Ana SayfaEtkinliklerPilevneli, 1 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında üç yeni sergiye ev...

Pilevneli, 1 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında üç yeni sergiye ev sahipliği yapıyor

Ali Emir Tapan’ın “The Garden” başlıklı sergisi, Bora Akıncıtürk’ün “Normal Bir Hayat” başlıklı sergisi ve Buse Belle Cesur’un “Cumming Home” başlıklı sergisi ziyaretçilerini bekliyor.

Ali Emir Tapan – “The Garden”

“The Garden” başlıklı sergi, Tapan’ın Pilevneli bünyesinde gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi olacak. Sergi, adını 2023 Ekim’inde kaybettiğimiz sanatçı Haluk Akakçe’nin bir eserinden alıyor ve tarih boyunca gücü ve hiyerarşiyi yansıtan “heykel bahçesi” imgesinden sıyrılarak video, ses, ışık ve heykellerle oluşturulan şeffaf ve organik bir atmosfer denemesine dönüşüyor. Şiddet, tahribat, zarar ve kaza gibi temaların, yeniden doğma, iyileşme, değişme ve ilerlemenin özüne ait olduğu fikriyle bütünsel bir deneyim alanı yaratan sanatçı, sergi alanında farklı tekniklerle oluşturduğu tüm unsurlar aracılığıyla çevremizi uzak ve tanıdık olma ikiliğiyle kuşatıyor.

Bora Akıncıtürk – “Normal Bir Hayat | A Normal Life”

Bora Akıncıtürk’ün “Normal Bir Hayat” başlıklı sergisi, 2019’da gerçekleştirdiği “alkış”, 2018’de “Çok mutluyum çünkü” ve 2012 senesinde Pilevneli Project bünyesinde gerçekleştirdiği “Kibarca Reddedildi” sergilerinin ardından gerçekleştirdiği dördüncü kişisel sergisi olacak. Ankara doğumlu, Londra merkezli sanatçı, uzun bir süredir hayatımızı şekillendiren internet kaynaklı bilginin ulaşılabilirliğine, görüntüsüne, hakikat-sonrası dijital çağın ifade ve yaşam biçimlerine odaklanıyor.

Buse Belle Cesur – “Cumming Home”

Türk-Amerikalı olan genç sanatçı, çift dilli ve çift kültürlü olmanın getirdiği çelişkileri avantaja dönüştürerek toplumsal cinsiyet, kültürel kodlar, dile yerleşmiş kalıplar veya gündelik yaşamının içinde takıldığı ‘an’ları sanat ve tasarım arasında gidip gelen domestik yerleştirmeler aracılığıyla araştırıyor. Sanatçı, fotoğraf, video, seramik, döküm, ahşap, hazır nesneler gibi çok farklı mecra ve teknikle çalışıyor. Derinlemesine düşünmek istediği bir söz öbeği veya farklı dillerde karşılığını merak ettiği kültürel jestler, nesnelerin anlamı veya aşka, tutkuya, bedene dair erotik veya metaforik çağrışımlar gibi yaşantı parçacıkları ona eser üretiminde yol gösteriyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR