Ana SayfaÖzel DosyaDünden bugüne Jennifer Lawrence

Dünden bugüne Jennifer Lawrence

Hollywood’un vazgeçilmez isimlerinden biri haline gelen Jennifer Lawrence’ın kariyerini rol aldığı filmler üstünden inceliyoruz. 

Küçük yaşlarda oyunculuğa başlayan Jennifer Lawrence, bugün 32 yaşına bastı. Oyunculuk yeteneğini asla yadsıyamayız ama onun belki de en büyük şansı çok genç yaşlarda ödüllü yönetmenlerle yolunun kesişmesi oldu. Time dergisinin 2013 yılında Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesine de giren Lawrence‘ı adını duyurduğu ilk filminden bugüne mercek altına aldık.

“The Burning Plain”

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Jennifer Lawrence çok küçük yaşlarda oyunculuğa başladı. İlk olarak TV dizilerinde küçük rollerde yer aldı, ardından 2008’de Jason Freeland‘in yönettiği “Garden Party” adlı filmle dikkatleri üstüne çekti ve bu filmdeki performansıyla Charlize Theron ve Kim Basinger gibi yıldız isimlerin yer aldığı “The Burning Plain”deki rolünü kaptı. Bu rolüyle Venedik Film Festivali’nde Marcello Mastroianni ödülüne layık görüldü.

“Winter’s Bone”

2010 yılında Debra Granik‘in yönettiği Winter’s Bone” fiminde sergilediği performansıyla 2011 Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterilerek Hollywood dünyasına resmi olarak geçiş yapmış oldu.

“X-Men: First Class”

Ve Jennifer Lawrence “X-Men: First Class” ile fantastik dünyaya adımını attı. Bu filmde canlandırdığı Mystique karakteriyle öyle bir başarı elde etti ki serinin geri kalan filmlerinde de rol almaya devam etti.

“The Hunger Games”

Lawrence‘ın bütün dünya tarafından tanınmasını sağlayan ise gişe rekorları kıran “The Hunger Games” filmiyle oldu. Canlandırdığı karakterlerin ne kadar çeşitli olabileceğini kanıtlayan Lawrence, bu filmin ardından yılda birkaç film çekmeye başladı. Filmin gişede yakaladığı başarı 2014’te serinin ikinci filmi olan “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1” ve 2015’te “The Hunger Games: Mockingjay – Part 2”nun çekilmesini sağladı.

“Silver Linings Playbook”

2012 yılında hepimizin kalbinde yer eden David O. Russell’ın “Silver Linings Playbook” filminde canlandırdığı Tiffany karakteriyle Lawrence ilk Oscar’ına kavuştu. Bradley Cooper ile başrolü paylaştığı filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne Oscar’larda layık görüldü.

“Joy”

David O. Russell‘ın birlikte çalışmaktan büyük keyif aldığı bir oyuncuya dönüşen Jennifer Lawrence “Joy” filminde de yine Bradley Cooper ve Robert De Niro ile başrolleri paylaştı. Bu filmindeki performansıyla Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

“Mother!”

Hollywood’un kurallarına uymayan, bağımsız sinemanın usta yönetmenlerinden Darren Aronofsky‘ın “Mother!” adlı filminde Javier Bardem ile başrolü paylaşan Lawrence‘ın bu performansı oyunculuğunun doruk noktası diyebiliriz.

Jennifer Lawrence’ı kısa bir süre sonra Lila Neugebauer‘in yönetmenliğini üstlendiği “Causeway” adlı yapımda izleyeceğimizi de buraya not düşelim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR