Ana SayfaÖzel Dosya“Scream” efsanesi: “En sevdiğin korku filmi ne?”

“Scream” efsanesi: “En sevdiğin korku filmi ne?”

Bu hafta vizyona giren “Scream 6” ile yoluna tam gaz devam eden efsane korku serisini, kötü kahramanı Ghostface’in unutulmaz replikleri eşliğinde hatırlayalım.

Bugün artık beyazperdede neredeyse 30 yıla yaklaşan serüveni boyunca her yeni filmiyle aynı heyecanı tekrardan yaratabilen “Scream” serisi, yaratıcısı Wes Craven’ın vefatının ardından da ruhunu koruyarak yoluna devam ediyor. Ortalama bir korku filmine göre çok daha fazla eğlence vadeden “Scream” filmleri aynı zamanda birçoğundan daha da korkutucu olabiliyor. Serinin değişmeyen kötüsü Ghostface’in de bundaki katkısını göz ardı etmek mümkün değil.

Bunca yıldır artık aşina olduğumuz telefonun öbür ucundaki ürkütücü ve laubali sesten gelen meşhur “Hello, Sidney!” repliğini duymanın, serinin hayranlarına verdiği keyfi anlatabilmek oldukça güç. Sadece Ghostface’i değil ayrıca tüm “Scream” filmlerini tanımlayan iki kelimenin “ürkütücü” ve “laubali” olduğunu söyleyebiliriz hatta. Korku türünün en büyük filmlerinden birkaçını halihazırda çekmiş olan Wes Craven, 1990’lı yıllara geldiğinde dönemin ruhuna uyarak kendisinin de başında yer aldığı bu korku filmleri kültürünü hedef tahtasına almayı düşünmüştü. Bir yandan korku filmleriyle özdeşleşmiş her türlü klişenin bahsine filmin içinde geçiriyor, bir yandan da o filmlerin en iyi örneklerinden birini seyirciye sunuyordu. O yüzden belki de “Ghostface”in en meşhur repliğine çok da şaşırmamak lazım…

“En sevdiğin korku filmi ne?”

Ghostface serinin hemen hemen her filminde, kurbanını avlamadan önce onlarla telefonda biraz muhabbet etmeyi sever. Az önce bahsini ettiğimiz değişmeyen ses tonuyla konuşurken genelde ne olduğunu anlamayan kurbanlarını hemen filmler hakkında sohbet etmeye davet eder. “En sevdiğin korku filmi ne?” klişe sorusu üzerinden konuşmayı uzatmaya çalışırken kurbanlarını sinema bilgileriyle ilgili teste tabi tuttuğu da olur.

“Önemli olan kim olduğum değil, önemli olan ‘nerede’ olduğum!”

Söz konusu telefon sohbetlerinin henüz ilk saniyelerinden itibaren genellikle (daha soğukkanlı kalabilenleri hariç) her kurbanın “Kimsin sen? Ne istiyorsun?” sorularını panikle sorduğunu görürüz. Tek derdi biraz “eğlence” olan kahramanımız Ghostface ise kendine yakışan tonla “Önemli olan kim olduğum değil, önemli olan ‘nerede’ olduğum” repliğiyle tüylerimizi ürpertir.

“Seninle arkadaş olmak çok zor Sidney. Sidney ile arkadaş olursan, ölürsün!”

Tabii ki her filminin değişmeyen ana kurbanı Sidney Prescott’tan bahsetmek gerek. Neve Campbell’ın yeni çıkan altıncı film dışında serinin tüm filmlerinde başrolde hayat verdiği Sidney, aslında Ghostface’le birlikte hikayenin en önemli dinamosu. Öyle ki her filmde bir şekilde hayatta kalarak Woodsboro kasabasının efsanesine dönüşen Sidney hep sabit kalsa da Ghostface sürekli değişmekteydi. Yine maskenin verdiği tek bir kişilik olarak düşündüğümüzde Ghostface’in Sidney ile arasındaki ilişkiyi en iyi bu replik özetliyordu: “Seninle arkadaş olmak çok zor Sidney. Sidney ile arkadaş olursan, ölürsün!”

“Asla ‘Kim var orada?’ dememelisin. Hiç korku filmi izlemiyor musun sen? Bu ecelini çağırmak demek!”

Belki de tüm “Scream” filmlerinin mantığını ve esprisini açıklayan bir replik de bu. Yine telefon aracılığıyla kurbanlarını çıldırtan Ghostface, filmin içindeki birçok karakter gibi korku sinemasının en bilindik kurallarını da diline doluyordu. Mesela bir filmde birisi “Hemen dönerim” diyerek odadan ayrılırsa bir daha dönmeyeceğini hepimiz biliriz. Film hayranlığını bir metaya dönüştürerek bizzat filmlerin içinde kahraman olarak kullanan “Scream” filmlerinin bu açıdan hala bir rakibi yok. Siz de bu bitmez seriden hiç bıkmayanlardansanız vizyona giren yeni filmi kaçırmayın deriz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR