Ana SayfaÖzel DosyaRobin Williams'ın ardından

Robin Williams’ın ardından

Bundan 8 yıl önce, 63 yaşında intihar ederek aramızdan ayrılan Robin Williams eğer bugün yaşasaydı 71. yaşını kutluyor olacaktık. Dışarıdan güzel gelen hayatlar içerisinde depresyon ve anksiyete ile boğuşan o kadar çok isim var ki insan inanamıyor… Anthony Bourdain, Chris Cornell, Chester Bennington ve daha birçok isim aynı problem ile aramızdan ayrıldılar. Ama aramızdan ayrılışı ne kadar hazin olsa da biz doğum günü vesilesiyle Robin Williams’ı en güzel ve en keyifli filmleri ile anmak istedik. 

İpek ATCAN / [email protected]

Dead Poet Society (1989)

“En İyi Özgün Senaryo” dalında Oscar’ı da bulunan “Dead Post Society” (Ölü Ozanlar Derneği) öğrencilerine şiir okumayı sevdiren ve onlara ilham olan bir İngilizce öğretmeninin hikayesini anlatıyor.

deadpoetsociety

Awakenings (1990)

Oliver Sacks‘ın kitabından uyarlanan “Awakenings” gerçekten başyapıt niteliğinde. Hem de sadece Robin Williams değil aynı zamanda Robert de Niro‘da bu filmde yer alıyor. Hastanede geçen bu film, komada gibi yaşayan bir grup insanı iyileştirmek için çabalayan doktor Malcolm Sayer (Robin Williams) ve hastalardan Leonard‘ın (Robert de Niro) hikayesini anlatıyor.

awakenings

Mrs. Doubtfire (1993)

90’larda çocuk olanların “ayyy ne güzeldi!” diye hatırlayabileceği, iç ısıtan bir film “Mrs. Doubtfire” (Müthiş Dadı). Hatta film 1993 yılında dünya çapında en çok hasılat yapan ikinci film olma özelliğini de taşıyor. O sene bir numarada ise “Jurrasic Park” var.

mrsdoubtfire

Jumanji (1995)

Yine muhteşem Robin Williams filmlerinden bir tanesi “Jumanji”. Chris Van Allsburg‘un romanından uyarlanan bu filmde hikaye tamamen sihirli bir oyun üzerine kurulu. Bu oyun bir kutu oyunu ve film bu kutu oyununda atılan zarlar sonrası meydana gelen akıl almaz ama gerçek olayları konu ediniyor.

jumanji

Good Will Hunting (1997)

Senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck‘in yazdığı “Good Will Hunting” (Can Dostum) aynı zamanda Robin Williams‘ın “En iyi Aktör” dalında Oscar’ı aldığı bir film. Keza Damon & Affleck‘in de Hollywood’da saygı görmesini sağlayan bir film oluyor. Burada Williams, bir terapisti canlandırıyor. Yine kalbe dokunan bir yapıt.

Good_Will_Hunting

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR