Ana SayfaMüzikMüzisyenlerin hayatına yolculuk: müzisyen belgeselleri

Müzisyenlerin hayatına yolculuk: müzisyen belgeselleri

Günümüzde sosyal medyanın geldiği çılgın nokta ile her ne kadar sevdiğimiz sanatçıların hayatlarına kendi paylaşımları ile misafir olsak da hala kaçırmamamız gereken belgeseller olduğunu düşünüyorum. Dijital platformlarda, bir tık uzağınızda bulunan müzisyen belgesellerinin bir kısmını sizler için derledim.

İpek ATCAN / [email protected]

Britney vs Spears

Özellikle geçtiğimiz birkaç senede seslerin iyice yükseldiği #FreeBritney hareketi ile hayatlarımıza bir kez daha bomba gibi düşen Britney Spears, her ne kadar geçtiğimiz günlerde -sonunda- özgürlüğüne ve kendi özgür iradesine kavuşsa da bu belgeselin çıktığı dönemde durum henüz öyle değildi. Çok küçük yaşlardan itibaren gözler önünde bir yaşam süren Britney Spears’ın babasının gözetimi altında yaşadığı yılları konu alan ve Britney Spears iş birliği ile gerçekleşen belgesel aslında eleştirmenler tarafından çok da beğenilmedi. Hatta bu belgeselden önce Hulu’nun New York Times ile yaptığı “Framing Britney Spears” belgeseli daha çok ses getirmişti. Fakat yine de Britney Spears’ın özgürlük mücadelesini, özel röportajlar ve gizli delillerle inceleyen, aynı zamanda hayatındaki önemli kişilere de yer veren bu belgeseli kaçırmamanızı tavsiye ederim. Özellikle benim gibi ilk ve ortaokul yılları Britney Spears’ın çıkışına denk gelenler gözlerinde bir damla yaş ile izleyecektir. Netflix‘te.

Keith Richards: Under the Influence

Keith Richards‘ın bir söz yazarı, gitarist ve icracı olarak doğuşunu keşfetme yolculuğuna çıkaran bir portre olarak tanımlayabileceğimiz bu belgesel, Netflix özel yapımı ve bundan yaklaşık 7 yıl önce izleyici ile buluştu. İlk gösterimini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştiren belgesel, Keith Richards’ın 20 yılın ardından ilk solo albümünü kaydetme sürecini konu alıyor. Bugün 78 yaşında olan The Rolling Stones’un efsanevi gitaristi Keith Richards’ın bu belgeseli kesinlikle kaçmaz.

ReMastered: Who Shot the Sheriff?

Yine Netflix’te izleyebileceğiniz müzisyen belgesellerinden biri olan “ReMastered: Who Shot the Sheriff?” 1976 yılında Bob Marley’e düzenlenen suikastı konu alıyor. 2018 yapımı olan bu belgeselin aynı zamanda Emmy ödüllerinde adaylıkları da bulunuyor. Reggae müziğin en önemli temsilcisi Bob Marley bu suikast girişiminden kurtuluyor ama bunu organize edenlerin kim olduğunun peşinden giden belgesel soluksuz izleniyor.

ariana grande: excuse me, i love you

2019’daki “Sweetener” dünya turnesini ve arka planını konu alan, yine bir Netflix yapımı olan bu belgesel 2020’nin sonunda, tam da turnenin bitişinin 1. yılında Ariana Grande hayranlarıyla buluşmuştu. Bu arada hayranları demişken, Instagram’da dünyada en çok takipçisi olan 6. kişinin Ariana Grande olduğunu da eklemek isterim. 309 milyon takipçisi var. Yani neredeyse ülkemizin nüfusunun 3.5 katı 🙂

Pink: All I Know so Far

Prime’da izleyebileceğiniz bu belgesel Pink‘in “Beautiful Trauma” dünya turnesi sürecini anlatıyor. Aynı anda hem sanatçı hem anne hem eş hem de kendi işini yöneten biri olarak neler yaşadığını çok güzel aktaran bir belgesel. Belgeselde yoldan görüntüler, kamera arkası röportajları ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış kendi arşivinden görüntüler yer alıyor. Belgesele konu olan turnede Pink, 18 ülkede 156 konser vermişti.

Coldplay: A Head Full of Dreams

En sevdiğim müzisyen belgesellerinden birini en sona sakladım, “Coldplay: A Head Full of Dreams”, Mat Whitecross tarafından yönetilen ve Coldplay’in kariyerinin en başından şöhret basamaklarını tırmanışına kadarki anlara tanıklık eden harika bir belgesel. Bu belgesel 14 Kasım 2018’de 70 ülkede, 2650 sinemada tek günlük gösterime girmişti ve iki gün sonra da direkt Prime’da yayınlanmıştı. Henüz izlemediyseniz koşun ve izleyin. Coldplay sevenlerin sevgisini daha artıracak nitelikte.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR