Ana SayfaÖzel DosyaCanlandırdıkları karakterle özdeşleşen oyuncular

Canlandırdıkları karakterle özdeşleşen oyuncular

Yıllar boyu devam serilerinde de yer alarak filmlerde aynı karaktere hayat veren ve canlandırdığı o karakterle özdeşleşen oyuncular. 

Söz konusu film serileri olduğunda canlandırdıkları karakterlerle adeta bütünleşen oyunculara oldukça aşinayız. Hatta onları o kadar benimsiyoruz ki o karakteri başka bir oyuncu canlandırsa büyük ihtimal gördüğümüz ilk an baya bir yadırgarız. Söz konusu süper kahraman filmleri olduğunda ise direkt aklımıza Thor‘la Chris Hemsworth‘u, Wolverine‘le Hugh Jackman‘ı, Deadpool ile Ryan Reynolds‘ı, Iron Man‘le Robert Downey Jr‘ı, Batman‘le Christian Bale‘in aklımıza kazınmış olması veya Rocky dendiği anda aklımızda sadece Sylvester Stallone‘nin canlanıyor olması gayet normal. Gelin yıllar boyu, bazen 20, bazen 40 sene boyunca, aynı rolü canlandıran isimleri keşfedelim.

Tom Cruise

Kaz ayağı çizgileri dışında yaşlanma emaresi göstermeyen Tom Cruise, “Mission: Impossible” serisinde Ethan Hunt karakterine tam tamına 26 yıldır hayat veriyor ki serinin yedinci ve sekizinci filmleri de yolda. “Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part One” 14 Temmuz 2023’te, “Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part Two” ise 28 Haziran 2024’te vizyona girecek. Cruise‘un 34 yaşında başladığı bu seride şu an 60 yaşına basmış olmasına karşın en tehlikeli sahnelerde dahi dublör kullanmaması ise ayakta alkışlanmayı hak ediyor. Cruise’dan bahsetmişken tabii ki “Top Gun”da canlandırdığı Maverick‘e de bir selam çakmak gerek.

Daniel Radcliffe

Aslında sadece Daniel Radcliffe‘i değil, neredeyse “Harry Potter” serisinin bütün ana kadrosunu bu konuya dahil edebiliriz. Ne varki başrolü paylaşan Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint’in ayrı bir yeri var. Çünkü 2001 yılında serinin ilk filmi “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” çekildiğinde Radcliffe 12, Watson 11 ve Grint ise 13 yaşındaydı. 10 yıl içerisinde toplam 8 filmlik bir seri olan “Harry Potter”da onların çocukluktan ergenliğe geçişine şahit olmak ayrı bir keyifti. Ne varki özellikle Radcliffe‘i yetişkin bir adam olarak izlemek zaman zaman tuhaf hissettirmiyor değil.

Johnny Depp

2003 yılında başlayıp 2017’de son bölümü çekilen “Pirates of Caribbean” film serisinin olmazsa olmaz çılgın karakteri Jack Sparrow ve tabii ona hayat veren Johnny Depp‘i de unutmamak gerekir. Zaten Depp deyince ya aklımıza Sparrow ya da Tim Burton sağ olsun, onun onlarca filminde canlandırdığı gotik karakterler aklımıza geliyor genelde.

Benedict Cumberbatch

Yıllar boyu onlarca sezon çekilen dizilere ve o dizilerde rol alan oyunculara bu konuda değinmedik ama Benedict Cumberbatch‘ın başrolünü üstlendiği “Sherlock”tan bahsetmesek olmazdı, çünkü Sherlock Holmes karakteriyle bütünleşen yegane isim oldu, her ne kadar film serisinde Robert Downey Jr. bu rolü iki kere canlandırmış olsa da. Modern Sherlock Holmes uyarlaması olan dizi, 2010’dan 2017’ye kadar dört sezon boyunca birçok Emmy ödülü de topladı.

Harrison Ford

İşte bu listenin bizce en efsane ismi karşınızda: Harrison Ford. Çocukluğu 90’larda geçenlerin maceradan maceraya atılma tutkusunu ve büyüyünce arkeolog olma hayalini ateşleyen bir film serisi varsa o da “Indiana Jones” ve tabii başrolü canlandıran Harrison Ford. 2023’te de bir “Indiana Jones” filminin geleceğini düşünürsek, Ford 1981’de vizyona giren serinin ilk filmi “Raiders of the Lost Ark”tan beri Indy karakterine hayat veriyor, yani tam 42 yıldır! Ford’dan bahsedince “Star Wars” serisini de tabii ki atlamamak gerekir. Serinin ilk filminden bu yana yani 43 yıldan fazladır “Star Wars”ta Han Solo‘yla kendisi özdeşleşti.

Rowan Atkinson

Ve tabii ki bütün şapşallıklarına seyirci olduğumuz “Mr. Bean” serisi. Rowan Atkinson‘un gerçek adı yerine birçoğunuzun onu Mr. Bean olarak tanıdığına eminiz. İngiliz sitcom dizisi olarak 1990 yılından 1995 yılına kadar televizyonda kendine yer bulan “Mr. Bean”in film serisinin başlamasıyla birlikte 21 yıldan fazla aynı karaktere hayat verdi. Rowan Atkinson‘ın da yer aldığı ve geçen yıl yayınlanan “Happy Birthday Mr Bean” belgeselini de izlemenizi öneririz.

Robert Englund

Veeee korkulu rüyalarımızın başkahramanı Freddy Krueger ile bu haftaki dosya konumuzu sonlandırıyoruz. Robert Englund‘la adeta özdeşleşen Freddy Krueger karakteri “A Nightmare On Elm Street” film serisinin ilkiyle 1984 yılında hayatımıza girdi. Ve sekiz kere beyazperdede kendisini izlememizin yanı sıra Krueger’ı konu edinen birçok yapımda da ya konuk oyuncu ya da sesiyle katkıda bulunarak günümüze kadar aynı rolle ilişkisini asla koparmayan oyunculardan biri haline geldi.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR