Ana SayfaMüzikHayko Cepkin: "Şaşırtmaktan hiç vazgeçmedim!"

Hayko Cepkin: “Şaşırtmaktan hiç vazgeçmedim!”

Yıllardır yaptığı şarkılar ve sahnesine taşıdığı hayran bırakan şovlarıyla Türkçe Rock’ta kendine has duruşunu sürdüren Hayko Cepkin ile hem 2023 planları hem de büyük ilgiyle takip edilen Jekyll & Hyde müzikali hakkında konuştuk. 26 yıldır şaşırtmaktan hiç vazgeçmediğini söyleyen Cepkin, aynı zamanda bundan sonra komple bir albüm yapacaksa bunun son albümü olması gerektiğine de değindi. Daha fazlası için sizi de röportaja alalım!

Batıkan BAKSI / [email protected]

İlk olarak izleyen herkesin aklında aynı güçlü etkiyi bırakan ve hazırlıklarıyla birlikte uzun bir zaman dilimini kaplayan Jekyll & Hyde gösterimlerinden konuşmak istiyorum. Senin için nasıl bir dönemdi Jekyll & Hyde ile geçen günlerin?

3 aylık uzun bir prova süreciydi. Ama hayatıma renk katan, asla unutamayacağım kadar muhteşem bir öğrenme süreci olarak hatırlayacağım o dönemi. Öğrenmenin tekrar ne kadar güzel olduğunu da hatırlattı. 

Normalde sahne sanatlarında oyunun oturması için belli bir sürenin geçmesi gerekir ama bu sanki Jekyll & Hyde ekibi ve bilhassa senin için istisnai bir durum. Oyuna ekiple birlikte nasıl bu kadar çabuk adapte olabildiniz?

Bu aslında nadir rastlanan bir durumdur normalde. Kalabalık bir ekibiz. Kaynaşma ve anlama süreci zaman kaybettirebilirdi, ama tam tersi yıllardır birlikteymişiz gibi hızlı bütünlük sağlandı ve bu sürat oyuna, oyunculuklara da rahatlık olarak yansıdı. Gerisi ezber ve çalışma zaten. Önemli olan önce bütün olabilmek. 

“26 sene geçmesine rağmen hala şaşırtabiliyor olmam benim için müthiş bir başarıdır…”

Türkiyede müzikal dediğimiz kavram aslında pek de ana akıma hitap etmez. Ama sen ve müzikal ekibi bu kuralı da yıktınız gibi. Jekyll & Hyde sence neden bu kadar ilgi gördü ve sevildi?

İlk izlemeye gelenler (gönülden sevenleri bunun dışında tutarak söylüyorum), muhtemelen 2 farklı merak duygusu ile gelmiştir. Birincisi, yıllardır sahne alan bir ünlünün, sırf bilet satsın diye projede yer verildiği, oyunculuk olarak çok da süper olmasa da ‘eh iştedenilebilecek sahnesini görmeye gelenler. İkincisi de tiyatroya duyduğum ilgiyi bilen, yıllardır takip eden, bugüne kadar yaptığım sahnelere tanık olmuş ve ‘acaba bu kez ne yapacak?’ ya da ‘geçmişte dedikleri doğru muydu?’ diye teyit etmek isteyenler. Kısacası 26 sene geçmesine rağmen hala şaşırtabiliyor olmam benim için müthiş bir başarıdır. 

Hem tiyatral bir müzik sahnesine sahip olup hem de müzikalde oynamak (üstelik birbirine de bu kadar yakın temalarda) bu ikisinin birbirine entegre olmasına sebep oluyor mu sence?

Etkisi yüksektir tabii. Oyunda benim gibi bir rock müzik yorumcusunun olması da bu oyunun müziklerine büyük bir etki etmiştir. Çalımlardan tutun da partisyonlara kadar birçok denklem farklılık gösterdi.

Yaz itibarıyla açık hava sahnelerinde de Jekyll & Hyde’ı oynamaya başlayacaksınız. Hatta sen bu oyunu tüm Türkiyeye de taşımak istiyorsun. Ki kendi sahnende bunu başarıyorsun da. Sence müzikal de her yerde aynı imkanlarla gösterilebilir mi?

Her şehirde büyük sahnelerimiz yok maalesef. Bu oyun, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde oynanmak için büyük bir dekor ile yolculuğuna çıktı. Turne fikri oluşunca da küçük sahnelere uygun minimal bir dekor üretildi ki şehirlerimize ve izlemek isteyen sevenlerimize de ulaşabilelim.

“Liste hazır, salla geç! durumu asla yoktur bende…”

Yaz ayları demek Hayko Cepkin için şovlar ve yeni bir döneme geçişin de ilk durağı. Yıllardır bu motivasyonu nereden buluyorsun ve sahnen için heyecan verici fikirleri nasıl tasarlıyorsun?

Konser listelerimiz üzerine devamlı çalışırım. “Liste hazır, salla geç!” durumu asla yoktur bende. Her çalışmada üretken bir günümdeysem mutlaka bir fikir gelir ve uygulamaya geçiririm. Deneriz. Test ederiz. Sonrası sahneye kalır. Dediğim gibi şaşırtmaktan hiç vazgeçmedim. 

Sahneden bahsetmişken, yıllardır aşina olduğumuz bir Hayko Cepkin Sahnesi” var ve bu kulaktan kulağa, dilden dile yayılıyor. Kendine ait bir sahne yaratmak ve bu sahneyi yıllar geçtikçe büyütmek nasıl bir his?

Eğlenceli! 🙂

Yeni konserlerinde nelerle karşılaşacağız? Tüm yaz boyunca turne gözüküyor mu? Yoksa yaz ayları birazcık dinlenmeyle mi geçecek?

Jekyll ve Hyde müzikal turnemiz yoğun geçecek. Bunun yanı sıra özel olduğunu düşündüğüm festivallerde yer alacağız. Turnemiz 13 Haziran’da başlayacak ve Kasım ayına kadar devam edecek.

hayko cepkin 59 2 scaled

“Artık bir albüm yapacaksam, bu son albümüm olmalı…”

2020 yılında çıkardığın Hayvaaağ1nve Hayvaaağ2n” şarkılarından beri senden yeni şarkılar duymayı çok özledik. Yeni şarkı, EP ya da albüm sürprizlerin var mı bu yıl?

Çok Beklersiniz’, ‘Ahval’ ve ‘Çok Yorgunum’ olmak üzere 3 yeni şarkımızı turne kapsamında sahnede çalmaya başlayacağız. Yıl içinde dijital olarak da çıkması mümkün. Aslında albüm çıkaracak kadar bestem de var. Ama isteğim, bir albüm yapacaksam, bunun son albümüm olması yönünde. Bunun için de doğru zaman benim için önemli.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR