Ana SayfaÖzel DosyaSon zamanların en iyi 7 gençlik dizisi

Son zamanların en iyi 7 gençlik dizisi

Dedikodular, entrikalar, sınırsız yaşanan aşklarla örülü son dönemin en iyi 7 gençlik dizisi odağımızda.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

“Gençlik başımda duman, ilk aşkım ilk heyecan” dedirten farklı hikayeler üstüne kurulu gençlik dizileri, hem büyüme sancıları çektiğimiz hem de kendimizi keşfettiğimiz dönemde yaşananları gözler önüne serme konusunda oldukça başarılı. Daha önceki yıllarda yayınlanan ve tadı damağımızda kalan “Pretty Little Liars”, “Gossip Girl”, “The O.C.” gibi birçok gençlik dizisi yerini çoğu ödüllü olan yapımlara bıraktı. Biz de son dönemde ses getiren en iyi gençlik dizilerinden öne çıkanları sizler için bir araya getirdik.

Élite

2018 yılında yayınlanmaya başlayan “Élite”, ilk sezonundan itibaren öyle bir ses getirdi ki 2023’te 6. sezonu yayına girecek. İspanyol yapımı dizi, ülkenin en seçkin okuluna gitmeye hak kazanan işçi sınıfından üç gencin hikayesini konu edinerek başlamıştı. Gerek kurgusuyla gerekse hikayesiyle bir solukta izleyeceğiniz türden.

Normal People

Sadece bir sezonluk mini dizilerden biri “Normal People”. Sally Rooney‘nin aynı adlı kitabından diziye uyarlanan yapım, kendini keşif ve ilk aşk hikayesini çok naif bir yerden yakalayarak anlatıyor. Başrollerini Daisy Edgar-Jones ve Paul Mescal‘ın paylaştığı dizi, Marianne ve Connell’in karmaşık ilişkisine odaklanıyor.

Heartstopper

Netflix’te geçtiğimiz nisan ayında yayına giren “Heartstopper”, listemizin en yenilerinden. Dizi, Nick ve Charlie isimli iki gencin arasındaki ilişkiyi odağına alıyor. Kendini ve cinsel kimliğini keşfetmeye dair içinizi ısıtacak türde bir yapım. Dizinin ikinci sezon için de onay aldığını not düşelim.

Euphoria

Tabii ki bu liste “Euphoria”sız olmazdı, değil mi? 2019’da yayınlanmaya başlayan dizi, üç Emmy dahil olmak üzere bugüne kadar toplam 27 ödüle layık görüldü. Bu yılki Emmy Ödülleri‘nde ise toplam 16 dalda adaylığı bulunuyor. Rue ve arkadaşlarının hikayesini konu edinen dizi, üçüncü sezon için de onay aldı. Büyük ihtimalle 2024 yılında yeni sezonu izleme fırsatını yakalayacağız, yani biraz sabretmemiz gerekiyor. 🙂

Control Z

Meksika yapımı “Control Z”, hikaye olarak aslında biraz “Gossip Girl“ü andırmıyor değil. Bir hacker’ın lise öğrencilerinin sırlarını ortaya dökmesiyle gelişen olayları konu edinen dizi, üç sezonuyla halen yayında olan yapımlardan. Dizinin dördüncü sezonu olmayacak.

Outer Banks 

2020’de yayınlanmaya başlayan “Outer Banks”, kayıp babasının ardından iz süren ve bunun esrarengiz bir hazineyle bağlantılı olabileceğini keşfeden John B‘nin üç arkadaşıyla birlikte yaşadıklarına odaklanmakla birlikte geri planda sınıf çatışması ve ilişkiler üstüne de derinlikli bir hikaye sunuyor. Şu ana kadar iki sezonu yayınlanan dizinin üçüncü sezonu da yolda.

Riverdale 

2017’de yayınlanmaya başlayan “Riverdale”, sessiz sakin görünen bir kasabanın aslında ne kadar büyük sırlar taşıdığını keşfeden Archie ve arkadaşlarının hikayesini konu ediniyor. Dizi aynı zamanda karakterlerin aile, arkadaşlık ve aşk hayatlarına da odaklanıyor. Bugüne kadar 36 ödüle layık görülen dizinin 7. sezonuyla final yapması bekleniyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR