Ana SayfaÖzel DosyaMasalların gerçek olduğu filmler

Masalların gerçek olduğu filmler

Klasik masalların ete kemiğe bürünmüş hallerini bizlerle beyazperdede buluşturan filmlerle çocukluğumuza dönüyoruz.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

“Ayna, ayna söyle bana, benden daha güzeli var mı bu dünyada?” Toplumsal belleğin daha ötesinde global belleğimizde yer edinen bu cümlenin bizdeki karşılığı “kötü kalpli cadı” değil de nedir? Veya “Bal kabağına dönüşmeden eve dönsem iyi olur” cümlesini hangimiz kurmadık? Çocukluğumuzda uykuya dalmadan önce bizlere eşlik eden o masallar, çizgi film sektörünün gelişimiyle birlikte önce animasyon karakterlere dönüştü, ardından da sinema sektörü gelişen teknolojinin bütün görsel imkanlarını kullanarak bunları gerçek birer film haline getirdi. Tabii bu konuda Disney yapımlarının başı çektiğini göz ardı edemeyiz. 2023 yılında Captain Hook karakterini Jude Law‘un canlandıracağı “Peter Pan & Wendy” filminin de haberini almışken, beraber büyüdüğümüz masal karakterlerine Hollywood’un önde gelen yıldızlarının hayat verdiği o filmlerle çocukluğumuza geri dönüyoruz.

Cinderella

“Cinderella” beyazperdeye birden çok kez uyarlandı, hatta geçen yıl Amazon Prime tarafından yeni bir versiyonu da izleyiciyle buluştu, ama bizce o masalsı dünyayı gerçek anlamıyla yansıtabilen, Disney yapımı olan ve 2015’te çekilen versiyonuydu. Kül Kedisi’ni ve tabii ki Cinderella‘yı Lily James canlandırırken, kötü kalpli üvey anneye Cate Blanchett hayat vermiş, koruyucu peri olarak karşımıza Helena Bonham Carter çıkmış ve Kül Kedisi’ne aşık olan prens Richard Madden‘la hayat bulmuştu.

Cruella

Geçen yıl vizyona giren “Cruella”, beyazperdeye uyarlanan, gerçek anlamıyla bir modern masal hikayesi. “101 Dalmatians”dan tanıdığımız Cruella‘nın nasıl bu kadar kötü bir karaktere dönüştüğünü izlediğimiz hikayede, başkaraktere hayat veren Emma Stone’un performansı ise muazzam. “Cruella”, “101 Dalmatians” masalını yakından bilenlerin olayların öncesine dair hayal dünyasını genişleten, sizi bambaşka bir masalın içine sürükleyen bir film.

Beauty and the Beast

Disney‘in 1991 yılında çizgi filmini yaptığı yapımın “live-action” versiyonu olan “Beauty and the Beast”, çocukluğumuzda sayısız kez okuduğumuz “Güzel ve Çirkin” masalını görsel bir şölenle ete kemiğe büründürüyor. Filmin başrollerinde ise Emma Watson ve Dan Stevens rol alıyor. Müzikal olarak uyarlanan filmdeki diğer karakterleri ise Ewan McGregor, Luke Evans, Ian McKellen, Emma Thompson gibi birbirinden yetenekli oyuncular canlandırıyor.

Maleficent

“Sleeping Beauty” yani “Uyuyan Güzel” masalına, tıpkı “Cruella”da olduğu gibi, bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayan bir film “Maleficent”. 2014 yılına kadar hep o klasikleşmiş masalı yüz yıllık bir uykuya dalan güzel prenses üzerinden dinlemiştik. Ama bu kez onu sonsuz uykuya daldıran kötü kalpli cadının hikayesini izliyoruz. Bu filmde, Angelina Jolie‘yi Maleficent rolünde izlemek ise bambaşka. Aurora yani Uyuyan Güzeli ise Elle Fanning‘in canlandırdığı bu filmin devamı ise “Maleficent: Mistress of Evil” adıyla yine aynı oyuncu kadrosuyla beyazperdede yer almıştı.

Alice in Wonderland

Lewis Carroll‘ın meşhur masalı “Alice Harikalar Diyarında”nın birçok kez çizgi filmini izledik ama 2010 yılında Tim Burton‘ın gotik dünyasıyla buluşunca bambaşka bir yapıma dönüştüğü kesin. “Alice in Wonderland” filmi bizleri o masalsı dünyaya öyle bir götürdü ki Mad Hatter karakterinden bahsedildiği an artık aklımızda sadece Johnny Depp canlanıyor. Mia Wasikowska‘nın Alice‘i canlandırdığı filmde, Anne Hathaway ve Helena Bonham Carter da rol alıyor. Hatta film o kadar sevildi ki 2016 yılında “Alice Through the Looking Glass” adıyla devam filmi de çekildi. Hazır Alice’ten bahsetmişken, bu sezon Zorlu PSM’de devam eden ve Alice‘i Serenay Sarıkaya‘nın canlandırdığı “Alice Müzikali”ni de mutlaka izlemenizi öneririz.

Pinocchio

Kısa bir süre önce vizyona giren, bizlere küçüklüğümüzde yalan söylemenin ne kadar “cıs” olduğunu öğreten Pinokyo‘yu da atlamamak lazım. “Pinocchio” filmi animasyonla gerçek oyuncuların bir araya geldiği, klasik masalı olduğu gibi yansıtan bir film. Tom Hanks‘in Geppetto karakterine hayat verdiği filmin stop-motion halini ise 9 Aralık’ta Guillermo del Toro‘nun gözünden izlemek için de sabırsızlanıyoruz.

101 Dalmatians

1996 yılında “101 Dalmaçyalı” masalı beyazperdeye uyarlandığında, o dönemki çocukların nasıl heyecanlandığını bazılarınız hatırlıyordur diye düşünüyoruz. Glenn Close‘un Cruella‘yı canlandırdığı filmde bir sürü bebek Dalmaçyalı görmek ise adeta bir terapi gibi oluyor izleyici için. Hatta bu yapımın “102 Dalmatians” adında bir devam filmi de bulunuyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR