Ana SayfaEtkinliklerFilmekimi yaklaşırken sizler için seçtik

Filmekimi yaklaşırken sizler için seçtik

Bu sene 13 – 22 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan Filmekimi için geri sayıma başladık. Her sene olduğu gibi yine sizler için bir seçki hazırladık. 

Priscilla / Sofia Cappola

Film, genç yaşlardaki Priscilla Beaulieu’nun bir partide rock’n’roll dünyasının dev yıldızı Elvis Presley’yle tanışmasıyla başlıyor. Çizdiği son derece duygu yüklü, olağanüstü ayrıntılı bu aşk ve şöhret portresinde Sofia Coppola, dünyayı sallamış bir efsaneyi eşinin bakış açısıyla gözlemliyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan “Priscilla”, Priscilla Presley’nin 1985 tarihli “Elvis ve Ben” adlı anı kitabından esinleniyor. Presley aynı zamanda filmin idari yapımcılarından.

13 Ekim Cuma – 21:30 / Atlas 1948
13 Ekim Cuma – 21:30 / Kadıköy Sineması

Mükemmel Günler / Wim Wenders

Birçok filminde şehirlerden esinlenen usta sinemacı Wim Wenders, bu kez de “Tokyo Tuvaleti” adında gerçek bir kentsel yenileme projesinden esinleniyor. Her biri teknolojik sanat yapıtı gibi olan umumi tuvaletleri temizlemekle görevli Hirayama, işini son derece titizlikle, kendini vererek ve gururla yapar. Beklenmedik karşılaşmalar, bizi Hirayama’nın geçmişine götürür. Sakin bir mutluluk arayışının izini süren “Mükemmel Günler”, adını Lou Reed’in eşsiz klasiği “Perfect Day”den alıyor. “Mükemmel Günler” Japonya’nın Oscar adayı oldu.

14 Ekim Cumartesi – 11:00 / Kadıköy Sineması
17 Ekim Salı – 19:00 / Sinematek / Sinema Evi
18 Ekim Çarşamba – 16:00 / Atlas 1948
20 Ekim Cuma – 11:00 / Paribu Cineverse Konak Pier
20 Ekim Cuma – 19:00 / Cinewam City’s

Kara Kutu / Aslı Özge

Berlin’de bir apartmanın giriş çıkışları herhangi bir neden verilmeden kapatılır. Yetkililer herhangi bir açıklama yapmayınca bina sakinleri kendilerince bu ablukanın nedenlerini tahmin etmeye çalışır. İstanbul Film Festivali’nde “Köprüdekiler” ile Altın Lale, “Hayatboyu” ile En İyi Yönetmen, “Ansızın” ile FIPRESCI ödülleri kazanan yönetmen Aslı Özge’nin bu son filmi, Münih Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı.

15 Ekim Pazar – 16:00 / Atlas 1948
16 Ekim Pazartesi – 21:30 / Kadıköy Sineması
17 Ekim Salı – 11:00 / Cinewam City’s
22 Ekim Pazar – 16:00 / Sinematek/Sinema Evi

Yaratık / Bertrand Bonello

Yapay zekanın her yanı kuşatıp baskın teknoloji olduğu yakın bir gelecekte, insanların duyguları artık tehdit olarak algılanmaktadır. Henry James’in romanı “Ormandaki Canavar”dan esinlenen yönetmen Bertrand Bonello, “Belki en yürek burkan his olan aşk korkusundan söz etmek istedim” diyor. 1910’dan 2044’e, Paris’ten Los Angeles’a seyahat eden film, ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nde ana yarışmada yaptı.

17 Ekim Salı – 21:30 / Cinewam City’s
18 Ekim Çarşamba – 21:30 / Sinematek/Sinema Evi
19 Ekim Perşembe – 16:00 / Kadıköy Sineması
22 Ekim Pazar – 16:00 / Atlas 1948

Hayat / Zeki Demirkubuz

Zeki Demirkubuz’un yeni filminin İstanbul prömiyeri, Filmekimi’nde yapılıyor. “Hayat”, İstanbul Film Festivali’nde “Masumiyet”ile 1998’de Altın Lale kazanan Zeki Demirkubuz’un 2016 tarihli “Kor”un ardından yönettiği ilk film. Zeki Demirkubuz film hakkında “Hayat 34 yıl sonra bir anıdan, sonrasında yaşadığım, tanık olduğum, dinlediğim benzer hikayeler ve gözlemlerden yola çıkarak yazdığım; bir grup insan arasında geçen bir gençlik ve aile draması gibi görünse de, temelde insanın yazgısı ve bu yazgı karşısındaki çaresizliği ile ilgilenen, ne yapılırsa yapılsın bir türlü geçmeyen ve geçmeyecek olan ‘imkansızlık duygusuna’ dair eski bir hikayedir.” diyor. Filmin gösterimi, film ekibinin katılımıyla yapılacak.

20 Ekim Cuma  – 21:30 / Atlas 1948
21 Ekim Cumartesi – 21:30 / Kadıköy Sineması

Çocuk ve Balıkçıl / Hayao Miyazaki

Yılın en çok beklenen animasyon filmi ve Hayao Miyazaki’nin on yıl aradan sonra sinemaya dönüşü… Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen “Çocuk ve Balıkçıl”, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor ve küçük Mahito’yu anlatıyor. Büyümek ve yas tutmak hakkında bu fantezi, özlediğimiz Miyazaki’den beklediğimiz üzere muhteşem. Yedi yılda tamamlanan filmin tamamı 60 kişilik bir ekip tarafından elle çizildi.

20 Ekim Cuma – 19:00 / Kadıköy Sineması
21 Ekim Cumartesi – 16:00 / Atlas 1948
22 Ekim Pazar – 16:00 / Paribu Cineverse Konak Pier

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR