Ana SayfaMüzikRock dünyasından 7 sonbahar şarkısı

Rock dünyasından 7 sonbahar şarkısı

Çoğumuz biliyoruz ki, bazı şarkılar bazı mevsimlere çok yakışıyor. Bu sebeptendir ki şarkıların modası değil ama mevsimleri olduğuna inanıyorum. Benim gibi sonbaharın gelmesini dört gözle bekleyenler için de bu hafta, içinde sonbahar manzaraları olan, rock müziğin 7 sonbahar şarkısına göz atıyoruz!

Batıkan BAKSI / [email protected]

Daha yazın ilk gününden itibaren sonbaharın gelmesi için geri sayıma başlayanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz o zaman bu yazıyı yazarken hissettiğim keyfi de kesin benimle paylaşırsınız! Sonbahar ve kış insanı olduğunu söyleyenler için şüphesiz ki yaz ayları çok da çekilir bir dönem değil. Tabii iyi yanları da yok değil, mesela açıkhava festivalleri ve konserleri! Yine de ben kış konserlerini daha çok özledim. Yaz için yapılan şarkılardansa sonbahar ve kış temalı şarkıları da daha çok seviyorum tabii ki. Genelde sonbahar denildiğinde akla gelen çok klasik şarkılar vardır ama ben bu hafta çoğunlukla kurumuş yapraklara basarak yürüyormuş gibi hissettiren rock sound’lu şarkılara değinmeye karar verdim. Hem gelmekte olan sonbaharı güzel şarkılarla karşılamak, hem de kendimizi şimdiden kışın o harika atmosferine hazırlamak için hadi gelin yerli-yabancı rock aleminden 7 sonbahar şarkısına beraber kulak verelim!

Eric Clapton – Autumn Leaves

Sonbahardan bahsedip de böylesine kült bir şarkıdan bahsetmesem birçoğunuz “aaa Autumn Leaves nerede ya?” derdiniz eminim. Bu şarkının tam sayısını bilemediğim o kadar çok yorumu var ki ben bu yazıyı hangi türde yazarsam yazayım, kesin listenin başında yerini alırdı. Müziğini Joseph Kosma’nın yaptığı, Johnny Mercer’in sözleriyle sonbahara çok yakışan ‘Autumn Leaves’, rock ikonu Eric Clapton’ın sesinden tam da bir akşamüstü yağmur yağarken pencereden dışarıyı seyretmelik bir şarkı. Clapton’ın 2010 yılında çıkardığı “Clapton” albümünün son şarkısı olarak karşımıza çıkan parça, biraz bluesy biraz da caz melodilerle çaldığı ortamı öylesine süslüyor ki, şarkıyı dinlerken bile yeni demlenmiş bir bardak kahvenin kokusunu alıveriyorsunuz.

Rammstein – Seemann

Rammstein’ı hep sert adamlardan oluşan bir grup olarak bilsek de bazen kendilerinden hiç beklemeyeceğimiz kadar naif şarkılar yapabiliyorlar. Burada Till Lindemann’ın şair kişiliğini göz önünde bulundurursak tabii ki buna şaşırmamak gerekiyor. Bu yazıya konu olan şarkı ‘Seemann’ da tam olarak bir sonbahar şarkısı. Grubun 1995 yılında çıkardığı ilk albümleri Herzeleidın 5. şarkısı olan parçada Rammstein, sonbahar hikayesini bir denizci üzerinden anlatıyor. Kasvetli bir bas yürüyüşle başlayan ‘Seemann’, ikonik Rammstein gitar tonları ve Lindemann’ın teatral anlatımıyla hepimizi hırçın dalgaların arasındaki teknesinde sonbahar rüzgarının iliklerine kadar işlediği denizcinin yerindeymiş gibi hissettiriyor.

Manic Street Preachers – Autumnsong

İvmeyi düşürmeden başka bir sonbahar şarkısına hızla geçiş yapıyorum. Bu yazıyı okuyanların çoğunun Manic Street Preachers sevdiğine eminim, o yüzden bu şarkıya ulaştıysanız muhtemelen bir “ooo” çekmişsinizdir içinizden. Grubun 2007 yılında 3 yıllık bir aranın ardından çıkardığı. “Send Away the Tigers” albümünde yer alan mevsim şarkılarından biri olan ‘Autumnsong’ hem harika bir rock şarkısı, hem de sonbaharın o inişli çıkışlı atmosferini dibine kadar yaşatan bir parça. Hele şarkının öyle bir solosu var ki, ben dinlerken her neredeysem başka alemlere ışınlanıveriyorum. Ayrıca yukarıda dediğim gibi, grup öyle bir albüm yapmış ki hangi mevsimi seviyorsanız onunla ilgili bir şeyler bulabileceğiniz ‘Indian Summer’ ve Winterlovers isimli şarkıları da parçalar arasına sıkıştırmış. Kış gelince de belki ‘Winterlovers’ı dinleriz, kim bilir?

Teoman – Sonbahar Rüzgârları

Teoman dediğimizde akıllarda hemen ‘İstanbul’da Sonbahar’ çalmaya başlıyor biliyorum ama kendisinin bu konuda söylediği başka sözler de var. Şu an bahsedeceğim şarkı aslında bir cover olsa da Teoman’ın sesi sonbahara bu kadar yakışırken bu listede olmazsa olmazdı. 2007 yılında sinemalarda çıkan Sinan Çetin’in yönetmen koltuğunda oturduğu; Okan Bayülgen, Yasemin Kozanoğlu, Teoman, Rebekka Haas gibi isimlerin oynadığı “Romantik” filminin soundtrack’inde yer alan şarkı, gerçek bir sonbahar parçası! Yıldırım Gürses’in 1969 yılında çıkardığı “Sonbahar Rüzgârları / Eski Sevda” 45’liğinin A yüzünde yer alan kült eser, Teoman’ın yeniden seslendirmesiyle başka bir havaya bürünmüş, sonbaharın atmosferini doya doya yaşamamıza sebep olmuştu. Tabii şarkının birçok farklı türde yeniden seslendirildiğini de buraya not düşeyim.

Almora – Sonbahar

Sonbahar hakkında bir şeyler yazıp senfonik tınılara kulak vermemek olur mu? Evet, bence de olmaz. Türkiye’de rock ve metal müziğin altın çağını yaşadığı 2000’in ikinci yarısında Almora’nın 2008 yılında çıkardığı “Kıyamet Senfonisi” albümü de büyük ses getirmişti. Karanlık altyapılarıyla buram buram senfonik / atmosferik metal kokan albümün 5. şarkısı ‘Sonbahar’ ise beni en çok etkileyen şarkılardan biriydi. Vokalleri üstlenen Duygu Şahin’in sesinin yanı sıra; arkada içe işleyen bir koro vokaliyle birlikte güçlü şekilde yürüyen yaylı melodisi şarkıyı alıp başka bir konuma taşımıştı.

Moğollar – Ekimin Günahı Yok

Belki de listedeki en farklı temalı sonbahar şarkısı, listeye 6. sıradan giren ‘Ekimin Günahı Yok’ olabilir. Moğollar’ın 1993’te yeniden bir araya geldikten sonra 1996’da çıkardığı 2. albüm olan Türk rock’ının en güçlü albümlerinden “Dört Renk”te yer alan şarkı, bir yaz aşkının ardından sonbaharın gelip çatmasıyla yolların ayrılmasını anlatıyor. Bodrum’da geçen hikayenin sözlerini yazan sanatçı ise bir diğer rock üstadı Turgut Berkes. Müziğini Cahit Berkay’ın bestelediği şarkı, müziğiyle adeta Ege kıyılarını gözümüzün önünde canlandırırken sonbahar ve yazı da bir arada yaşatmasıyla meşhur benim gözümde. 2020 yılında Ezgi Aktan’ın da Ada Müzik etiketiyle çıkardığı teklide seslendirdiği şarkı, benim en sevdiğim sonbahar temalı çalışmalardan.

Kargo – Sonbahar

Geldik listenin hem en gürültülü hem de son şarkısına. Listenin kapanışını da çok sevdiğimiz bir grupla yapmak istedim çünkü bu şarkının yer aldığı albüm de Türkçe rock için oldukça önemli bir albüm bildiğimiz gibi. Kargo’nun 2005 yılında çıkardığı “Yıldızların Altında” albümünün 4. şarkısı olan ‘Sonbahar’, hayranı olduğumuz mevsimi çok farklı bir noktadan ele alıyor. (Ki bu versiyonun 2004 yılında çıkan daha düşük tempolu orijinal şarkının remix’i olduğunu da not edeyim.) Yazının en başında dediğim gibi gelmesi için gün saydığımız sonbaharın gelişini “uyudum, uyandım; geldi sonbahar” sözleriyle müjdeleyen şarkının bir de konuğu var: Ferman Akgül. Dönemin rock anlayışını doruklarda hissettiren parçayı liste için yeniden dinlerken, bu albümü ne kadar özlediğimi de hatırladım.

Ben bu yazıyı yazarken eylül ayında olmamıza rağmen sıcaklarla boğuşmaya devam ediyordum. Son sıcaklar olduğunu umarak, bu yazıyı da büyük bir keyifle yazdım. Şimdi de “nasılsa bundan sonrası bizim mevsimimiz” diyor sizi şarkılarla baş başa bırakıyorum!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR