Ana SayfaÖzel DosyaJordan Peele, "Nope" ve dahası...

Jordan Peele, “Nope” ve dahası…

Son dönemde filmleriyle ses getiren yönetmenlerin başında gelen Jordan Peele’in yeni filmi “Nope” bugün vizyona giriyor. Biz de Peele’in oyunculukla başlayan film kariyerinde ödüllü bir yönetmene dönüşmesini mercek altına aldık. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Nereden nereye

43 yaşındaki Jordan Peele, kariyerine bundan tam 20 sene önce oyunculukla başladı. Birçok TV dizisinde rol aldı, bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri 2008 yapımı “Obama” mini dizisinde Barack Obama‘yı canlandırması oldu. 2013 yılında “Modern Family” ve 2014’te “Fargo” dizilerinde de rol aldı. Aynı zamanda bu süreçte “MADtv” dizisinden rol arkadaşı Keegan-Michael Key ile bir televizyon kanalı için “Key & Peele” adlı skeç serisini hazırladı. Buraya kadar bakıldığında film sektörüne adım atmış, çeşitli dizi ve filmlerde rol alan, aynı zamanda da seslendirme yapan ortalama bir aktör olarak okuyabiliriz Jordan Peele‘i. Ne var ki 2016 yılına gelindiğinde Jordan Peele resmen içindeki cevheri ortaya çıkardı. İlk olarak hem yapımcılığını, hem eş senaristliğini hem de başrolünü oynadığı “Keanu” filmi ile oyunculuk ve seslendirmenin ötesinde neler yapabileceğini gözler önüne serdi. Film beklenen başarıyı pek yakalayamasa da bu Peele‘in pes etmesine neden olmadı.

Eteğindeki taşlar bir bir dökülüyor

2017 yılına gelindiğinde Jordan Peele hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlendiği öyle bir filmle karşımıza çıktı ki bütün ezberleri bozdu. Korku, gerilim türündeki “Get Out”, o kadar ses getirdi ki toplamda 151 ödüle layık görüldü, bunlar arasında Oscar’larda en iyi senaryo ödülü de vardı. “Get Out”la birlikte beklentileri oldukça yükselten Peele, 2019 yılında yine gerilim ve korku türündeki “Us”ı sinemaseverlerle buluşturdu. “Get Out” gibi bir yapımın ardından “Us”ı izleyenlerin açıkçası biraz dudakları bükülmedi değil. Buna rağmen, Oscar ya da Altın Küre’de ödül alamasa da, toplamda 81 ödüle layık görüldü. Veeee işte heyecanla beklediğimiz gün geldi. Jordan Peele‘in hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlendiği üçüncü filmi “Nope” bugün vizyona girdi. Gelin Peele‘in kariyerinde dönüm noktası olan bu üç filmi keşfedelim.

“Get Out”

Jordan Peele‘in kendi filmlerine yansıttığı en önemli temalardan biri ırk ayrımcılığı. “Get Out” her ne kadar korku, gerilim türünde olsa da aslında bu ayrımcılığı gözler önüne seren bir yapım. Siyahi bir genç olan Chris‘in Rose ile mutlu bir birlikteliği vardır. Bir gün kız arkadaşının ailesiyle tanışmak için onların evine gider ve deyim yerindeyse kapana kısılıp kalır.

“Us”

Yukarıda da bahsettiğim gibi birçok sinefil gibi ben de çok büyük bir beklenti ve heyecanla “Us”ı izlemeye gitmiştim, ama sinema çıkışında dudağı bükülenlerden biri de bendim ne yazık ki. Yine de “Us” gerilim hissini seyirciye oldukça iyi yansıtan bir yapım. Lupita Nyong’o ve Winston Duke‘un başrollerini oynadığı filmde Wilson ailesinin başından geçenleri izliyoruz. Mutlu mesut bir hayat süren Wilson ailesi bir gün kendilerine tıpatıp benzeyen davetsiz misafirlerle karşılaşır ve olaylar gelişir. Bolca vahşet, dehşet sizleri bekliyor diyebiliriz.

“Nope”

Jordan Peele‘in bugün vizyona giren ve daha yayınlanmadan çok konuşulmaya başlayan filmi “Nope”tan yine beklentim büyük. Film, esrarengiz ve tüyler ürpertici bir keşfe tanıklık eden, Kaliforniya’nın iç kesimlerindeki ıssız bir kanyonda yaşayan insanların hikayesini konu ediniyor. Filmin başrolünde “Get Out”un yıldızı Daniel Kaluuya‘nın olması ise ayrı bir heyecan katıyor. Ayrıca “Nope”un Rotten Tomatoes’ta %82 oy alması “Get Out” kadar çarpıcı bir filmle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR