Ana SayfaMüzikŞenay Lambaoğlu: "Müziğimle dünyayı gezmek, farklı kültürlerle tanışıp zenginleşmek istiyorum."

Şenay Lambaoğlu: “Müziğimle dünyayı gezmek, farklı kültürlerle tanışıp zenginleşmek istiyorum.”

Geçtiğimiz sene 5. albümü “Hayat Defteri”ni yayınlayan ve ardından geçtiğimiz günlerde ‘Bilirim’ teklisini dinleyici ile buluşturan Şenay Lambaoğlu ile hem müziği hem de “özgür kadın”a dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İpek ATCAN / [email protected]

Geçtiğimiz sene bir albüm çıkarmıştın, şimdi de ‘Bilirim’ ile karşımızdasın. ‘Bilirim’in hikayesini bir de senden dinleyelim.

5. albümüm “Hayat Defteri” üzerinden bir yıl geçmiş olması ve üzerine konuşacak, düşecek yeni şeylerin peşine düşmemle birlikte bu şarkıyı oluşturduk. Genco Arı ile yollarımız kesişmişti ve günün birinde birlikte bir proje yapmak üzerine sözleşmiştik. Zamanı gelmiş demek ki 🙂 “Hayat Defteri” albümümün üçüncü klibini kadın cinayetlerine vurgu yaptığım ‘Eyvah’ şarkıma çekmiştim. Geri dönüşleri o kadar güzel olmuştu ki, sanırım o samimiyet bir şekilde etkiledi dinleyicilerimi. Kadına dair hikayeleri anlatmak en başta bana iyi geldi. İç sesimin konuştuğu cümlelere daha çok ses vermeye başladım. Kadınların üzerinden ellerini çekmedikleri sürece de ben ses vermeye ve kendimce ses olmaya devam edeceğim.

Genco Arı ile iş birliğiniz nasıl gerçekleşti?

Genco’yu uzaktan uzağa hep takip ediyordum aslında. Eski arkadaşız çünkü. Yeni bir proje yapacaksam bunu yepyeni bir müzikal yaklaşımla ve aranjörle yapmayı planlıyordum. Uzak da olsak kalpler hep birdi zaten. Araya pandemi girdi. Yoksa bu iş birliği yıllar öncesinde gerçekleşirdi. Doğru zamanda buluşmuş olduğumuz için çok mutluyum.

Bu şarkıyı özgür kadınlara armağan ettiğini söyledin. Nedir sence özgür kadın ve sence şu an ülkemizde bu özgürlüğün neresindeyiz?

‘Bilirim’, kendi kararlarını kendi veren, neyi isteyip neyi istemediğini bilen; bedeninin, aklının, fikrinin ve sesinin tek sahibi özgür kadınlar için yazıldı. “Kendini bilmek” sanırım en büyük eksiğimiz. Gücünün ve değerinin farkında olmamak ve kaderini başkasının eline teslim etmek ciddi bir sorun. Bu edilgenlik artık bir son bulmalı. Biz ülke olarak ise bu özgürlüğün çok dışına itilmiş durumdayız ve sistematik olarak pasifleştiriliyoruz. ‘Bilirim’ kim olduğunu hatırlatmak adına “kadına” bir haykırış.

Yurt içi ve yurt dışında birçok festivalde yer aldın. Hayatının büyük bölümü burada geçse de aslında Almanya doğumlusun. Hiç, “Başka bir ülkede yaşasam bambaşka bir yerde olurdum.” dediğin oldu mu yoksa keyfin yerinde mi?

Aslında uzun süredir kimsenin pek keyfi yok. Neşemizi kaybettik, bulmaya çalışıyoruz. Kendimi bildim bileli Türkiye aşığıyım ve ülkemi çok seviyorum. Sanırım yurt dışında yaşayan ya da yaşamış olan bu duygularımı çok iyi anlar. Tek sorun bu ülke beni, sanatla uğraşan bu kadını ne kadar seviyor ve sahip çıkıyor? Başka bir ülkede yaşamak da bir seçenekti elbette, üstelik çok da iyi şartlarda yaşıyor olabilirdim. Çevrem ülke dışına bir yolunu bulup oralarda yaşamak için ciddi bir çaba sarfediyor. Ama benim mücadelem burada ülkemde, daha iyi ve yaşanabilir güzellikte bir Türkiye için. Gücüm yettiğince sanatın, sanatçının, kadının, çocuğun, güzelim zeytin ağaçlarının ve dört ayaklı dostlarımızın sesi olmaya çalışacağım.

Müzikal anlamda çok yapmayı istediğin şey nedir? Ve ona ne kadar yakınsın şu an?

Yolun çok başında hissediyorum kendimi. Yapmak istediğim öyle çok şey var ki. Bu heyecan ve heves umarım hiç bitmez. Müziğimle dünyayı gezmek, farklı kültürlerle tanışıp zenginleşmek, müzikal anlamda daha çok beslemek… Şarkılarımın hep bir ağızdan söylendiği konserler yapabilmek.

‘Bilirim’ çok taze eminim önce bir onun süreci olacaktır ama yine de sormak istedim, önümüzdeki günlerde ne planların var? Yeni şarkılar ya da konserler?

Genco ile işbirliğimiz devam ediyor ve ikinci ortak şarkımız hazır. Ağustos ayında yayınlamayı düşünüyoruz. Yıl sonunda kadar şarkılarımı dinleyicilerimle buluşturmaya devam edeceğim. Yaz aylarında ise birtakım konserler gündemimizde. 31 Temmuz Burgazada Cennetbahçesi, 4 Ağustos Kalamış Yaz Festivali konser vereceğim yerlerden bazıları. Tüm müzikseverleri bekliyorum.

Dergy okurlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Dergy benim severek takip ettiğim bir mecra. Alternatif müzik sahnesindeki gelişmelerden çoğu zaman sizin aracılığımızla haberdar oluyorum. Beni de konuk ettiğiniz için öncelikle size çok teşekkür ederim. Dergy okurlarına ise sevgilerimi yolluyorum, müzikten eksik kalmasınlar. Tüm emeğimiz ve özenimiz bu kavuşmaları sıcak tutmak için.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR