Ana SayfaÖzel DosyaMüziğin ön planda olduğu animasyon filmler

Müziğin ön planda olduğu animasyon filmler

Algılananın ve düşünülenin aksine animasyon filmler sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de gayet mükemmel. Ama evet, çocukların ve yetişkinlerin bir arada zaman geçirmesi için de bulunmaz nimet. Sizler için, müziği merkezine alan ve keyifli vakit geçirmenize vesile olacak animasyon filmlerinden bir derleme hazırlayalım istedik. “Frozen”dan “Lion King”e, “Rio”dan “Vivo”ya kadar daha birçok güzel müzik içeren animasyonu bu listeye alabilirdik ancak derdi gerçekten de müzik olan animasyonlar tam da aşağıdaki gibi. 

İpek ATCAN / [email protected]

Coco (2017)

Keyifli vakit demişken hüzünlü bir animasyon ile başlamam garip oldu ama inanın bilerek olmadı. Benim biraz geç izlediğim ama bunun üzerine 2 kere daha izlediğim bir animasyon “Coco”. 12 yaşındaki Miguel’in ölüler diyarındaki macerasını anlatıyor. Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ama tahmin edersiniz ki Cruz hayatını kaybetmiştir. Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur ve gitarı çalması onu Ölüler Diyarı’na götürür. Seslendirme kadrosunda Latin oyuncuların bulunduğu yapımda Anthony Gonzalez, Benjamin Bratt, Gael García Bernal, Renee Victor, Alanna Ubach, Jaime Camil, Alfonso Arau ve Herbert Siguenza gibi isimler sesleriyle yer alıyor. 2018 Oscar ödüllerinde “En İyi Animasyon” seçilen ve bunun yanında birçok ödüle de aday olan “Coco”nun yönetmen koltuğunda “Toy Story 3” ile beğeni toplayan Lee Unkrich oturuyor. Filmin müzikleri ise Michael Giacchino’ya ait.

Soul (2020)

Son yılların belki de en umut veren ve ruha dokunan animasyonlarından biriydi “Soul”. “Inside Out”ta da (ki bunu da muhakkak izleyin!) imzası bulunan Pete Docter‘ın yönettiği “Soul”, bir caz müzisyeni olmak isteyen fakat hayat ilerledikçe bu hayalinden uzaklaştığını hisseden öğretmen Joe Gardner‘ın, tam hayaline yaklaşacakken talihsiz bir şekilde ruhlar diyarına geçmesini ve burada tanıştığı küçük ve tatlı ruh 22‘nin yardımıyla hayatına geri dönmeye çalışmasını konu ediniyor. Seslendirenler arasında Jamie Foxx, Tina Fey ve Graham Norton yer alıyor. “En İyi Animasyon” ve “En İyi Film Müziği” Oscar’larının yanı sıra birçok ödülü daha bulunan bu animasyonu kaçırmayın.

Happy Feet (2006)

Seslendirme kadrosunda Elijah Wood, Brittany Murphy, Robin Williams gibi isimlerin bulunduğu (ki ne acı ki hem Murphy hem de Williams aramızdan ayrıldı…) bu iç ısıtan animasyon filmi, Mumble adında sesi oldukça kötü olan, sıra dışı bir penguenin hikayesini anlatıyor. Fakat bunun yanında Mumble’ın farklı bir yeteneği var, o da harika bir tap dansçısı olması. İmparator Penguen, Mumble’ı bu sebeple toplumdan dışlar. Mumble, evinden uzaklaştığında bambaşka penguenlerle tanışır ve macera başlar. Bu animasyon 2007 Oscar Ödülleri’nde “En İyi Animasyon” ödülünü aldı. Bu filmin aynı zamanda 2011’de yayınlanan ikincisi de bulunmakta. Ama bana sorarsanız birincisi çok daha iyi.

Sing (2016)

İçinde müzik geçen sen sevdiğim animasyonların başında hiç şüphesiz ki “Sing” geliyor. Hem konusu, hem kurgusu, hem seçilen şarkıların muazzamlığı ve karakterle oturması hem de seslendiren insanların şahaneliği ile buna pek de şaşırmamak lazım sanırım. Yönetmenliğini ve senaristliğini Garth Jennings‘in üstlendiği animasyonun seslendirme kadrosunda Scarlett Johansson, Taron Egerton, Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane, John C. Reilly gibi ünlü isimler yer alıyor. Ana konu ise herkesin içindeki yıldızı ortaya çıkarma hikayesi. Tamamen hayvanların yaşadığı bir dünyada geçen “Sing”in sizi mutlu etmemesi imkansız. Ayrı bir başlıkta yazmamak adına 2021 yılında “Sing 2″nun da çıktığını ve bunun da en az ilki kadar güzel olduğunu söylemeliyim. Hiç izlemediyseniz pe şpeşe izleyin mutlaka.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR