Ana SayfaMüzikSecond: "Gençler çok sıkıldılar ve haklılar"

Second: “Gençler çok sıkıldılar ve haklılar”

Punk kültürü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alt kültür çizgisinden sapmadan yoluna devam ediyor. Türkiye’deki punk serüveninde 25 yıla yakın bir süredir müzik yapan ve 4 Haziran’da Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek Punk Riot Day’de sahne alacak Second ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Batıkan BAKSI / [email protected]

2022 yılında çıkardığınız yeni şarkılarınız ile uzun süren bir aradan sonra geri döndünüz. Bu sürede neler yaptınız, bu ara size nasıl geldi?

Bu arada aslında kişisel projelerimizle uğraştık diyebiliriz. Second, aralar veren ve bu araların ona iyi geldiği bir grup olageldi zaman içinde. Hangi şarkıları kaydedip yayınlayacağımıza karar vermek bile bazen uzun sürebiliyor. O ara dönemde verilen kararlarla, aktif olacağımız zaman gerçekleştireceğimiz detaylı bir planımız oluyor.

“Biz her dönemde yaptığımız müziğin en büyük olmasını, popüler neyse onu yok etmesini istedik…”

Siz aslında neredeyse 25 yıla yakındır müzik yapan bir grup olsanız da her zaman alt kültür grubu damarınızı da korudunuz. Bunu nasıl başardığınızı düşünüyorsunuz?

Biraz ironik ama alt kültür damarını korumayı başardıysak, bunu başarısız bir grup olmamıza borçluyuz. Biz her dönemde yaptığımız müziğin en büyük olmasını, popüler neyse onu değiştirmesini hatta onu biçmesini, yok etmesini istedik. Biz, en küçük yaştan başlayarak  tüm dinleyicilere ve hatta herkese punk rock dinletmek istedik, hala istiyoruz. Bu genre fedaisi” tutum belki de doğaldır ki, her seferinde başarısız oldu. Ama bu tutum başarısız olurken, bir yandan da dinleyiciyle çok sıkı bağlar kura kura ilerledi. Bizim dinleyicimiz bence şunu net biliyor: “Bu şarkı bana yazıldı, bundan eminim!” diyebiliyor. Çünkü gerçekten de öyle. Tüm bu başarısız süreçler birikince de; biraz zamansız, çokça süzülmüş ve oldukça inatçı bir Second tablosu çıktı sanırım. Garip bir samimiyete yol açıyor olabilir şarkıların direkt olarak dinleyicimize yazılması ve bunu da onların çok iyi bilmesi. Bu bir sevgi olayı.

Her yaştan dinleyiciye sahip bir grupsunuz, haliyle bu durum kuşakların müzikal zevklerini de yakalamayı peşinden getiriyor. Sizce bir punk grubu tarzından sapmadan dönemin müziğine ayak uydurabilir mi?

Punk grupları çoğu zaman dönemin müziğine ayak uydurmak zorunda kalmaz. Çünkü genelde farklı bir müzik arayışında olan insanların durağı olurlar.

Sene başında Moda Sahnesinde aynı gün peş peşe verdiğiniz yaş sınırı olmayan konserdeki ilgiye bakacak olursak sizce gençler günümüzde hala neden punk müziği ilgiyle takip ediyor?

Çünkü müzikal olarak durmadan önlerine konan, gözlerine sokulan mevzudan çok sıkıldılar ve bence haklılar.

“Tolga Akyıldız, müzikal estetik algımızın oluşmasında ve gelişmesinde çok önemli bir figürdü…”

5 Mayısta Zorlu PSMde Tolga Akyıldız anısına gerçekleşen %100 Açık Sahneye değinmek istiyorum biraz. Tolga Akyıldız’ın Second için önemini nasıl anlatırsınız? Konser nasıl geçti?

Birbirinden değerli konuklarımızla gerçekleşen performanslarımız da, konserin bütünü de harika geçti. Bu açıdan Tolga abinin emanetine yakışır bir %100 Açık Sahne” yapmak için çabaladık. Tolga abi ile aslında yüz yüze bi kaç ay önce yeni tanışmıştık. Batu Akdenizin daveti üzerine onun %100 Açık Sahne” sine konuk olduğumuzda bize, “sizinle de aynısını yapalım” demişti. Kabul ettik ve tam konserin planlarını yaparken vefat haberini alıp, yıkıldık. Tolga Akyıldız, zevklerimizin şekillendiği yıllarda özellikle yazılı basına bıraktıklarıyla müzikal estetik algımızın oluşmasında ve gelişmesinde bu ülke için çok önemli bir figürdü. Yeri asla dolmayacak müzik insanlarının başında geliyor. Huzur ve müzik içinde uyusun.

4 Haziranda dergy.com‘un da sponsorlarından olduğu Punk Riot Dayde Radical Noise, Rashit, Cemiyette Pişiyorum, The Ayılar, Ofisboyz ve Tampon ile aynı sahneyi paylaşacaksınız. Konsere gelecekleri neler bekliyor?

Uzun yıllar hatırlanacak çok önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Radical Noise gibi bir dev ile sahne almak, bunun yanında her biri kendi çizgisinde yıllardır varlığını sürdürmeyi başarmış büyük ve köklü gruplar ile aynı sahneyi paylaşmak bizim için bir gurur olacak. Böyle bir günün hayali çok kuruldu o yüzden müthiş geçeceğine eminim. Herkesi dayanışma, eğlence ve punk rock dolu bir gün beklediğini sanıyorum.

Son olarak Türkiyedeki punk dinleyicileri ve Second hayranlarına iletmek istediklerinizi de duymak isteriz.

Hepimizin rahat nefes alacağı günlerin çok yakında olduğunu kimse unutmasın. Bugün değilse bile yarın. Biz buna inanıyoruz ve sizi çok seviyoruz. 4 Haziran Punk Riot Daye herkesi bekliyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR