Ana SayfaEtkinliklerCihangir mekanları

Cihangir mekanları

Yıllarca mahallelisi olduğum, artık mahalleli olmasam da sık sık gittiğim bir yer Cihangir. Belki bu yazacağıma kızanlar olacaktır ama bence maalesef ki artık eski havası kalmadı Cihangir’in… Fakat hala o eski ruhu yaşatan naif Cihangir mekanları mevcut. İşte size onlardan bir derleme yaptım size. Ve belki de o ruhu aradığımdandır ki seçtiğim mekanların büyük bir kısmı nispeten eski mekanlar 🙂

İpek ATCAN / [email protected]

Journey Cafe

Journey‘nin geçmişi aslında çok eskilere dayanıyor. 10 yılı aşkın süredir Akarsu Caddesi’nin köşesinde hiç değişmeyen “lezzetli” haliyle varlığını sürdürüyor. Bir mekandan uzun yıllar boyunca lezzetinden servisine değişmeyen bir hizmet almak zordur. İşte Journey bunu sağladı. Journey‘den önce tam da o lokasyonda adını her konusu geçtiğinde hatırlamakta zorlandığım bir pizzacı bulunuyordu. Journey‘de ne yiyelim diyecek olursanız cevap olarak “Her şeyi.” diyebilirim. Kahvaltısından ekmek üstü lezzetlerine, ev yapımı makarnalarından kokteyllerine kadar her şey harika. Ve hatta her şey organik. Kapının önündeki 3-4 masada yer bulursanız ve Cihangir’de geleni geçeni izlerseniz ne alâ ama olmadı giriş katı da üst katı da ayrıca keyifli. Özetle yeni olmasa da yılların eskitemediği güzel Cihangir mekanlarından biri.

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

Bu mekanın olduğu yerde çok önceleri bir butik vardı. Sonrasında bir süre boş kaldı ve ardından Geyik açıldı. Önce kahvelerini deneyerek başladık. Ardından kokteyllerini çok sevdik. Kokteyllerinin lezzeti ve yarattıkları samimi atmosfer öyle bir kulaktan kucağa yayıldı ki küçücük Geyik, koskoca sokağa taştı. Cihangir’de bir yerlerde bir şeyler yedikten sonra bir mola verip ayaküstü arkadaşlarınızla sohbet ederken bir şeyler içmek için ideal.

Susam Cafe

Yine Cihangir’de yılların mekanı olan bir yer ile karşınızdayım: Susam Cafe. Benim şehirde müdavim olduğum birkaç mekandan biri kendisi. Güleryüzlü servisi, güzel kokteyli, ev gibi ortamı, dışarıda Cihangir standartlarına göre geniş oturma alanı ile favorim. Yazın ayrı, kışın ayrı seviyorum. Bilgisayarla gidip çalışmak için de ideal.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susam Cafe Cihangir (@susam_cafe)

Tea or Coffee

Cihangir’de güzel kahve içmek istediğinizde (Kronotrop da var elbet) gideceğiniz keyifli yerlerden biri hiç şüphesiz ki Tea or Coffee. Bulunduğu konum itibarıyla meydanı olmayan şehrimizde minik bir meydan hissini de veriyor. Önü, sağı, solu her yeri başka kafelerle dolu ve bu da oturup etrafı seyretmek adına keyifli bir yer haline getiriyor Tea or Coffee‘yi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tea or Coffee (@teaorcoffeeistanbul)

Sis & Bros

Diğer mekanlara kıyasla Cihangir’in yenisi sayılabilecek bir mekan Sis & Bros. Henüz 2 sene ya oldu ya olmadı. Cihangir Caddesi üzerinde yer alan bu mekanı özellikle kahvaltı için tercih etmenizi öneriyorum. Cihangir’in en ferah caddesinde yer alıyor olması da bonusu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sisandbros (@sisandbroscihangir)

Bunlar dışında gitmenizi önereceğim yerler ise 21 Cihangir, 22 Cihangir, Smyrna ve Mellow olacak. 21 Cihangir de yılların mekanı. Özellikle eskiden gece geç saatlerde sakince oturup bir şeyler içmek istediğimizde çok giderdik. Daha sonra kardeş işletme 22 Cihangir açıldı ama ardından yollar ayrıldı. 22 Cihangir‘in yerinde çok eskiden Jazzy, ardından da Baykuş vardı. Belki de Cihangir’de en sevdiğimiz mekanlardan biriydi Baykuş ve en son 22 öncesi Aliye oldu…
Smyrna da yine Cihangir’in köklü mekanlarından. Bir dönem kahvaltısının müdavimiydik. Çok uzun zamandır gitmedim ama kalitesinde bir değişim olduğunu düşünmüyorum.
Mellow ise nispeten yeni ve Akarsu Caddesi üzerindeki keyifli mekanlardan bir tanesi. Bir şeyler içmek ve atıştırmak istediğinizde dışarıda boş yer buldunuz mu oturun derim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR