Ana SayfaÖzel Dosya“John Wick” hakkında duymamış olabileceğiniz 5 bilgi!

“John Wick” hakkında duymamış olabileceğiniz 5 bilgi!

Keanu Reeves’in başrolünde oynayarak kariyerinin en imza karakterlerinden birine dönüşen John Wick sinema salonlarına kendi adını taşıyan dördüncü filmle konuk oluyor. Biz de “John Wick” filmleriyle ilgili daha önce duymamış olabileceğiniz ilginç bilgileri sizler için derledik.

”John Wick 4” bugün itibarıyla tüm dünyada gösterime girdi. Senarist Derek Kolstad’ın yarattığı karakter ve onun maceralarını konu edinen film serisi zaman içinde Keanu Reeves’in kariyerindeki en özel işlerden biri haline geldi. 2014 yapımı ilk filmin başlangıçta beklenmeyen büyüklükte bir ilgi görmesinin ardından çığ gibi büyüyen bir başarının gelmesi çok uzun sürmemişti. Sosyal medyanın da etkisiyle adeta bir fenomen haline gelen John Wick her yeni filmiyle tüm dünyada yılın en çok izlenen filmleri arasında yer almayı başarmıştı. Bugün yeni filmin çıkması şerefine biz de meşhur seriyle ilgili az bilinen enteresan bilgileri topladık.

Filmin ismini belirleyen kişi Keanu Reeves’di

Kolstad’ın senaryosunun tamamlanmış haline ulaşan Keanu Reeves filmde oynamak için iletişim kurarak projeye daha en başından dahil olmuş. Hatta hikayeyi geliştirecek katkılarda bulunarak senaryo üzerine Kolstad ile birlikte bir güncelleme üzerine de çalışmışlar. Reeves’in katkılarının belki de en büyüğüyse filmin adına olmuş. Aslında ismi “Scorn” olan proje hakkında bahsederken filmi herkese “John Wick” adıyla anlatan yıldızın bu ısrarına son aşamada karşı koyulamamış.

“John Wick” serisinin yönetmenleri

Serinin tüm filmlerinin yönetmeni Chad Stahelski ve ilk filmin (künyede belirtilmese de) ortak yönetmeni David Leitch aslında sektörde uzun yıllar boyunca dublör olarak çalışıyorlardı. Hollywood’daki birçok filmin aksiyon sahnelerinde dublörlük yapan ikili, “Matrix” ve “Constantine” gibi filmlerde Keanu Reeves’in sahnelerinde de yer almışlardı. Daha önce yönetmenlik deneyimi olmayan iki ismi projeye dahil eden isim de yine Reeves olmuş.

John Wick aslında Kolstad’ın dedesinin ismi

Bugün her ne kadar “John Wick” denilince tüm dünyanın aklına tek bir kişi geliyor olsa da kahramanın ismi aslında filmin yaratıcısı Derek Kolstad’ın bizzat kendi dedesine ait. Hatta öyle ki film yayınlandıktan ve popüler olduktan sonra Kolstad’ın dedesi isminin böyle bir kahramana verilmiş olmasından çok mutlu olmuş.

Michael Nyqvist’in şapkası

Michael Nyqvist - John Wick

2017 yılında talihsiz bir şekilde erken yaşta kaybettiğimiz ünlü İsveçli aktör Michael Nyqvist serinin ilk filminde Viggo Tarasov karakterini oynamıştı. Filmdeki fiziksel sahnelerden birinde başından ciddi şekilde yaralanan oyuncuya birkaç dikiş atılması gerekmiş. Dikiş sebebiyle peruk kullanılamayınca ünlü oyuncu çekimlerin devamında yara izinin kapatılması için şapka kullanmayı önermiş. Filmdeki şapkaları sahnelerin sebebi bu şanssız kaza.

Daisy’nin uyandırma sahnesi

2014 yapımı ilk filmde John Wick’in, köpeği Daisy tarafından uyandırılma sahnesi için de farklı bir prodüksiyon kullanılmış. Yatağa çıkıp dostunun suratını yalayan Daisy’yi rolünde ikna etmek adına Keanu Reeves’in suratına domuz yağı sürülmüş.

via GIPHY

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR