Ana SayfaÖzel Dosya"One Day" ve aşkın alıp götürüşü

“One Day” ve aşkın alıp götürüşü

Geçtiğimiz günlerde herkesin “gözümden süzülen yaşlara engel olamadım” demesi sonucu ben de “One Day” batağına düştüm. 8 Şubat’ta Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizi ile ilgili neler mi düşündüm?

İpek ATCAN /[email protected]

David Nicholls’un 2009’da çok satan romanının bu uyarlaması, kimileri tarafından Anne Hathaway ve Jim Sturgess‘ın başrollerini paylaştığı 2011 yapımı filmden daha iyi bulunuyor. Açıkçası ben filmi daha çok sevenlerdenim. Hatta diziye 3 bölümde isyan dahi ettim. Ama sonra “Dur ya, fonda aksın” dedim ve bir günde bitti dizi.

Nicholls’un romanı, Emma Morley ve Dexter Mayhew‘u 20 yıl boyunca aynı Temmuz gününde ziyaret eder. Bu Netflix uyarlaması, kitaba oldukça sadık kalır bir halde. Dizinin hemen hemen her bölümünde, Emma ve Dexter’a yılda bir kez ziyaret ediyoruz. Dizi sonlara doğru hızlanıyor ve bu sebeple 20 değil ama 14 bölümde son buluyor. 2020’de büyük ses getiren “Normal People”ı sevenlerin bağ kurabileceği uzunlukta süresi ve tabii ki teması ile de birçok kişinin gönlünde taht kuruyor.

Kitapsever, prensipli Emma (Ambika Mod) ve kibar, daha ayrıcalıklı bir hayata sahip Dexter (Leo Woodall), ilk olarak 1988’de Edinburgh Üniversitesi’ndeki son günlerinde bağ kuruyorlar. Hayatları bambaşka yollara saparken ve bambaşka deneyimler yaşarlarken, bir yandan da iletişimlerini hiç koparmıyorlar. Dexter yirmili yaşlarını cazibesi, kısa süreli ilişkileri ve kokainle geçirirken; Emma, mizahçı olmak isteyen dış görünüşü de garip olan Ian (Jonny Weldon) ile kendini teselli ettiği bir ilişkiye sıkışıp kalır.

Dizi daha çok başrollerine odaklandığı için, Emma’nın en iyi arkadaşı Tilly (Amber Grappy) gibi bazı yan karakterler yeterince mevzu bahis edilmemiş. Kitaptan ya da 2011’deki filmden ne olduğunu hatırlıyor olsanız bile, yer yer duygulanarak izleyebilirsiniz.

Dediğim gibi ben filmi çok daha fazla sevmiştim, duygusu çok daha güzel geçmişti. Burada başroldeki iki kişiyi birbirine yakıştıramadığım için mi ya da biraz donuk bulduğum için mi bilmem filmle aynı etkiyi pek yaşamadım. Hele ki o vurucu final sahnesi bunda asla aynı duyguyu vermedi. Ama romantik mi? Romantik. Siz en iyisi izleyip kendiniz karar verin 🙂

Bu arada Netlix’teki “One Day” üstü Amazon Prime’da “Mr. & Mrs. Smith” dizi olarak karşımıza çıkınca insan hangi filmler dizi olsa şahane olurdu diye düşünmekten kendini alamıyor…

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR