Ana SayfaÖzel Dosya“That girl”den “rat girl”e iyi olma halinin modası

“That girl”den “rat girl”e iyi olma halinin modası

Çok uzak bir zaman önce değildi istenenleri elde etmek için sakin rutinlerin arandığı günler. Sabah kalk ve yatağını topla, matcha latte’ni iç, kahve içme çünkü seni strese sokabilir… “That girl”den “rat girl”e doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Eylül BOMBACI

“That girl” trendi önce TikTok’u sonra da tüm sosyal medyayı kendi içine alırken beraberinde “temiz kız estetiği”yle gelen minimal kıyafetleri ve disiplinli bir hayatı da beraberinde getirdi. İşte “o kız” aslında kendisini ve ihtiyaçlarını ön plana koyan her gün mükemmelliğe biraz daha yaklaşan, evi bir estetik diyarı haline gelmiş olan kızdı. Birçok kişi bu ideale kavuşmaya çalışırken hayatta istediklerini de elde etmeye bir o kadar hevesliydi. Şimdiyse ikonu Julia Fox ve bazı TikTok fenomenleri olmuş yeni dağınık bir trendle, “o kız” olmanın baskısına yeni bir pencere açıyor. “Rat girl summer” yani “fare kız yazı” içinizdeki kemirgen enerjiyle sizi sokaklara atarken, umarsız, utançsız ve keyifli bir hayat felsefesi benimsemeye itiyor. Hedefleri bir kenara atıp dağınık olmanın bir problem olmadığı bir dünyaya adım atıyoruz.

Geçmişteki “o kız” trendi

“O kız” pandemiden biraz sonra çıkmış, belki de hayallerini birkaç sene civarı ertelemek zorunda kalan kızların hayalindeki hayat olmuş. Gününün büyük bir kısmını hayatında bir rutin üzerine çalışmakla geçiren o kız dikkatleri başarısıyla, ikonikliğiyle ve tamamen ideal insan olmakla kendisine çekiyordu. Yani aslında özel olmasının ötesinde görünürde dağınık ve spontane değildi. Kendisi için iyi olanın ne olduğunu çok iyi bilen ve hayatında onlardan başka hiçbir şeye izin vermeyen bir kızdı. Aynı zamanda kendisine “zarar” verecek hiçbir şeyi hayatında tutmayan birisi de denebilir. Ama işte “o kız” aslında hiçbir kız olamadı. Çünkü tamı tamına bir arketip söz konusu. Kimse bu kadar düzenli olamayacağı gibi, “düzensiz” diye adlandırılan kesimlerin bile kendisine has bir düzeni oluyor çünkü.

Tüm bunlar sürerken dünyada “it girl” rezervleri azalıyordu tabii ki ve Julia Fox her şeye rağmen ikonik lafları, dikkat çekici tarzı ve bir o kadar da dürüstlüğüyle dünyadaki tüm dağınık kızları himayesine aldı. Herkesin baştan aşağı mükemmel görünüp davranması 1950’lerin kadınlarının reklam dünyasındaki gösterimini hatırlatırken bir yandan da “o kız”ın başarıdan başarıya koşması ilham vericiydi. Fakat bu sürdürülebilir bir şey mi? İnsan bir yerde bir şeyleri bozup felekten bir gün geçirmek istemez mi? Tam kadınlar ideal kadın anlayışından uzaklaşmaya başlamışken çıkan bu “o kız”la biraz olsun uzaklaşmıştı sanki hedeften. Şimdiyse “o kız”ın düşmanı olacak türden bir anti madde TikTok’ta saldırıya geçti. Böylece sürdürülebilir sağlık sektörü trendleri yeniden bambaşka bir tarafa çekti.

Fare Kız Yazı

Bu şekilde bu yaz “that girl”, “hot girl summer” gibi ibarelerin altından çıkıp “rat girl summer” a doğru yol aldı. “Rat girl” yani “fare kız” normalde bulunmayacakları yerlerde bulunur, sokaklarda gezer ve beyinlerini sadece kullanmak istedikleri zamanda ihtiyaç duydukları anda kullanırlar. İstedikleri şeyleri yerler ve hayatlarından memnun olmaktan utanmazlar. İlerlemek veya daha iyisini yapmak için sürekli çalışmak yerine durdukları yerden memnunlarsa orada kalır ve istedikleri kadar gezinirler. Dağınık olmak veya olmamak bunların hepsi kendi istekleri doğrultusunda kontrol altına alınır veya alınmaz. Yani “that girl”e kıyasla, kapitalist kariyer savaşlarından biraz olsun arınmış, eğlenmeye odaklı ve kendi hayatını tercih ettiği gibi yaşamaya çalışan bir hayat tarzını benimsiyor. Yani aslında “that girl”ün o mükemmel gibi çizilmiş dünyasından kaçınılmış, umarsız mutlu bir hayat. Sadece ihtiyaç halinde endişelenmek ve gerisini evrene havale etmek “rat girl” olmanın olmazsa olmazlarından.

rat girl

Hataların kabul gördüğü trend

Trend yorumcuları tüm hayat tarzlarının son zamanlarda büyük değişimlerden geçtiğini öne sürüyor. TikTok’tan içerik üreticisi “TheAlgorythm” buna parmak basıyor.” That girl’ün getirdiği azimli kadın figürü, minimalist ve düzenli odaların dağınık maksimalist odalarla yer değişimi… Bunların hepsi mükemmel düzende görünen hayatların üstüne küçük bir çizik atarken nefes aldırıyor. Evet, bazı şeyler dağınık olabilir ve bu normal bir şey. Julia Fox’u “rat girl” konsepti altına almak için bu konuyu ona danışmak gerek, fakat kendisinin bu dağınık, seksi ama bir yandan da utanç duygusunu çöpe atarak gururla yaşayan bir grubun önderi olarak görmek mümkün. Julia geçtiğimiz aylarda evini paylaştığında bu durum oldukça viral olmuş ve herkes bu dağınık ufak New York apartmanını konuşmaya başlamıştı. Ünlü personasının arkasında aynı zamanda bir anne olan Julia Fox hayatının dağınıklığını, fare problemlerini konuşunca işte o ideal duvarı nadiren kıran ünlülerden biri oldu.

Elbette “o kız” da “rat girl” de hep bir arketip olarak bazı kişisel özellikler ve hayat tarzlarını abartılı bir şekilde karşımıza koyup bir karakter üretiyor. Hiçbir zaman ulaşılamayacak ya da ulaşılsa da bizi mutlu etmeyecek bu arketipler her ne olursa olsun hayatı biraz daha eğlenceli kılmaya başarıyor denebilir. Kimse kendisini bu kalıpların içine sokmak zorunda değil tabii ki, her şekilde bu yaz herkesin yazı, ister “o kız” olsun ister “fare kız”.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR