Ana SayfaEtkinliklerSanat severlere tarihi bir yapı: Casa Botter

Sanat severlere tarihi bir yapı: Casa Botter

İstanbul’daki en eski Art Nouveau yapı olan İstiklal Caddesi üzerindeki Botter Apartmanı İBB’nin restorasyonu sonrası geçtiğimiz hafta ziyarete açıldı.

Uzun zamandır İstiklal Caddesi’nde terk edilmiş olarak duran tarihi yapıyı 2021 yılında gündeme taşıyan İBB Miras, geçtiğimiz yıl restorasyonuna başladığı Botter Apartmanı’nın yeniden ziyaretçileriyle buluşturdu.

123 yıllık Botter Apartmanı’nın giriş katı sergi salonu olarak, birinci katı ise Cumhuriyet’in 100.yılı kapsamında yapılacak etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere ziyaretçilere açıldı. Yapının diğer katlarını da kapsayan restorasyon süreci tamamlandıktan sonra Casa Botter çatısı altında gösterim merkezi, İstanbul Documenter Film Arşivi, Bilgi-Belge Merkezi, konferans salonu, tasarım atölyeleri ve sanatçı ofisleri gibi farklı etkinlik alanlarının da yer alacağı duyuruldu. Botter Apartmanı’nın bahçesindeki ek yapının kafe, müştemilatın ise tasarım evi olarak ziyaretçileri ağırlayacağı belirtildi.

İlk sergi: “Düşler, Hakikatler”

Küratörlüğünü Melike Bayık’ın üstlendiği sergi, farklı disiplinlerden sanatçıların eserleri ile, rüya, hatırlama, canlanma ve uyanış gibi soyut kavramlarla gerçek bir uyanışı odağına alıyor.

Sergide disiplinler arası üretimleri ile Larissa Araz, Mehtap Baydu, Sena Başöz, Orhan Cem Çetin, Cevdet Erek, Ulaş Eryavuz, Ece Gökalp, Berat Işık, Ali Miharbi, Studio Pinprick, Güneş Terkol ve Erdem Varol Emir Yağmurca eserleriyle yer alıyor. “Düşler, Hakikatler” sergisi 16 Temmuz’a kadar Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR