Şimdi size Elvis Presley taklidi yapacağım.” diyor ve ardından müthiş vokali ve dansıyla birlikte tarihin en iyi Elvis Presley taklitlerinden birine imza atıyordu. Aslında yaptığı şey tam anlamıyla seyirciyle dalga geçmek ve onları şaşırtmaktı. Kaufman’ın ağına yakalanan seyirci ise bu ilginç komedyenin dehasından bir hayli etkileniyordu.

Andy Kaufman

Takvimler 1999’u gösterdiğinde ise Jim Carrey, Milos Forman’ın yönettiği “Man on the Moon” filminde idolü Andy Kaufman’ı canlandırma imkanını yakalamıştı. Carrey, Kaufman rolüne kendisini öyle bir kaptırmıştı ki gerçeklik algısını kaybetmiş ve kendi kişiliğini tamamen unutmuştu. Çekimler boyunca tıpkı Andy Kaufman gibi davranıyor ve onun gibi konuşuyordu. Karakteri yaşamaktan da öte bir durum yaşanıyordu. Sanki Jim Carrey gitmiş, yerine Andy Kaufman gelmişti. Yönetmen Forman bile ünlü oyuncuya artık “Jim” değil, “Andy” diye hitap etmeye başlamıştı. Kısa zamanda set ekibini ve yönetmeni canından bezdiren Carrey, film çekimlerinin neredeyse iptal edilmesine sebep oluyordu.

Filmin çekimleri boyunca Universal yapım şirketi tarafından kameraya alınmış kamera arkası görüntüleri, 20 yıla yakın bir süre boyunca gizlendi ve ardından 2017 yılında bu görüntülerden “Jim & Andy: The Great Beyond” isimli bir Netflix belgeseli ortaya çıktı.
35 yıllık kısa yaşamıyla bu dünyaya adeta renk katan Kaufman’ın hayatını merak edenlere 1999 yapımı “Man on the Moon”u, Jim Carrey’nin idolü Kaufman’ı canlandırırken nasıl kendini kaybettiğini görmek isteyenlere ise 2017 yapımı “Jim & Andy: The Great Beyond”u büyük bir keyifle tavsiye ediyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR