Ana SayfaEtkinliklerEurovision 2023 katılımcıları belli oldu: Eski şampiyon Loreen geri dönüyor!

Eurovision 2023 katılımcıları belli oldu: Eski şampiyon Loreen geri dönüyor!

Mayıs ayının ikinci haftasında Liverpool’da düzenlenecek olan Eurovision 2023 için geri sayım başladı! Katılımcı ülkeleri bu sene temsil edecek tüm sanatçılar belli oldu. Listede en ilgi çeken ise 2012 yılında ‘Euphoria’ şarkısıyla unutulmaz bir zafer elde eden Loreen’in bir kez daha İsveç’i temsil edecek olması!

Sınırları artık Avrupa kıtasını aşan ve tüm dünyanın heyecanla izlediği Eurovision Şarkı Yarışması’nın bu sene düzenlenecek olan 67.’si için iki aydan az bir süre kaldı. Liverpool’da gerçekleşecek etkinliğin ev sahipliği, ülkenin içinde bulunduğu savaş koşulları nedeniyle geçtiğimiz senenin kazananı Ukrayna’dan, yarışmayı ikinci sırada tamamlayan İngiltere’ye devredilmişti. Yarı final ayakları 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde, büyük final gecesi ise 11 Mayıs Cumartesi gecesi gerçekleşecek olan Eurovision 2023 için heyecan dorukta!

En son 2012 yılında Can Bonomo’nun performansıyla yarışan Türkiye’nin bu sene de aralarında bulunmadığı 37 katılımcı ülke, kendilerini temsil edecek sanatçıları resmen açıkladı ve yarı final programları da belli oldu. Dolayısıyla yarışmanın dünyanın dört bir yanındaki hayranları şimdiden şarkıları hatim etmeye ve kendi favorileri için sosyal medya üzerinde mücadele etmeye başladılar bile. Biz de şimdiden yarışta ön plana çıkan şampiyonluk adayı şarkılara erken bir bakış atalım!

‘Tattoo’ – Loreen (İsveç)

Eurovision Şarkı Yarışması tarihinin favori kazanan şarkılarından ‘Euphoria’ ile bizim en son katıldığımız 2012 yılında zafere ulaşan Loreen bu sene bir kez daha İsveç’i temsil ediyor. İsveç’te her sene Eurovision’a kimin katılacağını belirlemek üzere düzenlenen klasikleşmiş şarkı yarışması Melodifestivalen’i kazanan ‘Tattoo’ şimdiden yılın en iddialı şarkılarından biri. Eurovision efsaneleri arasında görülen Loreen’in yarışmaya dönüyor olmasının etkisini de kabul etmek lazım ancak bu şarkının da gerçekten iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bakalım Loreen kendisinin ikinci, İsveç’in yedinci şampiyonluğunu kazanabilecek mi?

‘Cha Cha Cha’ – Käärijä (Finlandiya)

Tıpkı İsveç’te olduğu gibi Finlandiya da kendi katılımcılarını seçmek için ülke içinde geleneksel bir şarkı yarışması düzenliyor. Uuden Musiikin Kilpailu adını taşıyan yarışmanın bu seneki kazananı Käärijä’nin ‘Cha Cha Cha’ oldu. Elektronik hip hop türünde üreten 29 yaşındaki müzisyenin şarkısı yayınlandığından beri en çok paylaşılan katılımcılardan biri oldu. Tamamı Fince dilinde sözlere sahip olan ‘Cha Cha Cha’ akılda kalıcı melodisi ve dans etmeye uygun ritmiyle dünyanın her köşesinden istediği reaksiyonu aldı ve tahminlerde üst sıralara tırmandı.

‘Heart of Steel’ – Tvorchi (Ukrayna)

Geçtiğimiz yılın galibi Ukrayna bu seneki organizasyonun ev sahipliğini yapamasa da yine oldukça iddialı bir şarkıyla Liverpool’a geliyor. Ukraynalı elektronik müzik ikilisi Tvorchi’nin temsil edeceği ülke bu sene ‘Heart of Steel’ ile yarışacak. Tvorchi şarkılarını dünyadaki nükleer savaş tehdidinin tehlikelerine dikkat çeken bir mesajı olduğunu belirtmiş. Şarkının sözlerinin yanı sıra sahne şovuyla da mesajını güçlendiren şarkı yine bu senenin tahminlerinde üst sıralarda yer alıyor.

Tahminlerin henüz yeni yeni başladığı bu yarış için net favoriler olduğunu söylemek çok doğru olmasa da bu üç şarkının yanı sıra Norveç, İtalya, Ermenistan, İspanya, İsrail ve Çekya gibi ülkelerin de oldukça iddialı olduklarını belirtelim. Şimdiye kadar yayınlanan profesyonel canlı performanslar ve resmi müzik videolarından dinleyebildiğimiz şarkıların Eurovision sahnesinde nasıl bir sahne performansı sergileyecekleri de kazananı belirleyecek önemli etkenlerden biri olacak. Bakalım bu yarışın sonunda ipi hangi ülke göğüsleyecek ve önümüzdeki sene (belki bizim de katılma ihtimalimizin olabileceği) yarışma nerede düzenlenecek!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR