Ana SayfaEtkinliklerNesren Jake, Lunatic Asylum ile 1 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında Uniq Hall’de

Nesren Jake, Lunatic Asylum ile 1 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında Uniq Hall’de

Sanatsal tasarım ve düşüncelerini 2010 yılında aktif olarak hayata geçirmeye başlayan ve Türkiye’nin pop art alanındaki en çarpıcı sanatçıları arasında gösterilen Nesren Jake, beşinci kişisel sergisi Lunatic Asylum ile 1 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında Maximum Uniq Hall’de izlenebilecek. 
Lunatic Asylum, görsel kapitalizmin yarattığı illüzyonu eleştirel bir bakış açısıyla incelemeyi ve sorgulamayı amaçlıyor.
Nesren Jake 5. kişisel sergisi için; “Lunatic Asylum’da kahramanları kapitalizmin ikonik markaları ile bir araya getirerek bu figürlerin nasıl birer meta haline geldiğini ve kapitalizmin yarattığı delilik atmosferini eğlenceli bir hale getirdim’ derken, 2017 yılından bugüne sanatçının üretimine tanıklık eden RED ART İstanbul kurucularından Yiğit Aydın; ‘Lunatic Asylum’un geldiğinin sinyallerini çok önceden almaya başlamıştım. İçinde yaşadığımız dünyada toplumların soytarıları, diktatörleri ve dolandırıcıları vs. nasıl yücelttiğini kendi yarattığı sanat dünyasında bir süredir izleyen sanatçının, bu yozlaşmışlığı yine kendi tarzıyla ne zaman sanata dökeceğini merakla bekliyordum. Lunatic Asylum sergisinde yer alacak olan Nesren Jake eserlerinin tamamını gördüğümde, sanatın tükenmiş dünyada bize bir şeyler anlatmaya çalışan ne kadar güçlü bir araç olduğunu bir kere daha hatırladım.” diyerek sergiye dikkat çekiyor.
Nesren Jake, tüm sanat hayatı boyunca ‘eserlerim benden daha önemlidir’ diyerek yüzünü kimseye göstermemişti. Fakat Lunatic Asylum sergisinde sanat severler ile şahsen buluşacak olması, bu sergiyi 20 yıllık bir gizliliğin bitişi konulu kocaman bir performans haline getiriyor. 

Nesren Jake kimdir?

1984 doğumlu olan sanatçı, sanatsal tasarım ve düşüncelerini 2010 yılında aktif olarak hayata geçirmeye başladı. Kullandığı popüler kültür imgelerinin verdiği, bilinçaltımıza gömülü toplumsal mesajları kendine özgü yöntemleri ile eleştiri ve alay çerçevesinde yeniden irdelememize yardımcı olan Nesren Jake, yaklaşık 15 yıldır Street Art ve Pop Art eserler üretiyor. İlk kez Pekin Bienali’nde sergilenen eseri ile büyük beğeni toplayan Nesren Jake, sırasıyla “Über Alles”, “Sins”, “Patron Çıldırdı” ve “Candy Shop” isimli dört kişisel sergi düzenlendi ve eserleri yedi kez Contemporary Istanbul’da yer aldı. Türkiye ve yurtdışında 200’e yakın karma sergiye katılan, son olarak Miami Art Week 2023 ve New York Art Week 2024’te işlerini sergileyen Nesren Jake, 5. kişisel sergisi Lunatic Asylum ile Maximum Uniq Hall’de.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR