Ana SayfaÖzel DosyaPerdede en çok ölen oyuncular

Perdede en çok ölen oyuncular

Dramalar, gerilim filmleri, polisiyeler ya da romanslar… Sevdiğimiz oyuncuları beyazperdede birçok filmde birçok kez hayatlarını kaybederken izledik. Fakat bazılarının bu konuda şansları çoğunluğa göre daha da kötü gitti. Sinema tarihindeki en garip istatistiklerden birine göz gezdirip kariyerleri boyunca karakterleri en çok ölen oyunculara bir bakalım!

christopher lee star wars.jpg

Bu konuda akıllara önce, kırılması zor bir rekora sahip efsane aktör Christopher Lee geliyor. 2015 yılında 93 yaşında kaybettiğimiz büyük aktör kariyeri boyunca filmlerinde toplam 70 kez hayatını kaybetti. Sinema perdesinde yer aldığı yaklaşık yetmiş yılın büyük bir çoğunluğunu filmlerdeki esas kötü adamları oynayarak geçiren Lee, farklı filmlerde toplam dokuz kez Kont Drakula’yı, “Yıldız Savaşları” serisinde Kont Dooku’yu, “Yüzüklerin Efendisi” serilerinde Saruman’ı ve daha birçok büyük kötüyü oynamıştı. Çoğunlukla iyilerin kazandığı mutlu sonlar sebebiyle perdede defalarca ölümüne şahit olduğumuz efsane aktörün bu konudaki rekoru uzun yıllar kırılabilecek gibi durmuyor.

Hatta bu öyle bir rekor ki bugüne dek kendisine en çok yaklaşabilen iki aktör 48’er filmle Dennis Hopper ve Vincent Price olabilmişti. Bağımsız Amerikan sinemasının öncü ikonlarından Hopper’ın kariyeri, ilk sinema filmi “Rebel Without A Cause”dan David Lynch klasiği “Blue Velvet”teki unutulmaz karakterine dek geniş bir çeşitliliğe sahipti. Bunların büyük bir çoğunluğunda filmin sonunu canlı kapatamayan efsane aktör artık tıpkı kendisi gibi bir diğer usta olan Price gibi Lee’nin rekoruna yaklaşma imkanına sahip değiller maalesef. Gerçi böyle bir istatistikte üst sıralarda yer almak herhangi bir oyuncu için nasıl bir öncelik olabilir ya da ne kadar seçme hakkına sahip olunabilir bilmiyoruz ancak hala hayatta olan bazı aktörler bu konuda tarihe geçme konusunda emin adımlarla ilerliyorlar.

ap101021130139 wide 95acf73acc2fa5941eddd9459359204ccfd597d6 scaled
Dany Trejo

Danny Trejo ve Lance Henriksen 41’er perde ölümüyle aktif oyuncular arasında en yüksek rekora sahipler şu anda. Aslında ünlü aktör Trejo için yer aldığı filmlerde genellikle hayatını kaybettiğini söylemek çok da mümkün değil. Çünkü kendisi çok daha farklı rekorlarda iddialı bir kariyere sahip ve şu anda IMDb’de kaydı tutulmuş toplam 410 filmde yer aldığı biliniyor. Halihazırda yapım aşaması süren 26 filmi daha bulunan üretken (!) oyuncunun yüzdelik orana vurulduğunda çoğunlukla hayatta kaldığını bile söyleyebiliriz.

Tüm bu garip istatistikler tabii ki ismini saydığımız bu oyuncuların muhtemelen haberlerinin bile olmadığı, tamamen hayranları tarafından tutulmuş kayıtlara dayanıyor. Bahsini ettiğimiz her biri birbirinden değerli bu kariyerlerin aklımızda nasıl yer ettiklerine bir nebze katkıları oluyorsa aklımızda daha çok hatırlanmaya değer performanslarıyla kalıyorlar. John Hurt (43 kez), Boris Karloff (42 kez), Eric Roberts (38 kez), Bela Lugosi (36 kez) ve Mark Hamill(30 kez) gibi isimlerle aşağılara doğru inen bu spesifik liste biz sinemaseverlere hiçbir şey söylemese bile en azından filmlerde çoğunlukla “kötü adamların” öldüğü çıkarımını bırakıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR