Ana SayfaÖzel DosyaFilm çekimleri sırasında hayatını kaybeden oyuncular

Film çekimleri sırasında hayatını kaybeden oyuncular

Sinema tarihinde film çekimleri sırasında yaşanmış ilginç hikayelerin en üzücüleri talihsiz şekilde hayatını kaybeden oyuncular ne yazık ki. Sinemanın, tamamlayamadıkları filmleriyle yalnızca yakın çevresi ve iş arkadaşlarını değil milyonlarca hayranlarını da kahreden zamansız kayıplarını analım.

Kimi talihsiz bir set kazasıyla, kimi erken yaşta beklenmedik sağlık sorunlarıyla aramızdan ayrılan oyuncularının kayıpları sinema tarihinin en üzücü defterini oluşturur. Biz de bu dosyayla halihazırda yeni filmleri üzerine çalışırken hayatını kaybetmiş, bazıları kariyerlerinde henüz yükselişe geçen bazılarıysa çoktan yıldız statüsündeki oyuncuları özlemle hatırlıyoruz.

Natalie Wood

1981 yılında “Brainstorm” adlı filmin çekimleri sürerken kocası Robert Wagner ve rol arkadaşı Christopher Walken ile bir yat gezintisine çıkan Natalie Wood bugün hala açıklığa kavuşmamış bir olayla hayatını kaybetmişti. Alkol aldıktan sonra denize düştüğü ve boğulma sonucu hayatını kaybettiği onaylanan dava üzerinden yıllar geçtikten sonra gelen “yalan ifade” itirafıyla yeniden açılmıştı. Dava henüz bir netliğe kavuşmamış olsa da sevenlerine üç Oscar adaylığı kazanmış efsane oyuncuyu ardından bıraktığı eserlerle anmak kalıyor.

Natalie Wood

 

Brandon Lee

Manşetlere bomba gibi düşen bir diğer acı olay… Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee henüz kariyerinin başında ve Hollywood yıldızı olma yolunun ilk adımlarındayken çekimleri süren film setinde talihsiz bir kazayla hayatını kaybetmişti. Bugün artık bir külte dönüşen, Alex Proyas imzalı çizgi roman uyarlaması “The Crow”un çekimlerinin tamamlanmasına az bir süre kala, boş olması gereken bir silahın içinde kalan sahte mermiyle vurularak henüz 28 yaşında hayatını kaybetmişti. Babasının trajik ölümüyle birlikte hatırlanınca sinema tarihindeki en üzücü kayıplardan biri olduğu bir gerçek.

Brandon Lee - The Crow

 

Heath Ledger

Yakın zamanlarda gerçekleşmiş en üzücü kayıplardan biri de kariyerinin zirvesindeki Heath Ledger’ınkiydi tabii. Joker’ı unutulmaz bir performansla canlandırdığı “The Dark Knight”ın ardından başladığı “The Imaginarium of Doctor Parnassus” filmlerinin çekimleri sürerken kullandığı reçeli ilaçları aşırı dozda alması sonucu otel odasında hayatını kaybetmişti. Terry Gilliam’ın filmi, Ledger’ın dostları Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell’ın katılım gösterdiği ekstra performanslarla tamamlanmıştı.

Heath Ledger - Dr. Parnassus

 

Vic Morrow

Set kazalarının belki de en dehşet vericilerinden birisi 1982 yılında ünlü oyuncu Vic Morrow’un canına mal olmuştu. Meşhur Alacakaranlık Kuşağı serisinin sinema uyarlaması “Twilight Zone: The Movie”nin çekimleri sırasında yaşanan olay “Final Destination” filmlerini aratmayacak büyük bir kazalar zinciriyle gerçekleşmiş. Sette kullanılan özel efekt patlayıcıları sebebiyle kontrolden çıkan bir helikopterin pervaneleri 53 yaşındaki oyuncunun hayatını sona erdirmişti. Aynı olayda iki çocuk oyuncu da hayatını kaybetmişti.

Vic Morrow - Twilight Zone

 

 

Kemal Sunal

Sinema tarihimizin en büyük efsanelerinden Kemal Sunal da hayatını film çekimlerine katılmak için çıktığı yolculukta kaybetmişti. Usta oyuncu hayatı boyunca dile getirdiği uçak ve deniz taşıtı fobisine rağmen 2000 yılında başrolünde yer aldığı Ali Özgentürk imzalı “Balalayka” filminin çekimleri için bindiği Trabzon uçağında kalp krizine yenik düşmüştü. Tüm Türkiye’yi yasa boğan haberin ardından film, Sunal’ın rolünü Uğur Yücel’in oynamasıyla tamamlanabilmişti.

Kemal Sunal

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR