Ana SayfaÖzel DosyaBukalemun gibi kılıktan kılığa giren oyuncular

Bukalemun gibi kılıktan kılığa giren oyuncular

Tek bir filmde birden çok karakteri canlandıran oyuncuların performanslarını izlerken kimi zaman onları tanımakta bile zorluk çekeceksiniz. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Bazı oyuncular var ki ortaya koydukları performanslarıyla ağzımızı açık bırakıyorlar. Kimi Harrison Ford gibi 80 yaşına gelmiş olmasına karşın “Indiana Jones”un devam serisinde rol almaya devam ederek yıllar boyu aynı karakteri canlandırıyor, kimiyse Cate Blanchett gibi tek bir filmde 13 karaktere aynı anda hayat vererek adeta bukalemun gibi kılıktan kılığa giriyor.

Guinness Dünya Rekorları’na göreyse, bir filmde birden çok karakteri canlandırma rekorunu elinde tutan aktör Johnson George. 2018 yılında vizyona giren “Aaranu Njan” adlı filmde George; Ghandi, Leonardo Da Vinci ve İsa başta olmak üzere tam 45 farklı rolü canlandırdı.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, protez ve makyaj tekniklerinin gelişmesi ve kamera hileleri sayesinde bu iş oyuncular için biraz daha kolay hale gelmiş olsa da bir filmde birden fazla karakteri canlandıranlar ayakta alkışlanmayı hak ediyorlar. Sizler için hazırladığımız seçki bu isimlere yer vermenin yanı sıra keyifli bir seyir vaat eden filmleri de beraberinde getiriyor. 

Tilda Swinton – Suspiria

Tüm zamanların en iyi korku filmi olarak anılan 1977 yapımı, Dario Argento‘nun çektiği “Suspiria” bildiğiniz üzere 2018 yılında Luca Guadagnino tarafından yeniden beyazperdeye uyarlanmıştı. Filmin başrollerinde ise Dakota Johnson ve Tilda Swinton vardı. Bu filmde Swinton izleyicinin karşısına üç farklı rolde çıkıyor. Filmde izleyici onu dans akademisinin yöneticisi olan Madame Blanc rolüyle direkt tanıyabiliyor, ancak Swinton, bu filmde erkek kılığına bürünerek Dr. Klemperer ve Helena Markos karakterlerini de canlandırıyor. Hele uygulanan makyajla Swinton‘ın Helena Markos olduğuna inanmak gerçekten çok zor. 

Peter Sellers – Dr. Strangelove

Stanley Kubrick‘in filmografisinde önemli bir yere sahip olan 1963 yapımı “Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” filminde Peter Sellers üç farklı karakterle karşımıza çıkıyor: Dr. Strangelove, grup kaptanı Lionel Mandrake ve Başkan Merkin Muffley. Söylentilere göre bu filme ayrılan toplam bütçenin yarısından fazlası Peter Sellers‘ın bu ustalıklı performansına ayrıldı.

Mike Myers – Austin Powers in Goldmember

“Austin Powers” serisinin başrolü Mike Myers, 2002’de vizyona giren serinin üçüncü filmi “Austin Powers in Goldmember”da dört ayrı karaktere hayat verdi. İngiliz süper casusu Austin Powers karakterinin yanı sıra Myers, filmde baş düşmanı Dr. Evil, Hollandalı süper kötü adam Goldmember ve obez bir İskoçyalı olan Fat Bastard karakterlerine de hayat verdi. Her bir karakterin hem birbirinden apayrı görünmesi hem de ses olarak hiç benzerlik taşımaması en dikkat çeken taraflarından biri.

Tom Hanks – Cloud Atlas

David Mitchell‘ın romanından uyarlanan ve Wachowski kardeşlerle Alman yönetmen Tom Tykwer‘ın kamera arkasında yer aldığı “Cloud Atlas”, geçmiş, şimdi ve gelecek arasında gidip gelen senaryosuyla aklımızın sınırlarını zorlarken, oyuncuların birden çok karakteri canlandırması zihnimizin daha da bulanmasına neden oluyor. Bu filmin başrolünde Tom Hanks; Dermot Hoggins, Isaac Sachs, Henry Goose, Zachry Bailey, Timothy Cavendish ve otel müdürü olarak altı farklı karakteri canlandırırken, başrolü paylaştığı Halle Berry de birden fazla rolle karşımıza çıkıyor.

Cate Blanchett – Manifesto

Söz konusu bir filmde birden çok karakteri canlandırmak olduğunda Cate Blanchett‘ın oyunculuğu açık ara farkla diğer oyunculara göre önde gidiyor. Julian Rosefeldt‘in hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlendiği 2015 yapımı “Manifesto” filminde Blanchett, evsiz bir adamdan borsacıya tam olarak 13 farklı karakteri canlandırdı.

cate
Cate Blanchett

James McAvoy – Split

M. Night Shyamalan‘ın yönettiği ve senaryosunu yazdığı “Unbreakable” ile başlayan üçlemesinin ikinci filmi “Split”te başrolü üstlenen James McAvoy, çoklu kişilik bozukluğu olan Kevin karakterine hayat veriyor. 23 ayrı alter egoya sahip olan Kevin‘ın dönüştüğü kişiler Dennis, Patricia, Hedwig, The Beast, Kevin Wendell Crumb, Barry, Orwell, Jade‘i McAvoy‘un usta oyunculuğuyla izlemek ise filmi bir üst seviyeye taşıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR