Ana SayfaEtkinliklerİstanbul'da punk rock fırtınası esti: Punk Riot Day

İstanbul’da punk rock fırtınası esti: Punk Riot Day

Pazar günü bu yıl ilk kez Küçükçiftlik Bahçe’de gerçekleştirilen Punk Riot Day’de, yüzlerce müzikseverle bir aradaydık.

Olumsuz hava şartlarının eğlenceyi bir dakika bile sekteye uğratmadığı bu festival aslında pek çok açıdan son zamanlarda hayat bulan en önemli etkinliklerden biri. Bu noktada yerli punk rock sahnemizin efsane gruplarını kısa aralıklarla izleme şansını yakalamamız, karşısında şapka çıkarılması gereken bir durum.

Müzik performanslarının yanı sıra skate ve tasarım workshop’ları ile müzik sektörünün ünlü isimleriyle panel ve söyleşilere de programda yer verilmesi festivali daha renkli kılan bir diğer detay. Gamze Koba’nın DJ setinde kült punk rock şarkılarını çalmasıyla hızla start verdiğimiz festival, ardından İstanbullu hardcore punk grubu The Ofisboyz‘un sahne almasıyla devam etti. Pogo yapan dinleyicinin yağmurun da etkisiyle çamur içinde kalması punk ruhunu iyice yaşattı bile diyebiliriz! Birçok jenerasyondan dinleyicinin -7’den 77’ye desek yanlış olmaz!- katılım sağladığı festival “punk ölmemiş”in kanıtı gibiydi. Gün boyunca sırasıyla The Ayılar, Tampon, Cemiyette Pişiyorum, Rashit, Radical Noise ve Second gibi yerli punk rock sahnesinin dev isimleri unutulmaz performanslar sergilediler. Tampon’un sahnede geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Tolga Akyıldız’ı ve 3 sene önce kaybettiğimiz Çağlan Tekil’i anması, Rashit’e ‘Teker Teker’ şarkısında sahnede Melis Danişmend’in eşlik etmesi günün güzel anlarındandı.

IMG 3842 17 scaled

Eski festivaller geri gelecek mi?

BMYD (Bağımsız Müzik Yapımcıları Derneği) ile Merlin sponsorluğunda, Şafak Ongan moderatörlüğünde ve Bülent Burgaç, Siyabend Süvari ile Uluç Dündar‘ın katılımıyla gerçekleşen “Özlenen Büyük Festivaller Geri Döner Mi?” isimli panelde, Türkiye’deki müzik festivallerinin geleceği konuşuldu. Siyabend Süvari, yabancı sanatçıların kaşelerinin yüksek olmasının, mevcut ekonomik şartlar sebebiyle de belirleyici bir faktör olduğunu ifade ederken Şafak Ongan ise eski festivallerin geri dönmesinin artık neredeyse imkansız olduğunu belirtti. Aynı konuya sanatçılar da dikkat çekti. Yıllara meydan okuyan parçalarıyla sahne alan gruplar, Punk Riot Day gibi organizasyonların yerli sahneler için oldukça önemli olduğunu ve seyircinin desteğinin artarak sürmesini dilediklerini ifade ettiler. Ekonomik ve politik koşulların bu tür etkinliklerin gerçekleşmesinde büyük bir engel yaratmaya başladığını düşünürsek, bu çağrının aslında ne kadar önemli olduğunu fark edebiliriz.

IMG 1178 89 scaled

Geç saatlere kadar süren festival Türkçe sözlü punk rock’ın önemli temsilcilerinden Second’ın efsane performansıyla kapanış yaptı. Dileriz ki bu yıl ilk defa gerçekleştirilen bu önemli müzik olayı gelecek yıllarda da bizleri büyülemeye devam eder.

Fotoğraflar: Poyraz Tuncer

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR