Ana SayfaMüzikThe Simpsons’a konuk olan ünlü müzisyen ve gruplar kimlerdi?

The Simpsons’a konuk olan ünlü müzisyen ve gruplar kimlerdi?

“The Simpsons yalnızca bir dizi mi yoksa gelecekten mesajlar mı veriyor?” klişelerine hiç girmeden, sadece Amerikan popüler kültürünü değil dünyanın birçok noktasına da gözler önüne seren; çoğumuzun CNBC-e aracılığıyla yakından takip ettiği 35 yılı geride bırakan “The Simpsons”ta konuk olarak gördüğümüz ünlü müzisyenlere ve gruplara hep birlikte bakmaya ne dersiniz?

Batıkan BAKSI / [email protected]

Bazı yapımlara yalnızca dizi ya da film deyip geçmek bence onlara yapılmış bir haksızlık. Hele ki global yapımların tüm dünyaya şimdiki kadar kolay yayılmadığı bir dönemde ortaya çıkıp, namını dört bir kıtaya duyuran bir diziyse o artık dizinin ötesine geçmiş bir külttür. Hatta öyle ki animasyon olmasına rağmen gerçek hayatı başarıyla aktarmak, animasyon sevmeyen insanlara bile kendisini izletmek ayrı bir başarı bence. Çünkü animasyon çok keskin bir çizgi hepimizin kabul edeceği üzere ve bu kültüre çok da hakim olmayanlar “ne o ya çizgi film mi izliyorsun” deyip olayı pek hafifletebiliyorlar. Bu yazıya konu olan “The Simpsons” da tam olarak tüm bu önyargıları yerle bir eden bir yapım. Biliyorsunuz ki hakkında sayısız komplo teorisi üretilmiş, sadece Amerika’nın sosyal ve siyasi hayatına değil dünya genelinde meydana gelmiş birçok konuyu da kendisine malzeme etmişti.

İlk bölümü 17 Aralık 1989 günü yayınlanmaya başlayan “The Simpsons”, salt komedi ve hicvin yanında harika da bir hafıza aracı aslında. Tıpkı Türkiye’de yine aynı tarihte başlayan ve 13 yıl kesintisiz şekilde süren TV dizisi “Bizimkiler”de; haftanın, ayın ve yakın gelecek zamanın güncel olaylarını nasıl duyduysak The Simpsons’ta da bunları bol bol aklımıza kazıyorduk. Bu sebeple 80’ler sonundan günümüze dek süren bu dizinin konuları ve içine dahil olan karakterleri de tarihe not düşmek açısından çok önemli bir yer taşıyor. Türkiye’de ilk olarak Cine 5’te izleyiciyle buluşan yapım, 2001 yılında CNBC-e’ye geçti ve çok geniş bir kitle aslında CNBC-e’nin sayesinde The Simpsons’ın bölümlerini 2015 yılına kadar doya doya izledi. Az önce dedim ya içindeki karakterler diye. Diziye o kadar çok konuk dahil oldu ki; müzik dünyası da bundan nasibini aldı. Ben de hazır yakında CNBC-e ile yeniden buluşacakken çoğumuzun bu ekrandan izlediği The Simpsons’a konuk olan ünlü müzisyenleri ve grupları bir hatırlayalım istedim. Şimdi hep birlikte Springfield’a ışınlanıyoruz!

James Brown, ‘I Feel Good’ ile Springfield’a arz-ı endam eylerse!

Dizinin 88. bölümünde çok tanıdık bir ses bize halk deyişiyle “abiiiiygu” diye sesleniyordu. Türkiye’de 2000’lerin magazin programlarının jingle’ında da kullanılan ‘I Feel Good’ şarkısı özellikle dönemin çocukları tarafından böyle biliniyordu. James Brown’ın bu ölümsüz parçasını tıpkı kendi görüntüsüyle söylediği bölüm, Bart’ın içindeki çocuğu ortaya çıkarması için kasabanın onun adına düzenlediği bir panayırda geçiyordu ve Brown da bu festivalde sahne alıyordu.

McCartney’ler Lisa’nın vejetaryenliğini kutsuyor…

The Simpsons’ın 133. bölümünde The Beatles sevenler bayram etmişti. Çünkü grubun en sevilen üyelerinden Paul McCartney, eşi Linda McCartney ile birlikte The Simpsons’a konuk olmuştu. ‘Lisa the Vegetarian’ bölümünde evin küçük kızı Lisa’nın vejetaryenliğini desteklemek için yanına gelen ve kendileri de vejetaryen olan çift, Lisa’nın bu yolda daha emin adımlarla ilerlemesine yardımcı olmuşlardı. Hatta Paul McCartney’nin dizide oynamak için özellikle bir ricası olmuştu ki, Lisa dizi boyunca hep vejetaryen kalmalıydı.

Britney Spears, Springfield’da!

Britney Spears’ın ortalığı kasıp kavurduğu 2000’ler başındaki popülaritesi tabii ki The Simpsons tarafından da görmezden gelinmemişti. Dizinin 238. bölümünde karşımıza çıkan Spears, Springfield Onur Ödülleri’nde Kent Brockman ile aynı sahneyi paylaşmış ve kasabanın en yaşlı insanı seçilen Cornelius Chapman’ı öpmesiyle ona heyecandan kalp krizi geçirtmişti.

Rap müzik tutkusu Bart’a neler yaptırdı?

2000’lerin ortaları ülkemizde olduğu gibi “old school rap”in ateşinin gençleri yavaş yavaş sarmaya başladığı yıllardı. Dönemin en popüler isimleri peşi sıra albümler çıkarıyor, başta MTV olmak üzere müzik kanalları rapçiler ve rockçıları misafir ediyordu. İşte bu çılgınlık The Simpsons’a da yansımıştı ve meşhur 50 Cent, kendisini oynadığı şekilde dizinin 344. bölümünde yer almıştı. Bart’ın gitmek istediği rap konserine (Murder 4 Life) ailesi tarafından izin alamadığı için kendisine kaçırıldı süsünü vererek ortalığı karıştırdığı bölümde 50 Cent ile karşılaşmıştı ve 50 Cent ona okula devam etmesini öğütlemişti.

7 kıtayı aşan Metallica, Springfield’da yolda kalırsa!

Metallica dünyanın 7 kıtasını gezer de Springfield’a uğramaz mı? Üstelik böylesine bir popülerlik dalgasını yakalamışken… Aksini hiç sanmıyoruz değil mi? 2006 yılında yayınlanan 379. bölümde dizi aynı zamanda “The Sopranos”a da büyük bir gönderme yapıyordu. Homer ve Bart’ın Springfield mafyasının başına geçtikleri bu bölümde çok tanıdık yüzler de vardı. James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett ve Robert Trujillo; tur otobüsleri bozulmuş şekilde yolda kalmış olarak gözüküyorlardı ki daha sonra otostop çekip Hans Moleman’ın aracının arkasında ‘Master of Puppets’ çalarak bulundukları yerden uzaklaşıyorlardı.

Lady Gaga, Lisa’nın özgüvenini yükseltmeye geliyor!

The Simpsons’ın en meşhur bölümü olarak da adlandırılan 508. bölüm, Lady Gaga’nın da en popüler olduğu dönemlere denk geliyor. Bir konsere giderken tüm sakinlerinin depresyonda olduğu Springfield’ı ziyaret etmeye karar veren Gaga, dizinin en karamsar ve depresif karakteri Lisa’nın içinde bulunduğu bu durumdan çıkması için epey bir çaba sarf etmişti. Kasabayı neşelendirmeyi kendisine görev edinen Lady Gaga, Lisa’nın özgüvenini yükseltmeye çalışırken olaylar patlak vermiş ve bölümün sonuna doğru Lisa’yı Lady Gaga ile sahnede düet yaparken görmüştük.

O da nesi? Gerçek Katy Perry mi?

The Simpsons’a konuk olan isimlerin ya sesleri ya da çizim versiyonlarıyla görünmeleri / duyulmalarına alışık olsak da Katy Perry’nin oynadığı 472. bölüm çok ayrıksı bir yer taşıyor. Çünkü bölüm hem “The Muppet Show”a bir gönderme yapmış hem de Katy Perry’i gerçek haliyle görmemizi sağlamıştı. Karakterlerin de animasyon yerine peluş kuklalarının oynadığı canlı bölüm aynı zamanda klasik bir Noel bölümüydü. Maggie’nin rüyasından oluşan bu kısımda tüm karakterler, Perry ile birlikte ‘Twelve Days of Christmas’ şarkısını da söylemişti.

Peki 35 yıllık The Simpsons tarihine damga vuran müzisyen ve gruplar yalnızca yukarıdakiler miydi? Tabii ki değildi, birbirinden ünlü isimler gerek sesleriyle gerekse de görüntüleriyle The Simpsons bölümlerinden geçti ve hâlâ da geçmeye devam ediyor. “Bu isimlere bir de örnek versen ne güzel olur” diyenleri de aşağıya alalım:

 • Ringo Starr, 31. bölümde
 • Michael Jackson, sesiyle 36. bölümde
 • Aerosmith, 45. bölümde
 • Sting, 48. bölümde
 • Red Hot Chili Peppers, 81. bölümde
 • The Ramones, 85. bölümde
 • The Smashing Pumpkins, 152. bölümde
 • Johnny Cash, sesiyle 162. bölümde
 • U2, 200. bölümde
 • Cyndi Lauper, 214. bölümde
 • Elton John, 217. bölümde
 • The Who, 250. bölümde
 • E.M, 272. bölümde
 • Lenny Kravitz, Mick Jagger, Keith Richards, 293. bölümde
 • The White Stripes, 380. bölümde karşımıza çıktılar.
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR