Ana SayfaMüzikThe Ringo Jets: "Gerçek bir rock'n roll grubu olarak doğduysanız oradan geri...

The Ringo Jets: “Gerçek bir rock’n roll grubu olarak doğduysanız oradan geri dönüş yoktur!”

Rockn Roll ruhunu 12 yıldır yurt içi ve yurt dışı sahnelerinde gümbür gümbür çaldıkları şarkılarla yaşatan ve bugün yeni albümleri Radio Ringo”yu dinleyiciyle buluşturan The Ringo Jets ile söyleştik.

Batıkan BAKSI / [email protected]

Öncelikle yeni albümünüz Radio Ringo” hayırlı olsun. Albümün fikri nasıl ortaya çıktı? Sizi besleyen şeyler neler oldu, albümün temasını ne olarak belirlediniz? 

Çalışmaya başladığımızda tema yoktu. Son albümümüzün yayını üzerinden çok zaman geçmişti, elimizde de birikmiş çok malzeme vardı ve pandemi döneminde hiç konser veremeyip evde oturunca daha da fazlasını yaptık. Nihayetinde tabii bütün şarkıları birlikte ele alıp albümleştirme isteğinin baskınlaştığı o an geldi ve işe koyulduk. O kadar çok şarkı oldu ki double-album yapmayı bile düşündük. Bu kadar şarkı olunca çeşitlilik de çoğaldı. Hepsini ortaklaştıran bir sound ya da başka bir unsur yoktu. Kayıt aşamasında şarkılar çıktıkça düşünmeye başladık bu nasıl bir albüm?” diye. Tüm albümü Ozan Çanak kaydetti, bütün şarkıların ilk dinleyicisi oydu ve radyo fikri de ondan çıktı. Çok sevdik ve geliştirdik.

Albüm yayınlanmadan önce ‘Çilek Mevsimi, Last Man Standing, ‘Şehirve Alibi’ şarkılarını tekli olarak da yayınladınız, gelen tepkiler nasıl oldu?

Çok takip edemedik ama Last Man Standingin çok fazla insana derinden dokunduğunu hissedebildik. Tepkiyi en doğru hissedip ölçebildiğimiz yer konserler oluyor galiba, önümüzdeki konserlerde hepsini çalacağız, nasıl bir enerji olacak biz de heyecanla bekliyoruz.

“Üretimimizi hep özgürce yaptık!

Müzik dünyasında grup ve şarkıcılar uzun zamandır single çıkararak daha kısa vadeli üretimler yapıyor, siz ise Radio Ringo” ile tam bir albüm çıkarmaya karar verdiniz. Piyasa şartlarında sizce riskli bir seçim mi?

Biz üretici olarak hele bugünün şartlarında müziği satıp pazarlamaktan çok anlamıyoruz. Üretimimizi hep özgürce yaptık ve istediğimiz biçimiyle sunmaya özen gösterdik. Albüm riskli olabilir ama neyse ki plak şirketimiz Ferment Records bu konuda bize tam destek verdi.

2022de kendi konserlerinizin dışında mor ve ötesiyle birlikte İnönü Stadyumunda, Altın Gün ve Måneskin ile Küçükçiftlik Parkta sahne aldınız. Tüm konserlerde de seyirciyle iletişiminiz harikaydı. Kurduğunuz bu iletişimi neye benzetiyorsunuz?

Elbette biz bize çalarken oluşan hisle birebir aynı değil ama özünde aynı duygu var; kişiler çoğaldıkça enerjinin büyüklüğü değişiyor sadece.

Günümüzde grup müziğini kesintisiz 12 yıl sürdürmek hiç kolay değil.

2011 yılından günümüze 12 yılı geride bırakmış bir grup olarak, tarzınızı değişime uğratmadan ve ivmenizi yükselterek yola devam edebilmenizi neye bağlıyorsunuz?

Gerçek bir rockn roll grubu olarak doğduysanız oradan geri dönüş yoktur. Bir rock grubu olmaktan hiç vazgeçmedik ama zaman içinde müziğimizde başka türlerden de bir dolu referans ve estetik sunduk. Bütün müzikleri seviyoruz. Günümüzde grup müziğini kesintisiz 12 yıl sürdürmek hiç kolay değil. Bunu başarabilmiş olmamız yeterince güzel bence, bu da evet, müziği çok sevmemize ve birlikte yeni bir şeyler üretirken duyduğumuz ortak heyecana bağlı galiba.

Her ne kadar hard rock yapan bir grup olsanız da The Ringo Jets şarkılarında köklerinizi buradan aldığınız melodiler de duymak mümkün. Sizi özellikle etkileyen, müziğinizi şekillendiren isimler kimler ya da olaylar neler? 

Bu topraklardan başlarsak eğer; Mavi Işıklar, Silüetler, TPAO Batman Orkestrası gibi beat” gruplarının yanında Barış Manço ve Erkin Koray gibi sanatçılar elbette bizi etkiledi. Ama ortak dinlediğimiz, DNA’mıza işlemiş müzisyenler ve gruplar The Beatles, The Who, The Sonics, Kinks, Curtis Mayfield, Stevie Wonder, Cream, Jimi Hendrix, Bette Davis, Black Flag, MC5 diyebiliriz.

Daha önceki yıllarda yurt dışındaki etkinliklerde de bol bol sahne aldınız, bu sahnelerde nasıl karşılandınız ve yeni albümle birlikte yeni yurt dışı planlarınız da var mı

Çok güzel anılar var yurt dışı konserlerinden aklımızda ve özlüyoruz tabii ki. Pandemi öncesinde planlarımız vardı ama o süreçte sekteye uğradı. Şimdi bu albümle beraber kaldığımız yerden devam etmeyi umuyoruz.

Konserlerde en çeşitli ve en dinamik setimizi dinleyeceksiniz…”

Mayıs ayı itibarıyla Radio Ringo”nun konserleri de başlıyor. Yeni konserlerde sahnede neler göreceğiz ve The Ringo Jets’in gelecek performanslarında ne gibi yenilikler bizi bekliyor olacak?

Bu üçüncü ve şimdiye kadarki en uzun stüdyo albümümüz. Şarkılar çok taze ve hepsini çok seviyoruz. Yeni konserlerde de çoğunu çalmak istiyoruz. Önümüzdeki konserlerde bir sürü yeni şarkı ve en çeşitli, en dinamik setimizi dinleyeceksiniz.

Son olarak Dergy okurları ve The Ringo Jets dinleyicileri için söylemek istediklerinizi duyabilir miyiz? 

Çok teşekkür ederiz, önümüzde şimdilik kesinleşen 2 Mayıs Ankara IF, 3 Mayıs Eskişehir IF ve 6 Mayıs İstanbul Zorlu PSM %100 Studio konserleri var, bunları kaçırmayın.

the Ringo jets

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR