Ana SayfaMüzikDizi ve filmlerde yer almış yerli rocker'lar!

Dizi ve filmlerde yer almış yerli rocker’lar!

Türkiye’de rock müzikle uğraşan isimleri ana akım ekranlarda görmeye pek de alışık değiliz. 2010’larla birlikte bu durum biraz aşılsa da hala onları bir film ya da dizide gördüğümüzde sahnede görmüş kadar heyecanlanıp, tüm dikkatimizi onlara veriyor ve kulak kesiliyoruz. Hadi gelin bu yazıda film ve dizilerde yer almış yerli rocker’lara göz atalım!

Batıkan BAKSI / [email protected]

Biz onları hep ya büyüleyici sahne performanslarından ya da yaptıkları şarkılarla tanıyoruz, seviyoruz. Ancak biliyoruz ki çoğunun on parmağında on marifet var. Yurt dışında rocker’ların dizilerde ve filmlerde bol bol yer aldığına rastlasak da Türkiye’de buna denk gelmek bizi zaman zaman şanslı hissettiriyor, çünkü yakından takip ettiğimiz isimleri izlediğimiz şeylerde görmek de paha biçilmez bir duygu. Şahsen kendi adıma konuşursam, şarkılarını seve seve dinlediğim isimlerin yer aldığı film ve dizilerle ayrı bir bağ kuruyor, yeri geldiğinde tekrar tekrar izliyorum. Bugün yazacağım konu da tam bunu anlatıyor, Türkiye’den dizi ve filmlerde rol almış 10 rock grubu/sanatçısından bahsediyorum. Rock fırtınasına kapılmaya hazırsanız, başlayalım!

Cem Karaca – “Kralların Öfkesi” (1970)

Türkiye’de kovboy filmlerinin çekilmesine alışığız. Özellikle 1960’ların sinemasına baktığımızda kovboy filmi denemelerine çok sık denk geliriz, üstelik kendi içinde başarılı çalışmalardır da bunlar. Ancak aralarında bizim için o kadar önemli bir film var ki, keşfettiğimde aklım yerinden oynamıştı! “Bir Anadolu Hikayesi” olarak da geçen “Kralların Öfkesi”, Cem Karaca’nın da başrolünde oynadığı bir Western film. Murat Soydan, Danyal Topatan, Figen Han gibi isimlerle birlikte aynı filmde rol alan Karaca, Camgöz adında bir kovboyu oynamakta ve kendisinin ilk sinema deneyimi olmasına rağmen çok başarılı bir performans sergilemekteydi.

Barış Manço – “Baba Bizi Eversene” (1975)

Bu filmi bence bilmeyen yoktur ama ben yine de listeye eklemek istedim. Barış Manço’yu ilk ve son kez beyazperdede gördüğümüzBaba Bizi Eversene”, bir o kadar kendine özgü ve bir o kadar da muzip bir film. Hulusi Kentmen, Meral Zeren, Kurtalan Ekspres gibi isimlerin de yer aldığı film, Manço’nun o dönem çıkan 2023 albümünün de bir tür lansmanı görevini üstlenmişti. Albümde yer alan çoğu şarkı filmde çalarken aynı zamanda Barış Manço’nun daha önceki yıllarda çıkardığı diğer şarkıları da Baba Bizi Eversenede duymak mümkün.

Bulutsuzluk Özlemi – “Neredesin Firuze” (2004)

“Neredesin Firuze”yi seven insanlarla çok iyi anlaşıyorum! Çünkü bu film benim için bir filmden çok daha fazlası. Sinemalarda çıktığı dönem 10 yaşındaydım ve sonrasında evde DVD’den izlediğimi hatırlıyorum. İzlediğim anda çocuk halimle bile kendimden geçmiştim ki bu yaşıma kadar 20 kez baştan izlemişimdir, buna eminim. Bollywood sinemasından fırlamışçasına renkli ve müzik dolu bir Unkapanı öyküsü anlatan film, Ezel Akay’ın harika sinematografisi ve Sunay Özgür ile Ender Akay’ın müzikleriyle beni benden alıyor her seferinde. Tabii konuk kadrosunu da unutmamak lazım ki yazımıza konuk olan Bulutsuzluk Özlemi de bunlardan biri. Dizzy Man’s Band’in 1975 yılında yaptığı “Turkey, Turkey”in cover’ı olan “Törki Törki”, 2004 yılında grubun harika performansıyla “Neredesin Firuze”de kendisine yer bulmuştu.

Erkin Koray – “Avrupa Yakası” (2007)

Siz de kesin benim gibi Avrupa Yakası seviyorsunuzdur. Türkiye’nin yakın tarihine damga vuran Gülse Birsel imzalı dizi, hem oyuncu kadrosu hem de hiç tekrara düşmeyen senaryosuyla bir dönemin izleyicisi için hala çok özel. Peki ya rocker’ların babası Erkin Koray’ın konuk olduğu o harika bölümü hatırlıyor musunuz? Televizyonu açtığında karşısında Erkin Baba’yı görenler için o dönemin ne kadar heyecan verici olduğunu hatırlıyorum. O meşhur 1961 model Gibson Les Paul gitarı ve kendisine has tarzıyla sahneye çıkan Koray, 2007’nin yılbaşı gecesinde rock severler için de büyük bir sürpriz olmuştu. 

erkin-koray

Metin Türkcan, Batu Mutlugil, Kerem Özyeğen, Nikki Wild, Burak Gürpınar, Yavuzcan Çetin – “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” (2013)

Rock müziğin yavaş yavaş popülaritesini kaybettiği (ki bence rock müzik hiçbir zaman popüler müzik olmadı) bir dönemde neredeyse başından sonuna rock ile iç içe bir film yapmak ne kadar cesur bir hareket değil mi? 2013 yılında Ketche’nin çektiği, senaryosunu Tuna Kiremitçi’nin romanından Burak Göral’ın yazdığı “Bu İşte Bir Yalnızlık Var”, konusunun dışında kadrosunda yer alan rocker’lar ile büyük ilgi çekmişti. Engin Altan Düzyatan ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaştığı filmin müzikleri de Tarkan Gözübüyük ve İskender Paydaş tarafından yapılmıştı. Filmin bir sahnesinde karşımıza çıkan isimler ise çok tanıdıktı: Metin Türkcan, Batu Mutlugil, Kerem Özyeğen, Yavuzcan Çetin ve Burak Gürpınar sahnede harika bir performansa imza atıyor, filmi izleyenlerin yerinde duramamasına sebep oluyordu. Ayrıca filmde ünlü rock DJ Nikki Wild ve rock müzisyeni Turgut Berkes’e rastlamak da mümkün.

maNga – “Kardeş Payı” (2014)

Türkiye’de yapılan absürt komedi dizilerine ve filmlerine bayılıyorum. Her ne kadar riskli bir alan olsa da iyi yapılan bir absürt dizi/filmi izlemek bana çok keyif veriyor. Bunun en iyi örneklerinden biri de “Kardeş Payı”. İnce mesajları, ilgi çekici konusu ve oyuncu kadrosuyla izleyenlerin hayatında önemli bir yer edinen yapım, Selçuk Aydemir’in senaryosu; Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan’ın başrolüyle kült yapımlar arasında. Dizinin çok özel de bir sezon finali bölümü var: maNga’nın konuk olduğu bölüm, yine çok ince ve ironik esprilerle süslenmişken bir sürprizle Hayko Cepkin’in de karşımıza çıkmasıyla herkesin aklına kazınıvermişti.

Hayko Cepkin – “Düğüm Salonu” (2018)

Hayko Cepkin’in vaktizamanında tiyatro oyuncusu olmak istediğini biliyoruz. Bu yeteneğini şimdi o epik sahnesinde gösteriyor olsa da yer aldığı dizi ve filmlerde de oyunculuğunu döktürüyor. Yaklaşık dört yıl önce BKM bünyesinde çekilen Düğüm Salonu filmi de bunlardan biri. Ayrıca Cepkin, bu film için hepimizin Ümit Besen’den bildiği kült şarkı ‘Nikah Masası’nı yeniden uyarlayarak dinleyenlerini bir kez daha şaşırtmıştı. Hakan Algül’ün yönetmenliğini üstlendiği filmin ayrıca kadrosu da çok geniş. Gonca Vuslateri, İrem Sak, Şahin Irmak, Emre Karayel, Salih Kalyon gibi isimlerin yer aldığı film, soundtrack’iyle de akıllarda kalan filmlerden.

Moğollar – “Leyla ile Mecnun” (2021)

Yukarıda absürt yapımları ne kadar sevdiğimi söylemiştim, buradan Leyla ile Mecnunu da ne kadar sevdiğimi tahmin edersiniz. 2013 yılında ekranlara veda eden dizi, yıllar sonra online bir platformda yeniden başladığında hepimizi hayli heyecanlandırmıştı. Ayrıca eski bölümlere kıyasla konuk olan isimlerin artmasıyla da sürprizlerini sıralıyordu. Bu sürprizlerden biriyse geçen yıl yayınlanan bölümlerinden birinde karşımıza çıkan efsane grup Moğollar olmuştu. Grubun anlamlı barış mesajları da verdiği esprili sahne, 2004 yılında çıkardıkları Yürüdük Durmadan albümünde yer alan ‘Hortumcu Dayı’ şarkısının ufak bir performansıyla da Türk dizi tarihine geçti.

Aslında bu konuda yazılacak ve yakından göz atılacak birçok özel performans ve dizi-film olsa da ben aralarından en sevdiklerimi sıralamaya çalıştım. İzlerken de dinlerken de çok keyif aldığım isimler iyi ki var ve karşımıza sık sık sürprizlerle çıkmaya devam ediyorlar.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR