Ana SayfaEtkinliklerMuhteşem İstanbul manzarasıyla yepyeni bir mekan: BİZ İstanbul

Muhteşem İstanbul manzarasıyla yepyeni bir mekan: BİZ İstanbul

İstanbul’da gerek manzarasıyla gerek konseptiyle herkesi mutlu edecek yepyeni bir mekan bizlerle: BİZ İstanbul. Muhakkak deneyimlemeniz gereken bir mekan. Peki neden mi? Nedeni yazımızda…

İpek ATCAN / [email protected]

Yüzlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’un bu çeşitliliğini yansıtmak, ve farklı etnik kökenlerin bir arada yaşama kültürü ile gelenek ve ritüellerini birlikte kutlamak arzusuyla tasarlanan BİZ İstanbul, Atatürk Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz cumartesi günü açıldı. Ve açılışta deneyimle şansımız olan lezzetleri be kokteylleri için söylemeliyim ki, şimdiden favori mekanlarımdan biri oldu.

Uzun bir zamanın ardından tekrar kavuştuğumuz Atatürk Kültür Merkezi zaten hali hazırda kütüphanesi, brasserie’si ve cafe’leriyle son derece keyifli bir yaşam alanı olmuşken BİZ İstanbul’un gelişi bu güzelliği bir üst seviyeye taşıdı. Tam bu noktada bu projenin proje danışmanlarından da bahsetmeden olmaz. Gastronomi, tarih, kültür alanında ülkemizdeki önemli isimlerden Levent Erden, Aylin Öney Tan, Banu Özden, Özge Samancı ve Levon Bağış. Bu isimlerin dokunduğu bir yerden de beklenti haklı olarak büyük oluyor elbet…

Mekanın içi & manzarası

270º’lik İstanbul manzarasıyla neredeyse benzersiz bir İstanbul deneyimi vadediyor mekan. Tarihi yarımadadan Boğaziçi Köprüsü’ne, şehrin gökdelenlerinden tarihi yapılara kadar dünü ve bugünü bir arada görebiliyorsunuz. Mekanın geniş terası, açık mutfağı, konforlu oturma alanları ve hatta evde hissettiren dekorasyonu da öne çıkan diğer özellikleri arasında.

Ve mutfak…

Deneyimli şef ve konsept danışmanı Tolga Atalay’ın liderliğinde şehrin mutfağının orijinal reçetelerinden ilham alınarak modern teknikler ile yeniden yorumlanıyor. Öncelikle her gidişinizde farklı bir menü ile karşılaşabilme ihtimalinizi belirtmeliyim. Çünkü reçetelerde her daim mevsimine en uygun ürünler kullanılıyor. Bunun yanında sadece Türk mutfağına da yer verilmiyor. İstanbul’un parçası olan Sefarad Yahudileri, Ermeniler, Rumlar, Müslümanlar, Levantenler, Çerkesler veya Arnavutlar; herkesin geleneğine ve mutfağına rastlayacağınız bir mekan BİZ İstanbul. Ermeni ustaların mezelerine, Rumların balık kültürüne, Hristiyanların Noel ve Paskalya, Musevilerin Pesah ve Hanuka adetlerine menüsünde yer veriyor. Zaten “BİZ” ismi de buradan geliyor aslında. Bu ince detayların yanı sıra İstanbul’un sokak lezzetleri ve tencere yemekleri de mekanın aşçılarının elinden yeniden hayat buluyor.

Tek mekan 3 bölüm

BİZ İstanbul, İstanbul mutfağının lezzetlerini 3 farklı bölümde misafirlerine sunuyor.

Has Salon

Uzun ve mükellef bir İstanbul mutfağı deneyimi yaşamak isteyenler için tasarlanan, tarihi yarımada manzaralı Has Salon, arşivlerden araştırılarak gün yüzüne çıkarılan, nadir bilinen reçetelerin yenilikçi bir bakış açısıyla yorumlanıp sunulduğu, diğer iki bölüme nazaran daha lüks bir bölüm.

Lokanta

Bu bölümde ise İstanbul evlerinde ve esnaf lokantalarında pişen özel lezzetler bizlerle buluşuyor. Tencere yemekleri, çorbalar, zeytinyağlılar, dolmalar, börekler ve tatlılar çeşitleri gibi klasik lezzetlerin yanı sıra bazı unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerin de deneyimlenebileceği bir bölüm Lokanta.

Bar ve Lounge

Has Salon’un ve Lokanta’nın aksine tabure üzerinde barda oturabileceğiniz, tamamen açık olarak tasarlanmış mutfağı izleyebileceğiniz, daha genç ruhlu bir bölüm Bar ve Lounge. Bu bölümde bar lezzetlerinin yanı sıra imza kokteyller, özenle oluşturulmuş şarap seçkisi de bizlerle buluşuyor.

Tadı damağımda kalan bu mekanı en kısa zamanda tekrar ziyaret edeceğim ve sizlerin de ziyaret etmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR