Ana SayfarockDIIV 16 Haziran'da İstanbul'a geliyor

DIIV 16 Haziran’da İstanbul’a geliyor

Temelleri 2011 yılında Brooklyn’de atılan Amerikalı rock müzik grubu DIIV, PSM Loves Summer kapsamında 16 Haziran 2022’de İstanbul’da. 

Başlangıçta Zachary Cole Smith’in solo kayıt projesi olarak başlayan DIIV, vokalde Zachary Cole Smith, gitarda Andrew Bailey, bass gitarda/klavyede Colin Caulfield ve davulda Ben Newman’dan oluşuyor.

Oshin (2012), Is the Is Are (2016) ve son olarak Deceiver (2019) ile 3 stüdyo albüm kaydeden grup, shoegaze’in huzur dolu melodilerini grunge’ın katarsis yaklaşımını harmanlayan bir müziğe imza atıyor. Warpaint, Wild Nothing ve Ariel Pink’i andıran müziklerinde Nirvana ve My Bloody Valentine’ın etkisi 2012 yılında piyasaya sürdükleri ilk stüdyo albümleri Oshin’de kendisini başarılı bir şekilde gösterdi.

2016 yılındaki Is the Is Are albümü grubun 2013 – 2015 yılları arasında yaşadığı çalkantılı dönemin etksinde kalarak daha karanlık bir sound’a sahip oldu. 2014 yılında rehabilitasyona giren Smith, bu süreçte 150’den fazla şarkıya imza atmış ve yaşadığı süreci bir nevi ölümsüzleştirmişti. Rehabilitasyon sürecinin sonunda Is the Is Are albümü’ne kadar çıkan bir dizi single da bu sürecin birer belgesi oldu.

Bestekarlık konusunda şu ana kadarki en işbirlikçi duruşunu sergileyen DIIV, albümün kaydı esnasında True Widow ve Unwound gibi daha karanlık isimlerden ilham aldı. Tüm bunların altında yatan acıdan beslenerek 2019 yılında çıkış yapan albümleri Deceiver, grubun şu ana kadarki en karanlık ve deyim yerindeyse en travmatik albümleri oldu.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR