Ana SayfaMüzikCumhuriyet 100 yaşında, Türkiye 100 yılda neler dinledi diye bakıyoruz

Cumhuriyet 100 yaşında, Türkiye 100 yılda neler dinledi diye bakıyoruz

Türkiye Cumhuriyetinin müzik tarihi neredeyse kurulduğu 1923 yılıyla eş zamanlı başlıyor. O yıldan günümüze 100 yılda bu topraklarda hangi türler hakimiyet kurmuş ve biz nelere kulak vermişiz? Bu yazıda kısa da olsa buna hızlı bir bakış atıyoruz! Cumhuriyet 100 yaşında, işte size bir özet…

Batıkan BAKSI / [email protected]

Genç cumhuriyet modernleşme peşinde!

Hepimizin bildiği gibi 29 Ekim 1923te kurulan cumhuriyet, yenileşme faaliyetlerini de hızlı bir şekilde devreye geçirmişti. Bu dönemde Türk müziğini dünyada temsil edilebilir noktaya getirmek için büyük çalışmalar yapıldı. Örneğin; Türk Beşleri adı verilen müzisyenler Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey, Hasan Ferit Alnar, Necil Kazım Aksesin Klasik Batı Müziği formunda bestelediği eserler, genç cumhuriyetin ilk dönemindeki batılı seslerdi. Türkiyede kadınların sahneye çıkmasına ön ayak olan Seyyan Hanım’ın söylediği tango, rumba ve fokstrotlar, İstanbulun gece hayatına yön verirken yine aynı şekilde Türkiyenin ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy, Atatürk’ün emriyle sahneye konulan ilk Türk operasının sahnelenişinde yer almaya başlamıştı.

Caz, Türkiyede yeni bir heyecan yaratıyor!

Günümüzde daha niş bir dinleyici kitlesine sahip olan caz, Türkiyenin ilk yıllarında en rağbet gören müziklerden biriydi. Zaten savaş yıllarında da yabancı askerlerin eğlendirilmesi için yabancı gece kulüplerinde bir şekilde duyulan caz, 1938 yılında müzisyen Gido Kornfilt tarafından kurulan on kişilik bir caz grubuyla Türkiye Cumhuriyetinde de duyulmaya başlamıştı. Peş peşe kurulan caz orkestraları, özellikle İstanbulun eğlence yaşamına damga vuruyordu. 1950lerden itibaren ana akıma oturan Sevinç Tevs, İsmet Sıral Orkestrası, Süheyl Denizci Orkestrası, Ayten Alpman, Muvaffak Falay, Erdem Buri, Tülay German, Erol Pekcan, Cüneyt Sermet gibi isimler Türkiyede cazı başka bir noktaya taşımışlardı. Caz müzik, Türkiyede o kadar rağbet gördü ki 1950lerde Bebekte kurulan ilk caz kulübü “306”, neredeyse sabaha kadar yapılan jam sessionların kalesi olmuştu.

Klasik Türk Müziği popülaritesini koruyor!

Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunun ardından modernleşme çabalarını hızlandırmış olsa da halk, köklerine bağlı bir anlayışı da sürdürmeye devam ediyordu. Kısa bir dönem radyoda Türk müziğinin çalınmaması üzerine Mısır radyosu dinleyen halk, arabesk melodilerle tanışırken bir yandan da Klasik Türk Müziğini icra eden sanatçılar hem radyoda hem de çıkardıkları taş plaklarla müzik dünyamızı sallıyordu. Atatürk’ün huzurunda şarkı söyleme şerefine nail olmuş Müzeyyen Senar ve Safiye Ayla gibi isimler başta olmak üzere Melahat Pars, Hamiyet Yüceses, Behiye Aksoygibi kadın Klasik Türk Müziği sanatçılarının yanında Türkiyenin ilk ikon ismi Zeki Müren, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Selahattin Pınar gibi isimler ülkemizdeki Türk müziğini klasik usullere de sadık kalarak modern bir biçimde geleceğe taşımış, seslendirdikleri yeni bestelerle günümüzde hâlâ dinlenen şarkılara imza atmıştı.

Pop müziğin doğuşu ve aranjman modası…

1961 yılında Fecri Ebcioğlunun Bob Azzam ile meşhur olan ‘C’est écrit dans le Ciel’ şarkısına yazdığı Türkçe sözlerle Bak Bir Varmış Bir Yokmuşa dönüşen ve İlham Gencerin seslendirdiği şarkı ilk aranjman ve ilk Türkçe pop müzik şarkısı olarak tarihimize geçmiş. O zamanlar pop denilmeyen türün adı da TRT tarafından Türk Hafif Müziği” olarak adlandırılmıştı. 60lar itibarıyla piyasada yabancı şarkılara Türkçe sözler yazılmasıyla oluşan parçalar dolaşıyordu ve bunların adı da aranjman” olarak anılıyordu. Yani Türkiyedeki ilk pop şarkılarının aranjman olduğunu söylemek de güç değil. O dönem özgün eserler yok muydu peki? Tabii ki vardı. Erol Büyükburçun 1961 yılında bestelediği Little Lucy’ şarkısı, Türkçe olmasa da Türkiyenin ilk özgün pop şarkısı olarak ününü koruyor.

Anadolu Pop, ana akımın gözdesi!

Anadolu Pop, ortaya çıktığından itibaren olumlu ve olumsuz yorumları da üstüne çekti. İlk başlarda tamamen batı formlarında müzikler yapan Barış Manço, Cem Karaca, Fikret Kızılok, Erkin Koray, Erkut Taçkın, Moğollar gibi isimler Anadolu Pop akımının yayılmasıyla birlikte radarlarını kendi topraklarına çevirmiş ve ortaya Türk müzik tarihine damga vuracak bir sürü eser koymuştu. Ardı ardına kurulan Apaşlar, Kaygısızlar, Silüetler, Kurtalan Ekspres, Dervişan, Kardaşlar, Dadaşlar, Bunalımlar, 3 Hürel gibi topluluklar bir yana bu topluluklarla birleşen vokaller, piyasayı kasıp kavuruyor ve aranjmanlarla devam eden pop müziği adeta ezip geçiyordu. 1971 muhtırasından sonra iyiden iyiye siyasileşen toplum, Anadolu Pop ile kendi sesini duyurabildiğine inanırken politize olmuş gençlik, özellikle Cem Karaca, Selda Bağcan, Edip Akbayram’ın şarkılarıyla kendine güç topluyordu.

Türk müziği dönüşümün arefesinde…

1980ler deyince Türkiye’de akla tabii ki 3 farklı müzik türü geliyor. Disko, arabesk ve pop. 1970lerin başında ABDde ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran disko müziği, 1980lerde Türkiyeye de uğramış ve eğlence kültürünü bu noktaya taşımaya başlamıştı. O döneme denk gelemesek de dönemin filmlerine göz attığımızda rengarenk kıyafetler, kabarık saçlar, tozluklar gibi kıyafetlerle yarınlar yokmuşçasına disko müziklerinde dans eden gençler aslında o yılların müzikal anlayışını da gözler önüne seriyordu. 1970lerde aranjman anlayışından yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayan pop müzik, 60larda müzik yapmaya başlayan diğer isimleri de içine katarak yeni isimler ortaya çıkarmıştı. Hali hazırda zaten kendini kanıtlamış Ajda Pekkan, Erol Büyükburç, Timur Selçuk, Hümeyra gibi isimler yoluna devam ederken Füsun Önal, Nilüfer, Sezen Aksu, Erol Evgin, Seyyal Taner, Ali Kocatepe, Özdemir Erdoğan, Melih Kibar, Nükhet Duru gibi isimler pop müziğe damga vurmuş, 80lerde de üretimlerini aynı hızla (hatta daha fazlasıyla) devam ettirmişti.

Arabesk mevzuları…

70lerde pop müzikle birlikte Türkiyede ortaya çıkan (aslında bir yerlerde saklanan) bir müzik daha vardı ki o da toplumun 1930larda tanışmaya başladığı ancak köyden kente göçün ardından ezilmişlerin müziği” olarak da anılmaya başlanan Arabeskti. Çoğunlukla yüz çevrilen bir müzik olan arabesk TRTde bile yasakken, 1980lerle beraber kendisine büyük bir yer edinmiş, öyle ki 1983te başbakan olan Turgut Özal, arabeski çok sevdiğini sık sık dile getirmiş, İbrahim Tatlıses ile karşılıklı şarkılar bile söylemişti. Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfurgibi baba” isimlerin yanında yeni yeni adından söz ettiren ve çoğunlukla taverna müziğiyle de iç içe geçen Ümit Besen, Atilla Kaya, Arif Susam gibi isimler de 80ler arabeskine adını altın harflerle yazdırmıştı. 80lerin değişen dünyasında sinemaya da hızlı bir giriş yapan arabeskçiler, birçok müzik türüyle iç içe bir ilişki kurmuş ve bu anlayış günümüze kadar gelmişti.

Sert çocuklar alt kültürü yaratıyor!

Gençliği apolitikleştiren 1980 darbesinin hemen ardından 1970lerdeki rock kültürü de yerin altına girmiş, o dönemin rocker isimleri 80lerle beraber daha pop soundlu işlere adım atmışlardı. 80lerin ortalarına rock kültürüne dair üretimler neredeyse yok denilecek kadar azken, 80li yılların tam ortasından itibaren kurulmaya başlayıp 90lara köprü olan rock ve metal grupları, sert çocukları da bir araya toplamıştı. Metalium, Pentagram, Hazy Hill, Kramp, Akbaba, Dr. Skull, Kronik, Darkphase gibi gruplar Türkiyenin gürültülü müziğini de yeniden canlandıracak ve yeni jenerasyonun sesini sert bir şekilde duyuracaktı. 90larda rock müziğin popüler kültürle kaynaşması sonucunda alt kültürden ana akıma gelen Teoman, Şebnem Ferah, Athena, Duman, Özlem Tekin, mor ve ötesi, Aylin Aslım, Kurban gibi isimler 2000lerdeki rock patlamasının da önünü çekecek ve neredeyse 2010ların ilk yıllarına kadar sürecek rock müzik çılgınlığının da öncüleri olacaktı.

90lar demek pop patlaması demek!

1990lar deyince akla ilk gelen müzik türü hangisi diye sorulduğunda hep bir ağızdan 90lar Türkçe Pop” diye bağıracağınızı biliyorum. Çünkü bu tür, üzerinden 35 yıla yakın bir zaman geçmiş bile olsa hâlâ güncelliğini koruyor. Özel televizyonların hayatımıza girmeye başlamasıyla, daha özgür bir popüler kültür yaratılınca önceki jenerasyonda müzik yapan popçu isimlerin yanında yepyeni isimler de kendini göstermeye başlamış ve kült diyebileceğimiz 90lar Türkçe Popu hep birlikte yaratmışlardı. Tarkan, Sertab Erener, İzel Çelik Ercan, Yonca Evcimik, Aşkın Nur Yengi, Burak Kut, Levent Yüksel, Mustafa Sandal, Harun Kolçak, Hakan Peker, Kenan Doğulu, Gülşen ve daha sayamayacağımız birçok isim bugün dahi konser verdiğinde mekanı tıklım tıkış dolduruyor. 2000lerde, 2010larda ve 2020lerde de aynı gözde konumunu koruyan pop müzik sanıyorum ki gelecek 100 yılda da hayatımızda olmaya devam edecek.

Takdir edersiniz ki 100 yıllık bir müzik tarihini anlatmak tek bir yazıyla mümkün değil. Mesela rap, hip-hop mevzularına girmeye fırsat bile olmadı ama bu gerçekliği de asla unutmamak gerekiyor. Bugünün en popüler müziği hepimizin bildiği gibi rap ve yaşayarak deneyimlediğimiz için bu yazıda pek girmiyorum. Bu popülerlik kaç yıl daha sürer bilmiyorum ama rapçi gençler Türkiyenin 100. yılına damgasını vuracak gibi. 2123’ü çoğumuz görmeyecek, o zamana kadar müzikte neler değişecek, neler kalacak, neler bitecek bilmiyoruz ama müzik hayatımızda bir şekilde yer almaya devam edecek. Nice müzikli 100 yıllara Türkiye Cumhuriyeti!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR