Ana SayfaÖzel DosyaDavid O. Russell'ın yeni filmi "Amsterdam" ve dahası

David O. Russell’ın yeni filmi “Amsterdam” ve dahası

Ödüllü birçok yapımın arkasındaki isim David O. Russell’ın yeni filmi “Amsterdam” dahil olmak üzere yönetmenin filmografisinde öne çıkan filmleri derledik. 
1987 yılında kısa filmlerle yönetmenlik kariyerine başlayan David O. Russell, bu alanda temkinli ve sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ediyor ki iyi ki de öyle yapıyor çünkü 36 yaşında çektiği ilk uzun metrajı “Spanking the Monkey” ile yaptığı Hollywood dünyasına girişini günümüze gelene kadar birçok ödüllü yapım takip etti. 2015 yapımı “Joy”un ardından 2016’da “Past Forward” adında bir kısa film çeken Russell, yedi yıl sonra ilk uzun metrajı “Amsterdam” ile karşımızda. Yarın (7 Ekim) vizyona girecek filmin detaylarını ve David O. Russell‘ın birçok kez Oscar’a ve Altın Küre’ye aday gösterilen filmlerini inceliyoruz.  
Amsterdam (2022)
David O. Russell‘ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği “Amsterdam”a dair beklentimiz büyük. Her şeyi bir kenara bırakacak olursak adeta bir yıldızlar geçidi tadında olması bile heyecan nedeni. Çünkü bu filmde Christian Bale, Margot Robbie ve John David Washington‘a Robert De Niro, Anya Taylor-Joy, Chris Rock, Rami Malek, Taylor Swift, Zoe Saldana gibi birçok ünlü isim eşlik ediyor. Filme gelecek olursak… 1930’lı yıllarda geçen bir dönem filmi olan “Amsterdam”, tanık oldukları cinayetin zanlısı haline gelen ve Amerikan tarihindeki en çirkin entrikalardan birini ortaya çıkaran üç arkadaşın başına gelenleri konu ediniyor.

Joy (2015)

David O. Russell oyuncu-yönetmen işbirliğini en iyi şekilde değerlendiren isimlerden biri. Birçok filminde aynı yüzleri görüyor olmamızın nedeni de bu. Bradley Cooper, Robert De Niro, Jennifer Lawrence ise bu isimlerin en başında yer alıyor. Bu ekibin ikinci kez bir araya geldiği “Joy” filmi, hayatın bütün zorluklarına rağmen hayal gücümüzden ve hayal ettiklerimizi gerçeğe dönüştürmekten asla vazgeçmemeyi en iyi şekilde izleyiciye yansıtan filmlerden biri.  

American Hustle (2013)

Ve David O. Russell‘ın 10 dalda Oscar’a aday gösterilen filmi “American Hustle”. Gerçi bu 10 adaylıktan eli boş dönse de BAFTA’da ve Altın Küre’de ödülleri toplamayı başaran bu film, 1970’lerde yaşanan gerçek bir olaydan esinlenerek beyazperde uyarlandı. Dolandırıcı Irving Rosenfeld ve ortağı Sydney Prosser’ın bir FBI ajanı olan Richie DiMaso tarafından yakalanmasıyla gelişen olayların anlatıldığı filmde Russell‘ın yıldız kadrosu yine başroldeydi: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams.

Silver Linings Playbook (2012)

Traji komik karakterlerin yaşama tutunma çabasını en iyi şekilde beyazperdeye yansıtan yönetmenlerden biri olan Russell’ın bu anlamdaki en iyi filmlerinden “Silver Linings Playbook”. Bradley Cooper, Robert De Niro ve Jennifer Lawrence‘ın başrolünü oynadığı film, hayatı altüst olan bir adamın tekrardan düzenini sağlama gayesiyle çıktığı yolda yaşadıklarını konu ediniyor.

 

The Fighter (2010)

Russell‘ın en iyi film dahil yedi dalda Oscar’a aday gösterilen filmi “The Fighter”, yönetmenin filmografisindeki kırılma noktalarından biri oldu. Sonraki filmlerinde yakaladığı başarının ilk adımı olan “The Fighter”, gerçek bir yaşam öyküsünden ilhamını alarak beyazperdeye uyarlandı. İki kardeşin her şeye rağmen tekrar bir araya gelip parçalanan aile düzenlenlerini düzeltme çabalarına odaklanan filmin başrollerinde ise Mark Wahlberg, Christian Bale ve Amy Adams yer alıyordu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR