Ana SayfaEtkinliklerGünümüz sanatına eleştirel bir yorum: "Richard"

Günümüz sanatına eleştirel bir yorum: “Richard”

Okan Bayülgen tarafından sahneye konan “Richard”, ilginç hikayesi ve farklı disiplinlerden sanatçıların katkılarıyla tiyatroseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Okan Bayülgen, William Shakespeare‘in “III. Richard” adlı eserini klasik yorumun dışına çıkarak sahneye taşıyor. 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan ve sezon boyunca sahnelenmeye devam edecek “Richard”, farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiriyor. Kabare Dada tarafından hayata geçirilen ve Bayülgen’in orijinal eserden hareketle yazıp yönettiği oyunun başrolünde de ünlü oyuncuyu izliyoruz. Oyunda Şenay Gürler, Özgün Çoban, Su Sonia Herring başta olmak üzere kalabalık bir oyuncu kadrosu Bayülgen’e eşlik ediyor.

okan bayülgen

Günümüze uyarlanan “Richard”ın konusu ise şöyle: 2012 yılında İngiltere kralı III. Richard‘ın kemikleri bir otoparkta bulunuyor. İskeletin adli tıp uzmanlarınca araştırılıp, kanıtlanması uzun bir zaman alıyor. Tam o sıralarda ise küçük bir tiyatro topluluğu Shakespeare’in en önemli eserlerinden “III. Richard” oyununun provalarını yapıyor. Olaylar, polis tarafından aranan birinin tiyatroya sığınması ile rayından çıkıyor. Kendini Richard olarak tanıtan ve var olan düzene, sanatın mevcut kurumsal, etik ve hiyerarşik yapısına karşı olan bu adam, önce III. Richard rolünü, daha sonra da yönetmen koltuğunu ele geçiriyor. Bir yandan hoşgörülü ve demokrat sanatçıların desteğini alıyor, diğer yandan tiyatronun çatısından insanların özel hayatlarına kadar her şeyi yıkarak sahneye alışılagelmemiş bir prodüksiyon koyuyor.

Ünlü illüstratör Kutlukhan Perker‘in çizimleri ve heykeltıraş Server Demirtaş‘ın kinetik heykellerinin eşlik ettiği “’Richard’”ı 14 Aralık’ta Zorlu PSM’de, 18 ve 19 Aralık’ta ise Uniq’te izleyebilirsiniz.

Zorlu PSM’de sahnelenecek oyunun biletlerine Passo‘dan, Uniq’teki gösterimlere ise Biletix ve Mobilet‘ten ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR