Ana SayfaÖzel DosyaPunk kraliçesi Vivienne Westwood'un ardından

Punk kraliçesi Vivienne Westwood’un ardından

2022 adeta kayıplar senesi oldu. Birbiri ardından müzisyenleri oyuncular… Gerçi geçtiğimiz yıllara bakacak olursak yine aynı şeyi söyleyebiliriz ama işte, zaman geçtikçe unutuyor insan.

İpek ATCAN / [email protected]

2022 bitti gibi hissetsek de son dakika golleri gelmiyor değil. Dün (29 Aralık) tüm dünya önce Pelé ardından da Vivenne Westwood‘un haberini aldı. 81 yaşında hayata veda eden ünlü tasarımcı, bir tasarımcı olmasının ötesinde punk ruhunun da en büyük temsilcilerindendi. Ne şanslıyım ki 2010 yılında iş için Paris’teyken bu çok sevdiğim ismin defilesine, davet edilmiştim. Ve dünya gözüyle kendisini görme şansı elde etmiştim. Böyle güzel bir anı hafızamda kaldığı için kendimi şanslı hissediyorum.

Vivienne-Westwood

Punk ruhunun neferi

1965’te erkek kardeşinin bir arkadaşı olan Malcolm McLaren ile tanışan Westwood, bu karşılaşma sayesinde hayatını ve İngiliz kültürünü sonsuza dek değiştiriyor ve sadece değişmesi de değil, punk denen o tsunaminin sembollerinden biri haline geliyor. Bu ikili tesadüfen çıkmaya başlıyor ve çok iyi anlaşıyor ve hatta ardından Joe adında bir oğulları da oluyor. 430 King’s Road‘da küçük bir giyim mağazası açmaya karar veriyorlar ve olaylar gelişiyor. Bir de sizlerle dükkanın yıllar içerisinde değişen isimlerini paylaşmasam olmaz: “Let it Rock”, “Too Fast To Live Too Young To Die”, “SEX”, “Seditionaires” ve en sonunda da “Worlds End” Fakat 1974 yılında “SEX” isminde karar kılıyorlar.

Sex Pistols ve dünyaya açılım

Vivienne Westwood ve Malcolm McLaren punk modasını öyle bir şekillendiriyor ki, punk modasında bugün bile hala aynı yolda ilerleniyor; çengelli iğneler, yönetici sınıfa hakaret olarak gamalı haçlı beyaz tişörtler, lateks aksesuarlar ve aşırı ekose kullanımı… O dönemdeki en önemli detaylardan biri de Sex Pistols oluyor. MacLaren‘ın menajeri olduğu, Sid Vicious‘ın nihilist ve asi yaşam tarzı sayesinde dünyaya punk ruhunu yayan Sex Pistols sayesinde konu boyut değiştiriyor. Çünkü stilistleri Vivienne Westwood! Tabii ki sadece Sex Pistols değil, birçok grup ve ünlü isim tarafından Westwood’un tasarımları her daim giyildi.

Asiliğin kalesi

Westwood, cinsiyetsiz tasarımları, sloganlı tişörtleri ve eleştirel tavrıyla sadece 1970’lerde değil, günümüzde dahi öne çıkan isimlerden. Aktivist yönüyle her daim kendinden söz ettiren Westwood, hatırlarsanız 2020 yılında Belmarsh Cezaevi’nde tutuklu bulunan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi için Londra’da dev bir kuş kafesi ile eylem düzenlemişti.

Özetle; sisteme karşı duruşu, iklim aktivistliği, hayvan ve insan hakları koruyuculuğu ile bir döneme damgasını vuran ve birçok insana ilham olan bir isimdi Vivenne Westwood.
“Punk’s not dead!”

vivienne

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR