Ana SayfaMüzikMüzik dünyasının ünlü müzisyen çiftleri

Müzik dünyasının ünlü müzisyen çiftleri

Yine bir 14 Şubat geldi çattı, etraf Sevgililer Günü çılgınlığına büründü. Bu bahaneyle ben de yerli ve yabancı müzik dünyasındaki ünlü müzisyen çiftlerden biraz bahsedeyim dedim. Sezen Aksu & Onno Tunç çiftinden, Yoko Ono & John Lennon ve daha fazlasının müzik dünyasına kattığı harika şarkılara birlikte eşlik ediyoruz.

Batıkan BAKSI / [email protected]

Hepimiz kabul ediyoruz ki müzik duyguların işidir. Haliyle duyguları harekete geçirecek bir bahane olduğunda da ortaya harika işlerin çıkması tesadüf değil. Dünya üzerindeki en yoğun hislerden biri olan aşk da sanatsal üretimlerin en tetikleyici unsurlarından biri. Müzik tarihine baktığımızda şimdiye kadar aşk, sevgi, tutku gibi konularda kaç şarkı yapıldığını araştırmaya kalksak içinden çıkamayacağımıza o kadar eminim ki. Hepsinin arkasında bir aşk hikayesi olduğu da şüphesiz. Ha, bu demek değil ki bütün aşk şarkısı yapan müzisyenler, hayatlarına damga vuran aşklar yaşamışlar. Elbette bir deneyimi yaşamadan da o konu hakkında vurucu şarkılar yapılabilir ancak işin içine iki kişinin tutkuları girdi mi ortaya çıkan eserler daha da etkileyici oluyor. Ben de madem 14 Şubat çılgınlığı her yeri sarmışken yerli-yabancı bazı müzisyen çiftlerden bahsedeyim dedim. “Bize her gün Sevgililer Günü!” diyecekleriniz olabilir, doğru da. Dedim ya, benimki sadece bahane. Müzisyen çiftlerin şarkılarıyla romantik bir yolculuk yapmak için buyurun listeye!

Sezen Aksu – Onno Tunç

Türk müzik tarihinin en verimli çifti hangisi?” diye düşünmeme bile gerek yok. Zira Sezen Aksu ve Onno Tunç’un birbirlerine duydukları o güçlü aşk sadece kendilerine değil neredeyse tüm Türkiye’nin hayatına dokunmuş bir bağ. İki sağlam karakter ve iki müzikal deha bir araya geldiğinde neler yapabilir sorusuna Aksu ve Tunç çiftinin cevabı, birlikte yarattıkları şarkılar. 90’lar Türkçe Pop’un amiral gemisi sayılabilecek albümlerin, şarkıların arkasında hep bu ikili var. Tabii ki birbirlerine karşı duydukları sevgi, iş söz konusu olduğunda çok çatışmalı bir noktaya varsa da  özellikle 90’ların bu aşka çok büyük bir borcu var.

Jack White – Meg White

The White Stripes söz konusu olduğunda çoğu kişinin yanıldığı bir konu var, o da Jack White ile Meg White’ın kardeş olduğu. İsimleri dahi harika bir uyuma sahipken bu ikilinin de bir zamanlar evli olması da kaçınılmaz bir gerçek. Tabii başta herhangi bir şekilde evli oldukları bilinmeyen bu ikili, çok uzun bir zaman hayranları tarafından bile “White kardeşler” olarak tanınıyordu. Dahası Jack White, evlenirken eşinin soyadını almış; boşandıktan sonra da bu soyadını kullanmaya devam etmişti ki ayrıldıklarında grup devam ettiğinden The White Stripes’e zarar gelmemesi için kardeş oldukları söylentisini kimseye belli etmeden sürdürmeye de çalışmışlardı.

Deniz Özbey Akyüz – Tuğrul Akyüz

2000’ler Türkçe rock dinleyicisinin kalbinde, yeri hiçbir zaman eksilmeyecek bir grup var: Vega! Kariyerlerine her ne kadar 90’larda başlasalar da asıl yükselişlerini 2000’lerin başında gerçekleştiren Vega, vokali Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’ün aşkıyla da büyümüş bir grup. Birlikte yaptıkları 5 albümde de dillere pelesenk olan bir sürü kült şarkı ortaya koyan ikili, 2005’ten 2017’ye kadarki sürede müzikten uzak dursa da 2017’de çıkardıkları ve Vega dinleyicilerini sevince boğdukları “Delinin Yıldızı” albümünün kapağında bir de kızları Ceylin’in fotoğrafını kullanmıştı. Ayrıca Vega sevenlere heyecanlı bir haber: İkili yeniden şarkı çalışmalarına başladı.

Avril Lavigne – Chad Kroeger

Bir albüme şarkı yazmak için bir araya gelen iki kişi ne kadar sürede evlenebilir? Bunun elbette genel geçer bir cevabı yok. Ama Avril Lavigne ve Nickelback vokalisti Chad Kroeger’ın evlilik hikayesi de tam olarak bu minvalde. İkili, Lavigne’in albümü için bir iş birliği yapmaya karar verir ve sonucunda birbirlerine aşık olur. 2012’deki buluşmalarından 1 ay 6 gün sonra nişanlanan çift; 2013 yılında evlenir ancak bu hızlı aşk çok uzun sürmez ve 2015’te ayrılırlar. Onların bu kısa evliliğinden de geriye ‘Let Me Go’ şarkısı kalır.

Melih Kibar – Çiğdem Talu

Uzaktan bakıldığında hiç bitmemiş gibi görünen bazı aşklar vardır. Aşk bitse de geriye bıraktıkları sanki o bağı sürdürmeye de yardımcı olur. İşte Türk Pop’unda da aynı bu şekilde hissettirecek unutulmaz bir ikili daha var: Melih Kibar ve Çiğdem Talu. Müzik, birçok insanı birbirine bağladığı gibi Kibar ve Talu çiftini de bir araya getirmiş. Melih Kibar’ın 1975 yılındaki ilk Eurovision maceramız için bestelediği ‘Çoban Yıldızı’ parçası tüm Türkiye’nin olduğu gibi Çiğdem Talu’nun da ilgini çekmişti. Bu bestenin sahibiyle tanışmayı çok isteyen Talu, Timur Selçuk’un da aracılığıyla Melih Kibar ile tanışır ve bu tanışmanın ardından aralarında harika bir uyum oluşur. Artık iki kişilerdir ve Kibar’ın bestelerine Talu, harfi harfine uyacak sözler yazmaktadır. İkilinin arasındaki uyuma en güzel örnek ise Melih Kibar’ın İngiltere’de şahit olduğu büyük bir fırtınanın ona hissettirdikleri sonucunda bestelediği ve Talu’nun ne hakkında olduğunu bilmediği bu müziğe ‘İçimdeki Fırtına’nın sözlerini yazmasıdır. Çift, 2 senelik bir ilişkinin ardından ayrılsa da aralarındaki bağ hiç kopmaz. Çiğdem Talu’nun 1983 yılında hayatını kaybetmesiyle yaşamında sessiz ve içe kapanık bir döneme giren Melih Kibar da 2005 yılında aramızdan ayrılır.

John Lennon – Yoko Ono

Onlar yalnızca müzik dünyasının değil, popüler kültürün de en unutulmaz çiftleri arasında yerini almışlardı. Zira hem yaşadıkları fırtınalı ilişki hem de ortaya beraber koydukları şarkılar John Lennon ve Yoko Ono’yu bulundukları dönemin en ayrıksı ikilisi olarak tanımlamaya yetiyordu. Bu öyle bir aşktı ki, John Lennon evlendikten sonra The Beatles’ı bile bırakmayı düşünmüştü ancak zaten grup o dönem sallantıdaydı. Söylentilere göre Yoko Ono için ilk eşinden ayrılan Lennon, Ono ile birlikte sanatsal faaliyetlerini hızlandırırken araya ayrılıklar girmiş olsa da Lennon’ın ölümüne kadar aşkları devam etti. Beraber 7 tane albüm yapan ikili, bugün bile müzik dünyasının ikonik aşkları anıldığında ilk sıralarda isimlerinden söz ettiriyor.

Konuyu uzatmanın çok manası yok, mevzu aşk; isimler müzik dünyasının önemli kişileri olunca elbette ki liste uzar gider. Yukarıda 6 aşka göz atmış olsam da aşağıda vereceğim listeden siz de merak ettiğiniz isimleri radarınıza alın derim, ortaya çıkan şarkılara inanamayacaksınız!

  • Bruce Springsteen – Patti Scialfa
  • Blake Shelton – Miranda Lambert
  • Alicia Keys – Swiss Beatz
  • Kurt Cobain – Courtney Love
  • Taylor Swift – John Mayer
  • Johnny Cash – June Carter Cash
  • Paul McCartney – Linda McCartney
  • Whitney Houston – Bobby Brown
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR