Ana SayfaMüzikMalt: "Bizde sert olmayınca olmuyor!"

Malt: “Bizde sert olmayınca olmuyor!”

Aradan epey zaman geçmiş “acaba bir daha Malt’tan yeni bir şarkı duyamayacak mıyız?” diye düşünüyorduk ki geçtiğimiz hafta tüm Malt sevenleri heyecanlandıran bir gelişmeyle ‘Aşk Aşısı’ single’ını duyduk. Bunun üzerine Malt adına Cenk Durmazel ile grubun dünü, bugünü ve gelecek planlarıyla ilgili konuştuk.

Batıkan BAKSI / [email protected]

Uzun zamandır olan sessizliğiniz, yeni çıkan Aşk Aşısı’ teklisiyle sona erdi, açıkçası Malt’ı da çok özlemiştik. Aradaki bu boşluk dönemi Malt açısından nasıl geçti?

Cenk Turanlı‘nın iyi geçmiş. Burak Gürpınaridare eder” diyor. Barış Ertunç‘la benim kötü geçiyordu Turanlı’dan kopya çektik ortalamayı tutturduk.

Son çıkardığınız Bozulmuşsunteklisinden bu yana 8 yıl geçti ve tabii ki bu süre içinde müzik anlayışları da çok değişti. Sizin için benimsediğiniz müzik hala aynı mı? Yoksa bu zaman zarfında bazı güncellemeler yaptınız mı müziğinizde?

Tek bir yeni notanın icat edilemediği bu güzide müzik sektöründe, 20 yıllık loop’lar halinde eski türler geri döner. Biz de bu 2. loop dalgasının peşinde olduğumuz için hiç değişiklik yapmadık. Ama şimdi hesapladım da 20 eksi 8 evet, 12 yıl kadar erken çıkarmışız.

Kariyeri içinde ara vermiş ya da dağılmış grupların birleştiğinde kimyalarının yeniden uyuşması biraz zaman alır genelde. Siz bir araya geldiğinizde eskisi gibi adapte olabildiniz mi?

2022 Mart’taki ilk buluşmamızda “6 ay kimyası tutmuş gruplarla birlikte yaşar metot oyuncu taktiği yaparız” diyorduk. Sabahına unuttuk.

“Spotify’daki 200 bine varan dinlenme, genç sevenlerimizin konsere hazırlandığını gösteriyordu…”

Geçtiğimiz yıl bir sürpriz yaparak Burak Gürpınar’ın da dahil olduğu son kadronuzla bir konser de verdiniz. Bu kadar aradan sonra dinleyicilerinizle olan iletişiminiz nasıl oldu? Ne gibi değişimler gördünüz?

Toplamda 6 konser verdiğimiz geçtiğimiz yıl konsere gelen çok genç sevenlerimizi göp şarkıları birlikte söyledik. Zira yıllardan beri Spotify adlı platformdaki aylık 200 bine varan dinlenme de onların konsere hazırlandığını gösteriyordu. Ancak 80’li yıllardaki felaket yüksek belli kız kot pantolon modellerinin de geri dönmüş olduğunu sahneden görmek biraz moral bozucuydu.

“Rock, ülkemizde popüler olmadı, olmayacak…”

Tam olarak Türkiyede rock müziğin popüler olduğu bir dönemde kurulmuştunuz ancak bu müziği o dönemin anlayışından uzak bir şekilde yaptınız. Bugün ise rock artık popüler bir müzik türü değil. Sizce bu daha mı iyi oldu, müziğin daha özgür yapılabilmesi açısından?

Rock ülkemizde popüler olmadı olmayacak. Niş ve leş arasındaki o ince çizgi bizim için önemli olan 🙂

Aşk Aşısı’ şarkınız ironik sözler içeriyor ve genelde de aslında hepimizin aşina olduğu konuları kaşıyan cinsten şarkılar yapıyorsunuz. Bu kadar hızlı üretim ve tüketim yapılan bir dönemde, kafa yormak gereken şarkılar yapmak risk değil mi?

Asıl risk her telefona lazer neşter konulduğu zaman oluşacak. Herkesi yayıncı ve müzisyen yapan teknoloji bakalım ne cerrahlar yetiştirecek?

8 yıldır üretim yapmayan bir grup olmanıza rağmen dijital platformlardaki aylık dinlenme sayılarınız hiç de göz ardı edilemeyecek seviyede. Keza takipçi sayılarınız da. İnsanların sizi hala dinlemesindeki sırrı biliyor musunuz?

Evet ama söylemeyiz. Bunun cevabını önceki soruda vermişsiniz gibi teşekkürler 🙂

MALT Ask Asisi cover scaled

“Bizde sert olmayınca olmuyor, melodik olmayınca da olmuyor…”

Bundan sonraki tekli ya da albüm çalışmalarında Malt’ın alışık olduğumuz sertliğine doyacak mıyız? Yeni planlarınız neler?

Bizde sert olmayınca olmuyor. Melodik olmayınca da olmuyor. Eski şarkılara yeni dokunuşlar belki… Ama esasen yeni yeni, tekli tekli devam.

Epey zamandır sizi çok özlemiş olan dinleyicilerinize buradan bir iki söz de alalım 🙂

Portakal‘ adlı eserimizde de belirttiğimiz üzere: “Annen torun diyor biz hala hom çiçon ratinti tantoz 🙂 Sizi seviyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR