Ana SayfaÖzel DosyaOscar sahnesinin unutulmaz ödül konuşmaları

Oscar sahnesinin unutulmaz ödül konuşmaları

Pazar gecesi gerçekleşecek 95. Akademi Ödülleri törenini beklerken ödül tarihindeki Oscar kabul konuşmalarının en unutulmazlarını hatırlayalım.

Oscar gecesinin izleyiciler için en sıkıcı ve en eğlenceli anları ödül kabul konuşmalarıdır. Tarih boyunca kimi duygusal yönüyle, kimi politik söylemiyle, kimiyse seyircileri kahkahalara boğarak öne çıkmış ödül konuşmalarının en akıllardan çıkmayanlarına birlikte bakalım.

Halle Berry (2002)

“En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ını tarihte kazanan ilk siyah kadın olan Halle Berry’nin konuşması belki de tüm Akademi Ödülleri tarihinin en güçlü ve etkileyici konuşmalarından biriydi. “Monster’s Ball” filmindeki performansıyla ödüle layık görülen Berry, sahneye göz yaşları içinde titreyerek ulaştığında ağzından çıkan ilk söz “Bu an, benden çok daha büyük” olmuştu. “Bu ödül, artık bir şansları olan tüm isimsiz, çehresiz beyaz olmayan kadınlar için. Çünkü artık bu gece bu kapı açıldı!” sözleriyle tarihe geçmişti.

Olivia Colman (2019)

Hepimizin çok sevdiği İngiliz aktris Olivia Colman’ın Oscar’ı kazandığında verdiği içten konuşması muhtemelen uzun yıllar daha kimsenin unutamayacağı cinstendi. Yorgos Lanthimos’un “The Favourite” filminde gösterdiği performansla ödüle ulaşan Colman, teşekkürlerini sıralarken “Bu bir daha gerçekleşmeyecek” diyerek elindeki Oscar heykelciğini sallamıştı. Süresinin azaldığını gösteren prompter’ı fark ettiğinde dil çıkartıp konuşmasına devam eden oyuncu haklı heyecanını samimiyetiyle tüm izleyenlere geçirebilmişti.

Frances McDormand (2018)

Hollywood’un en sevilen oyuncularından Frances McDormand 2018 yılında ikinci Oscar’ını alırken verdiği konuşmasıyla sektördeki fırsat eşitliğine vurgu yapmıştı. Sahne karizmasıyla adımını attığı an tüm salonu etkisi altına alan McDormand, orada bulunan tüm kadın arkadaşlarını ayağa kalkmaya davet etti. Ön sırada oturan rakibi Meryl Streep’e “Meryl, sen yaparsan herkes yapar” diye seslenerek tüm kadınları ayağa kaldıran oyuncu “Şimdi hepinizin etrafınıza bakmanızı istiyorum” diyerek sektörde çalışan başarılı kadınların hepsinin anlatacak hikayeleri olduğuna dikkat çekerek film yapım şirketlerinin sözleşmelerindeki fırsat eşitliği maddesini hatırlattı.

Marlon Brando (1973)

1973 yılında “The Godfather”daki efsane performansıyla ödüle layık görülen Marlon Brando, ödül törenine katılmamış ve Ulusal Yerli Amerikalı Temsil Tasdik Komitesi başkanı Sacheen Littlefeather’dan sahneye çıkmasını rica etmişti. Littlefeather aracılığıyla ilettiği mesajla Amerikan yerlilerinin Hollywood sektörü içinde filmlerde ve televizyonlardaki temsil biçimlerini ve genel yayın politikasını eleştirmişti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR