Ana SayfaEtkinliklerArtİstanbul Feshane açıldı

Artİstanbul Feshane açıldı

İstanbul, 8 bin metrekarelik bir alanda konumlanan ve farklı ihtiyaçlara yanıt veren birimleriyle Avrupa genelinde bir sanat üssü kazandı!

Kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanına dönüşen tarihî Feshane-i Amire, yeni adıyla Artİstanbul Feshane, geçmişte olduğu gibi gelecekte de hayatın merkezi olmak için kapılarını açtı. İstanbul’un kamusal alan olarak en büyük kültür-sanat mekanı olan, 19 küratör, 300 sanatçı ve 400’den fazla eserin yer aldığı “Ortadan Başlamak” sergisiyle açılan Artİstanbul Feshane, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan yaklaşık 200 yıllık tanıklığıyla bir sanayi yapısının çok ötesine geçen; çağdaşlaşmaya işaret eden öncü rolü, kuşaklar boyu okul görevi üstlenen fonksiyonları ve sosyal hayata etkisiyle şehrin hafızasıyla bütünleşen önemli bir endüstri mirası.

Artİstanbul Feshane’de ilk sergi: “Ortadan Başlamak”

Ev sahipliği yapacağı kültürel etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, mağaza ve yeşil alanlarıyla da İstanbullulara nefes aldırmaya hazırlanan Artİstanbul Feshane, “Ortadan Başlamak” sergisiyle İstanbullulara kapılarını açtı. Sergi; her anın bir başlangıç ihtimali olduğunu müjdeleyen “umutvar” gibi bir kavramsal çerçeveye yerleşiyor. Sergiye adını veren “Ortadan Başlamak” fikri, çoğulluğu ve farklılığı överken, parça ve bütünü hem özerk hem bir arada tahayyül etmeyi öneriyor. Sergi, 30 Ağustos tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Artİstanbul Feshane, pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücretsiz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR