Dergy ailesi olarak Türkçe Rap, Alternatif, Elektronik, Rock ve Pop kategorilerinde “Yılın Şarkısı”nı, Yılın Yerli ve Yabancı Albümü’nü ve Yılın Yabancı Şarkısı’nı seçtik. Keyifli dinlemeler… 

Yayın hayatına kısa bir süre önce başlamamıza rağmen Dergy.com olarak müzik sektöründe en sevilen, en takip edilen mecralardan biri olmayı başardık. Yerli müzik ağırlıklı haber, röportaj ve özel dosyalarımızın başarısından güç alarak, kısa bir süre önce direksiyonumuzu global müzik dünyasına da kırdık. Her hafta yeni çıkan şarkıları dinledik, hem köklü hem de gelecek vaadeden müzisyenlerle röportajlar yaptık. Zorlu bir yıl olarak hatırlayacağımız 2020’nin bize göre en iyi şarkılarını seçmek için de, ekibimiz içinde çekişmeli bir anket yaptık. 

İşte Dergy ailesi olarak bize göre 2020’nin en iyileri…

YILIN ŞARKISI / TÜRKÇE RAP 
EZHEL, MURDA- Bİ’ SONRAKİ HAYATIMDA GEL 

Aramızda Ezhel dinlemeyenler de var, ancak bu şarkının başarısına onlar bile şapka çıkardı. Hip hop dünyasının gelmiş geçmiş en iyi ikililerinden Ezhel ve Murda, “AYA” ile 2019’u kapatmış, “Bi’ Sonraki Hayatımda Gel” ile de ocak ayında dinleyicilerine selam etmişti. 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan “Bi’ Sonraki Hayatımda Gel”in prodüktörü Spanker. Şarkı, YouTube’da 170 milyona yaklaşan bir izlenme de elde etti. İkili daha sonra bu şarkıyı yazın yayınladıkları Made in Turkey albümlerine de aldı. 

Dergy’nin En’leri: 2020’yi elbette tek bir şarkıyla kapatamazdık. Gazapizm’in “Unutulacak Dünler”i ve Xir’in “Sallan”ı da bu yıla damga vuran şarkılar arasında yer aldı. 

XIR BANNER

YILIN ŞARKISI / TÜRKÇE ALTERNATİF
İKİYE ON KALA- KAFAMDA KENTSEL DÖNÜŞÜMLER 

İkiye On Kala’nın başarısı aşikâr. Yayınladığı hemen her şarkı Spotify listelerinde, YouTube’da milyonlarca kez izleniyor. Uğur Uras’ın projesi İkiye On Kala, Dergy’e verdiği röportajda “Kaostan besleniyorum, can sıkıcı tüm durumlar, tüm şehir hayatı, hayatıma giren insanlar ve aynada gördüğüm şeyler yazmazsam yaşayamam hissi…” demişti, ilham kaynaklarını anlatırken. 14 Mart 2020’de yayınlanan “Kafamda Kentsel Dönüşümler” 2020’ye damga vuran Türkçe alternatif şarkı oldu. 

 
IKIYE ON KALA BANNER 1 2

Dergy’nin En’leri: Evdeki Saat’in “Uzunlar I”i de özellikle ilk karantina günlerimizde çok dinlediğimiz bir eser oldu. Yüzyüzeyken Konuşuruz’un “Kazılı Kuyum” şarkısını da saymadan geçmeyelim. 

YILIN ŞARKISI / ELEKTRONİK 
MAHMUT ORHAN, ALİ ARUTAN, SELİN – IN CONTROL 

Bu sene elektronik müzikte çok verimli geçti diyebiliriz. Ama bu kategoride Mahmut Orhan, henüz dumanı üzerindeki “In Control” ile 2020’yi kapattı. Henüz 21 Kasım’da yayınlanmış olan şarkı, bizi bülbül sesli Selin ve genç yetenek Ali Arutan’la da tanıştırdı. Nemrut Dağı’nda çekilmiş olan kısa film tadındaki klip de ayrıca alkışlarımızı aldı.

 
Mahmut orhan banner 2 2

Dergy’nin En’leri: Ekip olarak bu yıl, 4 Haziran 2020’de yayınlanan Oceanvs Orientalis & Castello Branco “Santa Teresa”yı da çok sevdik. Bedük’ün Intergalactic albümünden yayınlanan “Push the Button”ı da motivasyon şarkımız oldu.

BEDUK BANNER 2

YILIN ŞARKISI/ POP 
ZEYNEP BASTIK- USLANMIYOR BU 

Zeynep Bastık’ın nihayet kendi şarkılarını söylemeye başlaması yurtta sevinç gösterileriyle karşılandı! Dergy ekibi olarak en çok hangi şarkıyı dinledik diye verileri masaya yatırdık ve sonuç belli: Zeynep Bastık, “Uslanmıyor Bu” ile pop kategorisinin açık ara galibi oldu. 1 Ocak 2020’de yayınlanmış olan parça şu ana kadar 125 milyona yakın izlenme elde etti. 

 
Zeynep bastik banner 2

Dergy’nin En’leri: Devler ligi gibi bir kadroyla Arem Özgüç, Arman Aydın, Buray,  Feride Hilal Akın ve KÖK$VL’ın “Rampapapam”ı da bu yılın en başarılı Türkçe pop şarkılarından biri oldu. Oğuzhan Koç’un “Kendime Sardım”ı da bu yıl pop listemizin üst sıralarında yer aldı. 

BANNER 7 2

YILIN ŞARKISI / ROCK 
KORAY CANDEMİR- İHTİMALLER 

Uzun bir aradan sonra yeniden solo çalışmalarıyla arz-ı endam eden Koray Candemir’i çok özlemişiz… Yeni albümünü 2021’de dinlemeyi umduğumuz Candemir, 29 Mayıs 2020 tarihinde “İhtimaller”i yayınladı. Gece’den tadığımız Can Baydar’ın sözleri, davulda Burak Gürpınar’ın varlığı, aranjede Serkan Çeliköz ile Cem Şahin’in sihirli parmakları, mix’te Tarkan Gözübüyük’ün maharetleri derken, “İhtimaller” bizim için 2020’nin en iyi rock şarkısı oldu. 

 
KORAY CANDEMIR 2

Dergy’nin En’leri: Hayko Cepkin’in doğumgününde iki versiyon olarak yayınladığı “Hayvaaaağ1n”ı karantina günlerimizin başlarında çok dinledik. Demir Demirkan ve Ogün Sanlısoy’un da yıllar sonra Pentagram’la bir araya geldiği “Bu Düzen Yıkılsın” da listemizin vazgeçilmezleri içinde yer aldı. 

BANNER 8 2

YILIN YERLİ ALBÜMÜ 
EZHEL, MURDA- MADE IN TURKEY 

Toplam 9 şarkıdan oluşan Made in Turkey albümü, bize göre 2020’nin en iyi yerli albümü oldu. 28 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan albümde daha önceden tekli olarak yayınlanan “Made In Turkey”, “Boynumdaki Chain”, “Bi Sonraki Hayatımda Gel” ve “AYA” şarkıları vardı. “Cümle Alem”, “Anadolu Flex”, “Duman”, “Söz” ve “Ter” isimli parçalar ise bu albümde ilk kez duyduğumuz şarkılar oldu. DJ Artz, Bugy, Spanker, Rockywhereyoubeen, Vlado, Ginton, Ramiks ve Roselilah bu albümün prodüktörleri içinde yer aldı. 

 

Dergy’nin En’leri: En iyi albümler listemizde Gazapizm’in Hiza ve Büyük Ev Ablukada’nın Mutsuz Parti albümlerini de saymadan olmaz. 

YILIN YABANCI ALBÜMÜ 
THE WEEKND- AFTER HOURS 

Grammy adayları arasında olmadığını büyük bir sitemle duyuran The Weeknd çok da haksız sayılmaz. Zira 2020 boyunca The Weeknd’in birbirinden başarılı kliplerini izledik, aldığı ödülleri alkışladık, tüm şarkılarını ezbere aldık. 20 Mart 2020 tarihinde yayınlanan After Hours içinde “Heartless”, “Blinding Lights”, “In Your Eyes” ve “Save Your Tears” gibi birbirinden başarılı şarkılar var. Bu şarkılar pek çok kez Billboard listelerine girdi, Spotify’ın en çok stream edilen eserleri içinde yer aldı. Grammy ödülleri de dahil, kim ne derse desin, bu yıl The Weeknd’in yılı oldu. 

 

Dergy’nin En’leri: İlk karantina günlerimizde “Evden hiç çıkmamalıydım” diyen Dua Lipa’nın 27 Mart 2020’de yayınlanan Future Nostalgia albümü de başımızın tacı oldu. 

YILIN YABANCI ŞARKISI 
BILLIE EILISH- THEREFORE I AM 

Spotify’ın 2020 listesinde halen Billie Eilish’in 2019’da yayınlanan ilk albümü WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? dinleniyor. Bu kadar hızlı tüketimin olduğu bir yerde, Billie Eilish’in bu albümünün bunca zaman içinde eskimemesi inanılmaz. Eilish, bu yıl 12 Kasım’da yayınladığı “Therefore I Am” ile son dakika golü attı diyebiliriz. Boş bir alışveriş merkezinde koşup zıpladığı klibi de çok sevildi. (Herkesin öyle bir hayali vardır, değil mi?) Ve yılın şarkısı da bizim için “Therefore I Am” oldu. 

 

Dergy’nin En’leri: The Weeknd’in “Blinding Lights” şarkısı ve tüm yaz boyunca bayılarak dinlediğimiz Harry Styles’ın “Watermelon Sugar” şarkısı da 2020 listemizde yer alıyor.