Ana SayfaÖzel DosyaSinema dünyasının en büyük onuru: Cannes Film Festivali ve Palme d'Or

Sinema dünyasının en büyük onuru: Cannes Film Festivali ve Palme d’Or

Cannes Film Festivali, her yıl sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olarak dünya çapında büyük ilgi görüyor. Bu etkinlik, sinema sanatının en iyilerini kutlamak ve yeni yeteneklere kapılarını açmak için sinema endüstrisinden binlerce insanı bir araya getiriyor. 14 – 25 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan 2024 Cannes Film Festivali, yine unutulmaz anlarla dolu bir etkinlik olmaya hazırlanıyor.

İpek ATCAN / [email protected]

Bu yılki festivalde, dünya çapında tanınmış yönetmenlerin yanı sıra yeni yeteneklerin de yer aldığı birçok etkileyici film seçkisi bulunmakta. Yine çarpıcı hikayeleri ve sinematografisiyle öne çıkan yapımlar mevcut. Ancak, bu yılın en prestijli ödülü olan Palme d’Or için en güçlü adaylar arasında hangi filmlerin olduğu büyük bir merak konusu.

Bu sene Cannes’nın başkanlığını Greta Gerwig yapacak ve jüriye Türk senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan, Amerikalı oyuncu Lily Gladstone, Fransız oyuncu Eva Green, Lübnanlı yönetmen ve senarist Nadine Labaki, İspanyol yönetmen ve senarist Juan Antonio Bayona, İtalyan oyuncu Pierfrancisco Favino, Japon yönetmen Kore-eda Hirokazu ve Fransız oyuncu ve yapımcı Omar Sy gibi isimler dahil olacak.

105033000 Greta Gerwig poses

Yenilikçi filmler ve ilgi çekici yönetmenler

Cannes Film Festivali, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yeni ve yenilikçi filmlere ev sahipliği yaparak sinemaseverlere farklı bir bakış açısı sunmaya 77 yıldır devam ediyor. 2024 yılında da festival, birbirinden çarpıcı yapımları ve cesur yönetmenleri ağırlayacak. Bu yıl, özellikle bağımsız yapımcıların ve genç yönetmenlerin eserleri büyük ilgi topluyor. Festivalde gösterilecek filmler arasında, kültürel çeşitliliği ve farklı bakış açılarını yansıtan yapımlar ön planda.

Sinema endüstrisinde inovasyon ve değişim

Cannes Film Festivali, sadece film gösterimlerinden ibaret değil, aynı zamanda sinema endüstrisinin geleceği üzerine önemli tartışmaların yapıldığı bir platform olarak da öne çıkıyor. 2024 yılında da festival kapsamında düzenlenen paneller, seminerler ve özel etkinlikler, sinema endüstrisindeki inovasyonları ve değişimleri ele alacak. Yeni teknolojilerin sinemaya etkisi, çevresel sürdürülebilirlik ve kültürel temsiliyet gibi konular, festivalin odak noktalarından biri olacak.

Cannes Film Festivali 2024’te gösterilecek bazı filmler hakkında bilgiler:

Payal Kapadia (“Işığın Hayal Ettiğimiz Her Şeyi”) Hindistanlı yönetmen, uzun süre ayrı kaldığı kocasından bir hediye alan bir hemşirenin hikayesini anlatan ilk kurgusal uzun metrajlı filmiyle festivalde prömiyer yapacak. “A Night of Knowing Nothing” adlı belgeseli, 2021’de Yönetmenlerin On Beş Günü’nde gösterildi ve Camera d’Or için aday gösterildi.

Sean Baker (“Anora”) Baker’ın yarışmada yer alacak ikinci filmi hakkında pek bilgi bulunmamakla birlikte, bir seks işçisinin hikayesini anlatan macera dolu bir komedi/dram olduğu ve New York ve Las Vegas’ta çekildiği bildiriliyor. Baker en son 2021’de “Red Rocket” ile festivalde yer aldı.

Andrea Arnold (“Kuş”) Oscar ödüllü İngiliz yönetmenin son filmi, Kent’te iki oğlunu büyüten bir babanın hikayesine odaklanıyor ve babanın çocuklarına pek zaman ayırmadığı zamanlarda, çocuklardan biri dikkatini başka yerlerden almaya çalışıyor. Filmin başrollerinde Barry Keoghan ve Franz Rogowski yer alıyor. Bu Arnold’ın festivalde yarışan dördüncü filmi. Önceki üç girişi de Jüri Ödülü’nü kazandı: 2006’da “Red Road”, 2009’da “Fish Tank” (Park Chan-wook’un “Thirst” ile ortak) ve 2016’da “American Honey”.

Jia Zhang-Ke (“Dalgalar Tarafından Yakalandı”) Çinli yönetmenin en son filmi hakkında henüz hiçbir konu detayı bilinmiyor, bu film onun yarışmadaki altıncı filmi olacak. İlk olarak 2002’de “Bilinmeyen Zevkler” ile Cannes’a gelen Zhang-Ke, daha sonra 2008’de “24 Şehir” ile festivalde yer aldı. 2010’da Un Certain Regard’da “Bilmek İsterim” gösterildi ve ardından 2013’te “Bir Günah Dokunuşu” yarışmaya döndü ve En İyi Senaryo ödülünü kazandı. 2015’te “Dağlar Ayrılmayı Diler” ve 2018’de “Kül en Saf” ile yarıştı.

Jacques Audiard (“Emilia Perez”) Ünlü Fransız yönetmen, altıncı kez resmi yarışmada kendi topraklarına dönüyor. İlk filmi “Düşüşlerini Nasıl Gördüklerini Görün” 1994’te Uluslararası Eleştirmenler Haftası kapsamında gösterildi. Ardından, 1996’da “Kendi Kendi Kahramanı” (Alain Le Henry ile birlikte En İyi Senaryo ödülünü kazandı) ve 2009’da “Bir Peygamber” ile devam etti ve Büyük Ödül’ü kazandı. “Pas ve Kemik” 2012’de gösterildi, ardından 2015’te “Dheepan” ile ve 2021’de “Paris, 13. Bölge” ile geldi. Yeni filmi, Meksika’da bir avukatın hikayesini anlatan bir İspanyolca müzikal suç-komedisi, avukat, kötü şöhretli bir kartel lideri tarafından emekli olması ve cinsiyet onay ameliyatı geçirerek kaybolması için işe alınır. Zoe Saldaña, Selena Gomez, Édgar Ramírez ve Karla Sofía Gascón yer alıyor.

O zaman geri sayıma başlayalım di mi?

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR