Ana SayfaEtkinliklerTeknoloji, sanat ve müziğe doyacağımız bir festival geliyor: Noise Festival!

Teknoloji, sanat ve müziğe doyacağımız bir festival geliyor: Noise Festival!

Noise Festival, 12 – 21 Ocak tarihleri arasında içlerinde Kadıköy Kent Müzesi, Alan Kadıköy, Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi (TESAK), Notre Dam edu Rosaire Kilisesi ve Haliç Sanat / Fener Evleri’nin yer aldığı mekanlarda gerçekleşecek ve İstanbul’u teknoloji, sanat ve müzikle buluşturacak!

2024’e giriş yapar yapmaz bizi karşılayacak festival, Noise Music ve Noise Art olmak üzere 2 ana başlıkta gerçekleşiyor. Gelin bu iki ana başlığın detaylarına beraber bakalım ve festival için geri sayıma başladığımız şu günlere biraz daha heyecan katalım.

Türkiye’nin ilk uluslararası medya sanatı fuarı olan Noise_Media Art kapsamında, German Legend ana partnerliğinde gerçekleşen OI_Music, izleyici ile birbirinden iyi isimleri Alan Kadıköy’de buluşturacak. 12-14 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek bu performans serisi özellikle elektronik müzik severler için kaçırılmayacak bir fırsata dönüşecek. “Berliner” elektronik müziğinin en iyilerine tanıklık edeceğimiz bu 3 gün boyunca ünlü DJ’lerin yanı sıra çeşitli workshop ve aktiviteler de gerçekleşecek. 12 Ocak’ta The bug ft. Flowdan Andy stott live set, Markus heckmann (visuals) ve Granül dj set, 13 Ocak’ta Michael rother Plays neu! & harmonia & solo works Taha kiremitçi dj set ve ordinaire.x visuals, 14 Ocak’ta ise Wolfgang voigt, Rückverzauberung & ali m. Demirel (visuals), İpek görgün ve human scum dj set yer alacak. 3 gün boyunca müziğe doyulacağı aşikar!

Ama OI_Music sadece bir müzik maratonu değil, İTÜ MİAM ile birlikte geliştirilen atölye ve konuşma programıyla 14 Ocak tarihinde gün boyu kadar müzik severleri ağırlayacak. Özetle uluslararası tanınmış sanatçıların atölye çalışmaları, elektronik müzik kültürü hakkında paneller, belgesel gösterimleri, Alman sokak yemekleri, plak- ikinci el elektronik ekipman tezgahları da bu müzik şöleninin bonusu!

Ve Sanat!

Noise_Media Art’ın bu ilk edisyonunda DAM, Kate Vass Gallery, Elektra, Julie Caredda gibi uluslararası galerilerin yanında Art On, Sanatorium, Pilot, Siyah Beyaz Galeri gibi Türkiye’nin önemli galerileri öncü sanatçıların eserlerini sergileyecekler.

Teknoloji-sanat ilişkisi üzerine çalışan öncü sanatçıları bir fuar formatında bir araya getirmeyi hedefleyen ve bu alanda dünyadaki sayılı organizasyonlardan birisi olan Noise_Media Art’a yalnızca davet edilen sanatçı ve galeriler katılabiliyor. Baş küratörlük görevi ise  medya sanatı alanının tanınmış küratörlerinden Dominique Moulon, yaratıcı direktörülüğünü Arda Yalkın, sanat direktörlüğünü ise Hande Şekerciler üstleniyor. 11.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek bu sergilerin yanı sıra yakın zamanda restore edilen ve ilk defa bu etkinlik ile İstanbullularla buluşacak olan, eski Mal Müdürlüğü geleceğin Kadıköy Kent Müzesi’nde sergi programına eşlik eden eğitim ve konuşma programları da yer alacak. Noise_Media Art kapsamındaki tüm sergi, eğitim ve konuşma programlarının ücretsiz olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

OIMUSIC Dergy 300x250 1

Eğlence ve öğrenme bir arada!

Müzik ve sergilerin yanı sırada katılımcıların hem keyifli vakit geçirebileceği hem de ilgili alana dair bilgi ve deneyim kazanabileceği alt etkinliklere de göz atalım:

OI_Emerge

Tüm dünyadan, henüz galeri temsiliyeti olmayan, yükselen genç sanatçıların, son dönem eserlerinden oluşan bir seçkiye yer verdiğimiz OI_Emerge’ün ilk edisyonunda, Türkiye’den Doğa Ünyaylar, Beyza Dilem Topdal, Merve Mepa, Ceren Su Çelik, Nergis Yeşil, Büşra Tunç Kanada’dan Cinzia Campolese, Fransa’dan Ethel Lilienfeld ve İngiltere’den Carlotta Aoun, İspanya’dan Rocio Berenguer eserleriyle yer alıyor.

OI_Focus

İBB desteğiyle Fener Evleri/Haliç Sanat’ta gerçekleşecek OI_Focus, her yıl başka bir ülke, konu, kavram, sanatçı ya da akıma odaklanacak. Bu yılın konusu Kore medya sanatı. Serginin küratörlüğünü Jungmin Cho üstleniyor.

OI_Talks | OI_Education

Çok yönlü bir yapıya sahip olacak şekilde kurgulanan Noise_Media Art, kapsayıcı ve ulaşılabilir olma hedefiyle fuar ve sergilerin yanı sıra, Türkiyeli konuşmacı ve eğitmenlerin yanı sıra dünyadan da önemli isimlerin yer alacağı OI_Talks ve OI_Education programlarını da ücretsiz olarak gerçekleştirecek. OI_Education programı kapsamında Notch, Noitom Motion Capture, Adobe programları gibi sanatçılar tarafında üretimlerinde sıklıkla kullanılan yazılımlar hakkında atölye çalışmalarına yer verilecek.

OI_Talks programında ise Ars Electronica baş küratörü Martin Honzik, ZKM Media Museum’un baş küratörü Bernard Serexhe, sanat yazarı ve Mointclaire State University profesörlerinden Charlotte Kent, Neural Magazine genel yayın yönetmeni Alessandro Ludovico gibi dünyadan konuşmacıların yanı sıra Türkiyeli tanınmış sanatçı ve sanat profesyonellerinin yer aldığı oturumlar gerçekleşecek.

OI_Media Art programı ise şöyle:

12-14 Ocak 2024

OI_Music Powered by German Legend @ Alan Kadıköy

12 Ocak 2024 | Andy Stott | The Bug feat Flowdan

13 Ocak 2024 | Michael Rother plays Neu

14 Ocak 2024 | Rückverzauberung by Wolfgang Voigt

18-21 Ocak 2024

OI_Media Art Fair @ Kadıköy Kent Müzesi

17 Ocak 2024 | Ön Gösterim (sadece davetiyeli)

Ön Gösterim

17.00-20.00

Kadıköy Kent Müzesi

Açılış Partisi Performansları:

Kyoko- Ali Mahmut Demirel

Alain Tibault – Matthew Biderman

Genel İzleyici

18 Ocak 2024

11.00-20.00

Kadıköy Kent Müzesi

19 Ocak 2024

11.00-20.00

Kadıköy Kent Müzesi

20 Ocak 2024

11.00-20.00

Kadıköy Kent Müzesi

21 Ocak 2024

11.00-20.00

Tüm detaylar için:  https://www.noise.ist/

Biletler: https://www.biletix.com/etkinlik-grup/407795932/ISTANBUL/tr

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR