Ana SayfaMüzikEge Can Sal: “Sevdiğim müziği yapıp, yolculuğumun keyfini çıkarıyorum”

Ege Can Sal: “Sevdiğim müziği yapıp, yolculuğumun keyfini çıkarıyorum”

Spotify’ın RADAR Türkiye ve RADAR Global listelerine girerek Türkiye’den “geleceğin ilk 5 süperstar adayı” arasında gösterilen Ege Can Sal ile biraz sohbet ettik. Bu adaylığın ona neler hissettirdiğinden başladık, kendi müziğini yapmanın onun için ne demek olduğuna vardık. Haydi sizi de Ege Can Sal’ın yolculuğuna alalım!

Batıkan BAKSI / [email protected]

İlk olarak Spotify’ın global listesi RADARa adını yazdırman ile başlamak istiyorum. Süreç nasıl gelişti? RADAR Türkiye ve RADAR Globalde olmak sana ne hissettiriyor?
Benim için de sürpriz oldu. Haberi aldığımda haliyle ben de çok mutlu oldum. Heyecanlı bir yolculuk olacak.

Geleceğin ilk 5 süperstar adayı arasında olmak tahminimce büyük bir sorumluluk üstlenmek demek. Çünkü ilerleyen dönemlerde senden daha çok şey beklenecek bu durumda. İlerisi için planların neler?
Tabii ki Spotify tarafından böyle görülmek gurur verici ama planlarım arasında değişen bir şey yok. İçimden geldiği gibi şarkılar yapıp dünyaya ulaştırma hayaliyle çalışan biri olarak bu beklentiyi bir sorumluluk değil fırsat olarak görüyorum.

“Şarkı yazmak yabancı bir dil öğrenmek gibi başlarda…”

Biraz geriye döndüğümüzde müziğe çoğu isim gibi cover çalışmalar yaparak başladığını görüyoruz. Kendi bestelerini yapmaya başlamak için hissettiğin ilk kırılım neydi hatırlıyor musun?
Hatırladığım en eski şarkımı lise yıllarımın sonuna doğru o zamanki kız arkadaşıma yazmıştım. Şarkı yazmak yabancı bir dil öğrenmek gibi başlarda. Anlıyorsun ama konuşamıyorsun. Yazdıkça öğrendim ben de anlatmayı.

Müzisyenler, kariyeri boyunca adeta müzikal bir yolculuk içindedir. Bu yolculuk da haliyle her adımında farklı deneyimler yaşamak demek. İlerleyen zamanlarda farklı müzik türlerine de göz kırpacak mısın? Yoksa şu an yaptığın müziği geliştirerek mi devam etmek istiyorsun?
Kendi tarzımda yaptığım şarkıların dışında stüdyoda farklı şeyler denemeyi ve keşfetmeyi seviyorum. Dediğiniz gibi bu bir yolculuk ve en güzel yanı da bilinmez olması. Sevdiğim müziği yapıp yolculuğumun keyfini çıkarıyorum.

Şarkılarını yaparken ilham aldığın gruplar ya da solo isimler kimler? Ya da üretim yapmak için hayatta seni en çok neler etkiliyor?
Chris Martin, Post Malone, John Mayer, The Weeknd, Kanye West, Sia, Rihanna… Say say bitmez bu liste benim için. Üretirken iç sesime kulak verip sonrasını hislerime bırakıyorum.

Naptım Ben Sanateklisinin klibini batık bir gemide, yer çekimine meydan okuyarak çekmişsiniz. Klibin fikri nereden çıktı ve çekimler sırasında neler yaşadın? Seni zorlayan kısımları oldu mu?
Ben gemiyi görür görmez bir şeyler çekme fikrini kafama koymuştum zaten. Klip toplantısında Abdullahla (Yazıcı) mekan düşünürken bu fikri ortaya attım, onu da çok heyecanlandırdı. Benim fikrim onun harika vizyonuyla hayat bulmuş oldu. Gemide çekim yapmak hiç kolay olmadı tabii. Bulantı haplarıyla çekimi tamamlayabildik ama yaparken en keyif aldığım işlerden biri oldu.

“Eleştirilmek de işimizin bir parçası…”

Sen jenerasyon bakımından direkt dijital bir dünya içinde kendini tanıtma şansı bulmuş müzisyenlerdensin. Sosyal medya seni nasıl etkiliyor? Yapılan yorumlar, paylaşımlarına aldığın etkileşimler ve müziğinin yayılması açısından sosyal medyanın kariyerinde ne gibi etkisi var sence? Ve en çok hangi mecrada sesini duyurmayı tercih ediyorsun?
Ben kendimi bu çağda doğduğum için şanslı görüyorum. Sosyal medya, hikayemde önemli bir yere sahip. Birkaç yıl önce Aydında odasında telefon kamerasına şarkılar söyleyip büyük hayaller kuran bir çocuk olarak kimseye muhtaç olmadan sesimi milyonlara duyurup bugün burada olmamı sağladı. Eleştirilmek de işimizin bir parçası. Bunu kabullenip ben kendi yoluma bakıyorum. Spotify, YouTube ve Instagram hepimizin hayatının önemli bir parçası. Ben de çoğunlukla oralardayım.

Ege Can Sal, yakın zamanda karşımıza neler çıkaracak? Albüm ya da single çalışmaları var mı?
Zamanımın çoğunu stüdyoda yeni şarkılar yaparak geçiriyorum. Bu sene single’larla dolu yoğun bir yayın takvimi bizi bekliyor.

Artık globale de açıldığın için dünyanın dört bir yanından seni dinleyecek insanlar olacaktır. Dinleyicilerine ve dergy.com okuyucularına mesaj vermek ister misin?
Müziğimi dinleyip yolculuğumda bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Sizi çok seviyorum! ❤️

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR