Ana SayfaEtkinliklerŞişli Gezi Rehberi ile tarih ve kültür mirası kayıt altına alınıyor

Şişli Gezi Rehberi ile tarih ve kültür mirası kayıt altına alınıyor

Şöyle bir düşününce aslında yaşadığımız ya da her gün yanından geçip gittiğimiz yerleri ne kadar da az biliyoruz. Hatta neredeyse hiç tanımıyoruz. Belki sürekli uğradığımız “esnaf”larımız var ama o kadar. Halbuki İstanbul’un her yerinde bir başka gizli güzellik mevcut.

İpek ATCAN / [email protected]

İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan ve Avrupa Yakası’nda bulunan Şişli, merkezi konumu, çok eskiye dayanan tarihi ve renkli sakinleriyle oldukça ilgi çekici ilçelerden bir tanesi. Tarihte gayrimüslimlerin ve İstanbul’a sığınan göçmenlerin yoğun olarak yerleştiği Şişli, günümüzün en renkli semtlerinden de biri. Farklı inançların temsilcisi dini yapılar, hiç beklemediğiniz anda karşınıza çıkan bahçeler, ünlü mimarların imzasını taşıyan tarihi apartmanlar, Rum ve Ermeni mutfaklarıyla harmanlanmış lezzetler aslında hiç beklemezken sizi tarihte ve çeşitli kültürlerde bir yolculuğa çıkarıyor.

Bugün Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin‘in ev sahipliğinde Mongeri Evi‘nde buluştuk ve ardından rehber eşliğinde Atatürk Evi, Gürcü Katolik Kilisesi, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası gibi yerleri yürüyerek gezdik. Bunca zamandır önünden geçtiğim ve bir kez bile bakmadığım Notre Dame De Lourdes Gürcü Katolik Kilisesi‘ne girince “aslında şehri ne kadar da yüzeysel yaşıyoruz” diye düşünmekten kendimi alamadım.

İşte tam da bu noktada, Şişli‘nin 25 mahallesinde, 87 gün süren; 2.750 km yol katedilen ve 23.122 fotoğraf çekilen bir sürecin sonunda oluşturulan “Şişli Gezi Rehberi” muhteşem bir yardımcı olacağa benziyor. Web sitesine girdiğinizde tarihi binalardan dini yapılara, gastronomi haritasından endüstriyel yapılara kadar birçok detaya ve bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Şahsen yanından geçip gittiğiniz birçok yapıya ve bu yapıların tarihine hayran kalacağınızı şimdiden söylemeliyim. Her ilçenin böyle bir rehberi olsa çok güzel olmaz mı?

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR