Ana SayfaEtkinliklerFarklı bir konser deneyimi: Neue Klangkunst

Farklı bir konser deneyimi: Neue Klangkunst

Farklı bir müzikal deneyim yaşamak istiyorsanız, 15-16 Aralık’ta Arter’de gerçekleşecek Neue Klangkunst’un performansını kaçırmamanızı öneririz. 

Neue Klangkunst‘un insanlığın dokuz evrensel varoluş durumunu deneysel bir müzikal çerçeve odağına aldığı Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü başlıklı deneysel bir müzikal deneyim sunan performansı 15-16 Aralık’ta Arter’de sizleri bekliyor. 

Stefan Winter ile Mariko Takahashi’nin işbirliğiyle hayat geçen Neue Klangkunst‘un müzik, ses ve gürültüyü hareketli görüntüyle bir araya getiren bu performansı, Alman besteci Ludwig van Beethoven’ın da eserlerini ürettiği 18. yüzyıl sonlarında endüstrileşme süreciyle birlikte şekillenen “insan çağı”nın yaşadığımız dünyaya etkilerini ele alıyor.

2013 yılında İtalya’da Lampedusa Adası açıklarında bir mülteci teknesinin batması sonucu yaşanan trajediden yola çıkan Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü, her biri üçer görsel şiir etrafında kurgulanmış Sonsuz Mavi, Derin Yeşil ve Kırmızı Bölge başlıklı üç ana bölümden oluşuyor. Birbiriyle tematik bağlar kuran dokuz bölümden oluşan konser ise, insanın doğumundan itibaren deneyimlediği dokuz duygu ve varoluş durumunu, doğal öğeleri temsil eden imgeler ve yaratılan kapsayıcı ses ortamı aracılığıyla birer metafor olarak irdeliyor.

Ayrıca Neue Klangkunst’un “Sound Art Triptych” isimli sergisini Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde 14 Ocak 2023 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Konser biletlerini Arter‘den temin edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR