Ana SayfaMüzikKardelen: “Hislerimi dinginleştirmek için üretmek tek şifa…”

Kardelen: “Hislerimi dinginleştirmek için üretmek tek şifa…”

Son zamanlarda yaptığı sentez çalışmalarla alternatif dinleyicinin ilgisini çeken ve kısa sürede birçok farklı sahnede izlediğimiz Kardelen ile yeni çıkan single’ı ‘Hancı’ hakkında konuştuk. Yaklaşmakta olan yeni albümünden de tüyolar veren Kardelen’in müzikal hikayesini gelin birlikte kendisinden dinleyelim!

Batıkan BAKSI / [email protected]

Yeni single’ın ‘Hancı’ya gelmeden önce dikkatimi çok çeken üreticiliğinden bahsetmek istiyorum biraz. Kardelenin üretim aşkını tetikleyen şey ne?

Bazen tüketen bazen ise var eden hislerimi dinginleştirmek için üretmek tek şifa. Bunu yapabilmek çok değerli, değerini bilmeye çalışıyorum.

Müziğine ilk kez kulak veren biri bile şarkılarının çok farklı renklere sahip olduğunu hissediyor. Mesela R&B soundunu duyarken bir anda oryantal ritimlere kapılıp gidiyoruz. Bu renkler senin müziğini nereye taşıyor?

Bu benim için çok değerli, böyle hissetmeniz çok mutlu etti. Prodüksiyon konusunda elimden geldiğince sınırsız ve hissiyatlarımı dinleyerek ilerlemeye çalışıyorum. Beni genel anlamda daha kalıpsız bir yere taşıyor.

“Hayranı olduğum isimlerle birlikte bir şarkı yapabilmek çok özel bir duygu…”

Şimdi de ‘Hancı’ya gelelim. Şarkının künyesine baktığımda bir sürü önemli ismin sana eşlik ettiğini gördüm. Tolga Akdoğan, Deniz Tekin ve Dilan Balkay ile böyle bir iş birliği yapmaya nasıl karar verdiniz?

Hayranı olduğum, ilham veren isimlerle birlikte bir şarkı yapabilmek çok özel bir duygu, sadece mutluyum demek hafif kalır. Bunun dışında hepsi ile eski bir dostluğum bulunmaktaydı ve şarkıyı yaparken bu 3 isim olsa nasıl olur?” diye düşünüyordum. Hepsine ayrı ayrı bahsettim. Sonuç böyle oldu çok da güzel oldu 🙂

Yeni bir albüm hazırlığında olduğunu biliyoruz. ‘Hancı’ da ‘İhya’dan sonraki ikinci single’ı olarak karşımıza çıktı. Gelmekte olan albümü nasıl anlatırsın? Bu zamana kadar yaptığın şarkılardan farklı şeyler duyacak mıyız? Ve albümden önce yeni singlelar çıkacak mı?

Yapım süreci bitmek üzere. Takribi 2 yıldır üstüne çalıştığım bir albüm, şimdi bitmek üzere” demek çok garip hissettirdi. ‘İhya’ ve ‘Hancı’ ile albümü ve yeni sound’u paylaşabilmek çok güzel. Ama albümün geneline baktığımda sound olarak pergeli daha da açacağım demekten mutluluk duyarım.

‘Hancı’nın biraz mistik bir yanı var; ud, yaylılar, trompet, perküsyonların gerçek enstrümanlarla çalınması bu havayı pekiştirmiş bana göre. Prodüksiyonların artık hızlı ve elektronik bir dünyada yapılmaya başlandığı günümüzde orkestra ruhunu yaşatmak sence nasıl bir his?

Hancı’ yapımı en hızlı olan şarkılardan aslında. Bir prova günü Bora Yavrucuk ile birlikte çalışıyorduk. Geceden aklıma takılan melodiyi (nakarat melodisi) hatırlayıp bir anda prodüksiyona oturduk ve yaklaşık sekiz saatte söz ve müzik trafiği oluşmuştu. İlk hâli çok daha yalındı. Aklıma gelen fikirler ise çok sağlam bir matematiğe ihtiyaç duyuyordu. Çünkü bu kadar baskın elementleri bir arada duyurmak biraz korkutucu. Şarkıda duyulan her şey stüdyoda kaydedildi. Velican Sagun, Bora Yavrucuk, Sarp Gürkan, Dilan Balkay, Altuğ Öncü, Deniz Tekin, Tolga Akdoğan ve mix-masteringte Emre Malikler sayesinde ‘Hancı’ bugün dinlediğimiz haline kavuştu.

“Konserlerin eğlence sektöründen öte, iyileştirici bir tarafı var…”

Birçok farklı organizasyondaki farklı konserlerde dinleyicilerinle buluşuyorsun. Müziğini canlı dinleyenlerin tepkileri nasıl? Seyircilerini nasıl anlatırsın?

Konserler tüm sürecin en ama en güzel kısmı olabilir bence. İletişim kurmak, şarkıları beraber söylemek, beraber hüzünlenip beraber kıvırtmak çok güzel. Dönem olarak başa gelen tüm felaketlerden ilk etkilenen sektör olmamızı tam bu sebepten anlayamıyorum. Bir eğlence sektönden öte iyileştirici bir tarafı var bu konserlerin. Herkesin ihtiyacı olan sevgiyi sıcaklığı bu şarkılarda, birlik hissiyatında bulabiliyorken bundan koparılmak çok üzücü.

Yakın zamanda bizi bekleyen sürprizler var mı? Seni ve dolayısıyla dinleyicilerini de heyecanlandıracak haberlerini duymak isteriz.

Yakında son bir single daha geliyor, Artz ile yaptığımız bir şarkı, bunun müjdesini verebilirim 🙂

Son olarak dergy.com okuyucularına ve seni takip edenlere göndermek istediğin mesajlarını alalım 🙂

Heyecanıma ortak olan sevgili Dergy okuyucularına çok teşekkür ediyorum. ‘Hancı’ ile umarım kalplerinde bir yerlere dokunabilmişimdir. Çünkü hikayeler yalnız hissetmedikçe daha da derinleşip güç-kuvvet oluyor 🙂

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR