Ana SayfaÖzel DosyaGuillermo del Toro'nun fantastik dünyası

Guillermo del Toro’nun fantastik dünyası

Fantastik korku sinemasının dahi yönetmeni Guillermo del Toro’nun filmografisine kısa bir bakış.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Sinema, günümüz teknolojilerini de düşündüğümüzde, hayal dünyasının en zengin şekilde hayat bulabileceği bir alan. Hele söz konusu fantastik filmler olduğunda yaratıcı dünyalara açılan görsel bir şölen sundukları kesin. Ancak tabii ki bunu uygulamak ve iyi bir şekilde yönetmek de marifet istiyor. İşte o noktada günümüz sinemasının dahi yönetmenlerinden Guillermo del Toro devreye giriyor. Fantastik korku alanında en iyi işlere imza atan del Toro‘nun yapımcılığını üstlendiği ve yarın Netflix‘te yayına girecek “Cabinet of Curiosities” korku antolojisi ile ilgili de heyecanımız büyük. Biz de bunu vesile ettik ve Guillermo del Toro‘nun en iyi filmlerini şöyle bir hatırlayalım dedik.

William Lindsay Gresham‘ın romanından beyazperdeye uyarlanan “Nightmare Alley”, geçen yıl vizyona girmiş ve dört dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Suç ve gerilim türündeki yapım bir dönem filmi olmasının yanı sıra Bradley Cooper ve Cate Blanchett’in performansı ile keyifli bir seyir sunuyor. Ne yalan söyleyeyim Akademi Ödülleri’nde yılın en iyi filmini alır mı acaba derken, “CODA”nın ödülü kapmış olması ise hala bana tuhaf geliyor.

Pan’s Labyrinth (2006) 

Guillermo del Toro sinemasına ilk defa giriş yapıyorsanız, kesinlikle “Pan’s Labyrinth”den başlamanızı öneririm. Çünkü del Toro sinemasının temel ögelerinin hepsini içinde barındıran ve o fantastik dünyayı izleyiciye en iyi geçiren filmlerden bir tanesi. Hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlendiği film üç dalda Oscar’ı da kapmıştı.

“Pan’s Labyrinth”in ardından acaba aynı karanlık atmosfere ve fantastik dünyaya açılan bir filmi daha olur mu derken, “The Shape of Water” geldi. 1960’lı yıllarda gizli bir araştırma merkezinde hademe olarak çalışan bir kadınla, o merkezde esaret altında tutulan benzersiz bir canlının arasında gelişen ilişkiyi konu edinen film, hem acımasız insan dünyasına dair ağır bir eleştiri hem de ilişkilere farklı bir bakış açısı sunuyor. Bir itirafta bulunmam gerekirse çok ağlamıştım bu filmi izlerken.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR