Ana SayfaEtkinliklerOcak 2023’te kaçırmamanız gereken sergiler

Ocak 2023’te kaçırmamanız gereken sergiler

Yeni yılın ilk günlerini şehrin dört bir yanındaki sergileri ziyaret ederek değerlendirmek isteyen İstanbullu sanatseverleri yoğun bir içerik bekliyor. Durum böyleyken biz de bu zengin Ocak ayı programı içerisinde kaçırmamanız gereken sergilerden bazılarını sizler için derledik.

“Bir Işık Hüzmesi Üzerine”

29 Kasım 2022 – 15 Ocak 2023

Taksim Sanat

Küratörlüğünü Begüm Güney’in üstlendiği “Bir Işık Hüzmesi Üzerine” adlı çağdaş sanat sergisi Taksim Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor. Sergi kapsamında 17 sanatçının kendi kavramsallıklarını yansıttığı sürreal çalışmaları incelemek mümkün. Yapıtları yalnızca renksizliği odak alan bir yaklaşımın uzağında; ışığı, boşluğu, sınırı ve sınırsızlığı düşünsel ya da fiziksel araştıran bir yapıda buluşturan sergide Sümer Sayın, Serkan Demir, Gözde Mulla, Bilal Yılmaz, Ahmet Öğüt, Ece Kibaroğlu, Nergiz Yeşil, Esin Aykanat Avcı, Ali Şentürk, Fulya Çetin/Sine Ergün, Sergen Şehitoğlu, Mehmet Dere, Özge Yağcı, Osman Dinç, Berkay Tuncay ve Özden Demir’in eserleri yer alıyor.

“Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi”

23 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023

Pera Müzesi

Geçtiğimiz yaz kaybettiğimiz, yirminci yüzyılın en önemli görsel sanatçılarından Portekizli Paula Rego’nun eserleri Pera Müzesi’nde sergileniyor! “Hikâyelerin Hikâyesi”, Paula Rego‘ya ve onun farklı disiplinlerdeki çalışmalarına yoğunlaşıyor. Küratörlüğünü Alistair Hicks‘in üstlendiği sergi, Rego’nun 1960’larda Portekiz’deki çalışmalarının önemini bir kez daha doğruluyor ve onun 1980’ler ve 1990’larda Londra sahnesinde önemli bir sanatçı olarak ortaya çıkışına odaklanıyor. Sergi, Rego’nun 1960’lardan itibaren yaptığı işlerle, hikayelerini ataerkinin kıskacından kurtarırken buhran, faşizm, sömürgecilik ve kürtaj karşıtı harekete karşı mücadelesini göstermeyi amaçlıyor.

hikayelerin-hikayesi

“Zamane İstanbulluları”

23 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023

Pera Müzesi

Yine Pera Müzesi’nde İstanbul’un bugününe katmanlı ve yenilikçi bir bakış oluşturma umuduyla şekillenen, eş zamanlı deneyimlenen çeşitli İstanbullardan güncel görsel anlatıları bir araya getiren bir fotoğraf sergisi yer alıyor. “Zamane İstanbulları”, üretim tarzları ve kentle kurdukları farklı ilişkiler çerçevesinde İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının bir bütün olarak sergilenmemiş yakın tarihli çalışmalarına alan açıp belli başlı temalar altında kentten kesitler sunuyor. Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler küratörlüğünde gerçekleşen “Zamane İstanbulları”, bir yandan içinde bulunduğumuz döneme dair kritik ve yaratıcı bir görsel okuma denemesi ortaya koyuyor.

Sanatçılar: Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım S. Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol, Cansu Yıldıran

Yazarlar: Yaşar Adnan Adanalı, Fırat Genç, Şebnem İşigüzel, Melisa Kesmez, Biray Kolluoğlu, Gamze Toksoy, Sibel Yardımcı

“Murat Palta: Logarithmic Growth”

5 Ocak 2023 – 18 Şubat 2023

x-ist

Klasik minyatür sanatı ve popüler kültür unsurlarını sentezleyerek geleneksel ve çağdaşın zıtlığından kendine has bir üslup yaratan Murat Palta’nın dördüncü kişisel sergisi “Logarithmic Growth” 5 Ocak – 18 Şubat 2023 tarihleri arasında x-ist’te gerçekleşiyor. Hikaye anlatıcılığında anakronizmi başrole yerleştirerek minyatürün doğasındaki efsunlu havayı pekiştiren Palta, Logaritmic Growth’da minyatür sanatı hakkındaki görüşlerden biri olan sahnelerin tanrının gözünden betimlenmesi düşüncesiyle kendini üçüncü tekil şahıs konumuna yerleştiriyor ve yaşadığımız gezegenle alakalı çıkarımlarda bulunuyor. Sanatçı, klasik tezhip ve minyatürün yanı sıra geleneksel çini sanatı ve heykelleriyle de günümüze ayna tuttuğu işlerini bu dönemde yaşayan bir nakkaşın gördüğü kabuslar olarak nitelendiriyor.

“Ebru Uygun: Islak Işık”

5 Ocak 2023 – 29 Ocak 2023

Dirimart Dolapdere

Resminin konusunu yine resmin kendi bileşenlerini sorgulayarak oluşturan Ebru Uygun, “Islak Işık” sergisinde üretim pratiğinin odağını tuval yüzeyinin ötesine taşıdığı son dönem işleriyle izleyici karşısına çıkıyor. İlk dönem çalışmalarında tuvalin parçalanarak tuvali örttüğü, içe doğru kapanan jestler, yerini yeni çalışmalarında içten dışa doğru bir hareketle oluşturduğu bağlamı kavramsal bir düzlemden koparıp gözle görünür kılıyor. Islak Işık sergisinde kuşbakışı görme beklentimize çelme takan bir hareketle mekan algımızı yeniden kurgulayan Ebru Uygun, ışığın resmi gösteren değil resme ait olan bir eleman olarak var olduğu eserleri bir araya getiriyor. Sergi, 29 Ocak tarihine dek Dirimart Dolapdere’de ziyaret edilebilir.

“Tekrar, Baştan”

29 Kasım 2022 – 18 Şubat 2023

Zilberman Selected

Ocak ayında ziyaret edilebilecek en ilgi çekici sergilerinden biri de Zilberman Selected‘ta açılan “Tekrar, Baştan” adlı grup sergisi. “Tekrar, Baştan”, Guido Casaretto, Merve Ertufan, Zeynep Kayan, Yasemin Özcan ve Erinç Seymen’in çalışmaları üzerinden “tekrar” ve “fark” ikiliğini incelerken, bu kavramlar arasında beliren biricik anlara odaklanıyor. Sergi, sanatçıların pratiklerinde çoğu kez benimsedikleri tekrar ve taklit meselesini hareket, maddesellik, dil ve ritim üzerinden incelemeye alarak izleyiciyi yeni bir okumaya davet ediyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR